Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի կողմից կռվող շիաների խմբավորումները Սիրիայում կմնան այնքան, որքան հարկավոր է: Այդ մասին հայտարարել է «Հեզբոլլահ» խմբակցության առաջնորդ շեյխ Հասան Նասրալան, հայտնում է Reuters գործակալությունը:
Նասրալան հայտարարել է այդ մասին Լիբանանում տասնյակ հազարավոր շիաների առջև՝ ելույթ ունենալով Աշուրայի արարողության ժամանակ Հարավային Բեյրութում:
«Հեզբոլլահ» խմբակցությունը, որ բառացի նշանակում է «Աստուծո կուսակցություն», շիա իսլամիստական կուսակցություն և կազմակերպություն է Լիբանանում: Հեզբոլլահն ստեղծվել է 1982 թվականին որպես ռազմական կազմակերպություն, ի պատասխան Լիբանանի ներխուժած Իսրայելի, նպատակ ունենալով Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ դիմադրելու Իսրայելին: Հեզբոլլահի 1985-ի մանիֆեստը նշում է երեք հիմնական նպատակներ՝ Լիբանանում վերջ տալ գաղութաբնակությանը, արդարություն հաստատել Ֆալանժ կուսակցության ոճրագործ անդամների նկատմամբ և Լիբանանում հաստատել իսլամական վարչակարգ:
Հեզբոլլահը ֆինանսական օգնություն ստանում է Իրանից, Սիրիայից և նվիրատվություններ լիբանանցիներից և այլ շիաներից։ Աշուրան շիաների մոտ իմամ Հուսեյնի հիշատակության օրն է, որը նահատակվել է 680 թվականին Քերբելում:

14 Ноябрь 2013 - 10:37 AMT
Шиитские группировки, которые сражаются на стороне президента Сирии Башара Асада, останутся в Сирии столько, сколько необходимо. Об этом заявил лидер группировки «Хездоллах» шейх Хасан Насралла, передает Reuters.
Насралла заявил об этом перед десятками тысяч шиитов в Ливане, выступая на церемонии Ашуры в Южном Бейруте.
«Хезболла» -‬‎‎ «партия Аллаха», выражение взято из Корана (5:56): «Ведь партия Аллаха — они победят» — военизированная ливанская шиитская организация и политическая партия, выступающая за создание в Ливане исламского государства по образцу Ирана. В основе идеологии лежит идеология Рухоллы Хомейни, созданная лидером исламской революции в Иране. Признана террористической организацией в Канаде, США, Израиле и Египте, в странах Персидского залива, а также частично в ЕС, Австралии и Великобритании. Пользуется финансовой и военной поддержкой Ирана и Сирии.
В своем манифесте 1985 года организация объявила тремя своими основными целями: «выдворение любых колониальных учреждений из Ливана», «приведение фалангистов к ответу за их преступления», и установление в стране исламского режима.
Ашура— у шиитов день поминовения имама Хусейна, павшего мученической смертью в 680 году в Кербеле. Траурные церемонии проводятся в Иране, Азербайджане, Афганистане, Таджикистане, Ливане, Пакистане, Бахрейне и иных странах Персидского залива, а также в других странах, где есть сообщества мусульман-шиитов.