Եվրոյի գոտու ֆինանսների նախարարների խորհուրդը գոհ է Կիպրոսի իշխանությունների աշխատանքի արդյունքներից երկրի տնտեսության վերականգնման ուղղությամբ, հայտարարել է Եվրախմբի ղեկավար Երուն Դեյսելբլումը:
Գարնանը կղզին հավանություն ստացավ եվրոյի գոտուց և ԱՄՀ 10 մլրդ եվրոյի չափով հատկացման համար:
Դրամական հատկացումները Կիպրոսին պայմանավորված են մի շարք պահանջների կատարմամբ տնտեսության և բանկային ոլորտում: Վարկատուների «եռյակը»՝ ԵԿԲ, Եվրահանձնաժողովի և ԱՄՀ ներկայացուցիչներն ամեն եռամսյակ այցելում են երկիր և գնահատում նրանց պահանջների կատարումը: «Եռյակի» երկրորդ այցը Նիկոսիա ավարտվեց անցած շաբաթ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Ծրագիրն ընթանում է նախանշված կուրսով: Մենք ուրախ էինք լսել, որ զգալի առաջընթաց է արձանագրվել պարտքի վերակազմավորման և վերակապիտալիզացիայի հարցում»,-ասել է Դեյսելբլումը Եվրախմբի նիստի ավարտին կայացած մամլո ասուլիսում:
Ֆինանսական կայունության եվրոպական մեխանիզմը մտադիր է որոշում կայացնել Կիպրոսին հերթական դրամական հատկացումն անելու վերաբերյալ մինչև տարեվերջ:

15 Ноябрь 2013 - 05:21 AMT
Совет министров финансов стран еврозоны (Еврогруппа) удовлетворен результатами работы властей Кипра по восстановлению экономики острова, заявил глава Еврогруппы Йерун Дейссельблум.
Весной остров получил одобрение на финансовую помощь от еврозоны и МВФ в 10 миллиардов евро.
Выделение траншей кредитов Кипру обусловлено выполнением страной ряда требований по восстановлению экономики и банковской системы. "Тройка" кредиторов — представителей ЕЦБ, Еврокомиссии и МВФ, ежеквартально посещает страну и дает оценку исполнения их требований. Второй визит "тройки" в Никосию завершился на прошлой неделе, передает РИА Новости.
"Программа идет намеченным курсом. Все бюджетные цели были достигнуты с комфортным запасом. Мы были рады услышать, что значительный прогресс был достигнут в процессе рекапитализации и реструктуризации финансового сектора Кипра", сказал Дейссельблум на пресс-конференции по итогам заседания Еврогруппы.
Европейский механизм финансовой стабильности (МФС) планирует принять решение о выделение очередного транша кредита Кипру к концу текущего года.