14 Նոյեմբեր 2013 - 13:12 AMT
Վրաստանի նոր իշխանությունների հայացքները Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման հարցում համահունչ են Մոսկվայի մոտեցմանը Թբիլիսիի հետ երկխոսությանը, «ՌԻԱ Նովոստիին» է հայտարարել ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը: «Ուշադիր հետևում ենք Վրաստանի նորընտիր նախագահի ու վարչապետի ելույթներին: Երկկողմ հարաբերությունների ապագայի մասին Վրաստանի նոր ղեկավարության մտորումներից շատերն ընկալելի են մեզ համար: Դա համապատասխանում է հարաբերությունների հեռանկարների վերաբերյալ մեր պատկերացումներին: Փոխգործակցության համար մեծ դաշտ ունենք»,- ասել է փոխնախարարը:
Նոյեմբերի 21-ին Պրահայում տեղի կունենա ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինի և Վրաստանի վարչապետի Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների գծով հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեի հերթական հանդիպումը:
«Կքննարկենք խնդիրները, որոնք այսօր կարելի է լուծել Վրաստանի նորընտիր նախագահի, նոր վարչապետի հետ: Կան առանձին ոլորտներ, որտեղ արդեն արդյունքի ենք հասել՝ առևտուր, հումանիտար շփումներ, մարդկային շփումներ, տրանսպորտ: Առաջ ենք շարժվելու առանց չափազանցված ակնկալիքների, համբերատար, հանգիստ, հաշվի առնելով և Ռուսաստանի, և Վրաստանի շահերը»,- ասել է Կարասինը:
Թբիլիսին խզել էր դիվանագիտական հարաբերությունները2008 թ. օգոստոսինՌուսաստանի հետ Մոսկվայի կողմից Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի անկախությունը ճանաչելուց հետո: 2012 թ. հոկտեմբերի 1-ին, հաղթելով խորհրդարանական ընտրություններում, «Վրացական երազանք» կոալիցիան երկրի արտաքին քաղաքականության գերակայություններից մեկը համարեց ՌԴ հետ հարաբերությունների կարգավորումը:
Հոկտեմբերի 27-ին Վրաստանում կայացած նախագահական ընտրություններում հաղթել է Գեորգի Մարգվելաշվիլին՝ «Վրացական երազանքի» թեկնածուն:

14 Ноябрь 2013 - 11:48 AMT
Взгляды новых властей Грузии на развитие отношений с Россией соответствуют подходу Москвы к выстраиванию диалога с Тбилиси, заявил РИА Новости заместитель министра иностранных дел РФ Григорий Карасин. "Мы очень внимательно следим за высказываниями нового президента и премьер-министра Грузии. Многое из того, как сейчас руководство Грузии размышляет о будущем наших двусторонних отношений, нам импонирует. Это, в принципе, соответствует тому, как мы видим перспективы этих отношений. У нас большое поле для взаимодействия", — сказал замминистра.
В Праге 21 ноября состоится очередная встреча замглавы МИД Григория Карасина и специального представителя премьер-министра Грузии по вопросам отношений с Россией Зураба Абашидзе.
"Будем обсуждать проблемы, которые в реальной ситуации сегодняшнего дня можно решить с новоизбранным президентом, новым премьер-министром Грузии. Есть отдельные сферы, где мы уже достигли результатов: торговля, гуманитарные контакты, контакты между людьми, транспорт. Мы будем продвигаться вперед — без завышенных ожиданий, терпеливо, спокойно и прагматично, учитывая интересы и России и Грузии", — отметил Карасин.
Тбилиси разорвал дипломатические отношения с Россией после признания Москвой независимости Абхазии и Южной Осетии в августе 2008 года. 1 октября 2012 года, победив на парламентских выборах коалиция «Грузинская мечта», назвала одним из главных приоритетов внешней политики страны нормализацию отношений с РФ.
27 октбря на президентских выборах в Грузии победил Георгий Маргвелашвили, кандидат от «Грузинской мечты».