15 Նոյեմբեր 2013 - 08:59 AMT
Նորվեգիան իր նավերը կգործուղի Սիրիա, օգնելու համար դուրս բերել այդ երկրի ոչնչացման համար նախատեսված քիմիական զենքը, հայտնում է AP գործակալությունը նորվեգական ԱԳՆ ղեկավար Բորգե Բրենդեի վրա հղումով: Ըստ նախարարի, սիրիական նավահանգիստներ կգործուղվեն նորվեգական ՌԾՈւ երկու նավեր, որից մեկը բեռնատար, որոնք պատրաստ կլինեն տարհանել զենքը, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Նոյեմբերի սկզբին ԶԼՄ-ներում տեղեկատվություն է հայտնվեց, որ Դամասկոսի քիմիական զենքի արսենալները կարող են ոչնչացվել Ալբանիայում:
Զենքը դուրս բերելու պատրաստակամություն էր հայտնել նաև Դանիան, այդ հարցը պետք է հավանության արժանանա երկրի խորհրդարանում:
ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը հուսով են, որ քիմիական զենքն ամբողջությամբ դուրս կբերվի Սիրիայից մինչև տարեվերջ, և կոչնչացվի մինչև 2014 թվականի ավարտը՝ նախնական ժամկետից կես տարի ուշ:
Նոյեմբերի 15-ին Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության գործկոմը պետք է հաստատի Սիրիայից քիմիական զենքի տարհանման ու ոչնչացման մանրամասն ծրագիրը: Ակնկալվում էր, որ զենքի ոչնչացումը կավարտվի 2014-ի կեսին: 2013 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Սիրիայից պետք է դուրս բերվեն քիմիական զենքի պատրաստման բոլոր նյութերը, բացի իզոպրոպանից: Այն պետք է ոչնչացվի տեղում մինչև 2014 թվականի մարտի 1-ը:
ՔԶԱԿ փորձագետների խումբը գտնվում է Սիրիայում 2013 թվականի հոկտեմբերի 1-ից: ՄԱԿ ԱԽ-ն սեպտեմբերի 27-ին միաձայն հավանություն տվեց Սիրիայում քիմիական զենքի ոչնչացման վերաբերյալ բանաձևին: Բանաձևը բացառում է ուժի կիրառումը Սիրիայում և ընդհանրապես 7-րդ հոդվածի ցանկացած կիրառում: ՄԱԿ կանոնադրության 7-րդ հոդվածը կոչվում է «Գործողությունները խաղաղության սպառնալիքի, խաղաղության խախտման և ագրեսիայի ակտերի դեպքում», որով նախատեսվում է պատժամիջոցների կիրառում ԱԽ որոշմամբ, ինչպես նաև զինված ուժերի կիրառում «միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման կամ վերականգնման համար»:Բանաձևի տեքստն ընդունվեց Ռուսաստանի և ԱՄՆ ինտենսիվ բանակցությունների արդյունքում: Նրա հիմքում 2013թ. սեպտեմբերի սկզբին Ժնևում ընդունած համաձայնությունն է:

Норвегия отправит свои корабли в Сирию, чтобы помочь вывезти из этой страны предназначенное для уничтожения химическое оружие, передает AP со ссылкой на главу норвежского МИД Борге Бренде. По словам министра, в сирийские порты будет направлено гражданское грузовое судно и фрегат норвежских ВМС, которые будут готовы вывезти оружие по указанному назначению, пишет РИА Новости. В начале ноября в СМИ появилась информация, что накопленные Дамаском арсеналы могут быть ликвидированы в Албании. Готовность предоставить корабли для вывоза химического оружия из Сирии ранее также выражала Дания. Этот вопрос ждет одобрения в парламенте страны. США и Россия рассчитывают, что химоружие будет полностью вывезено из Сирии к концу 2013 года, а уничтожено лишь к концу 2014 года – на полгода позже первоначального графика. К 15 ноября исполком Организации по запрещению химического оружия должен утвердить детальный план вывоза и уничтожения химоружия из Сирии. Ожидалось, что его уничтожение завершится к середине 2014 года. 31 декабря 2013 года, из Сирии должны быть вывезены все материалы для изготовления химоружия, кроме изопропанола. Это вещество является одним из прекурсоров зарина и должно быть уничтожено на месте до 1 марта 2014 года.
Дамаск выдержал сроки, установленные исполнительным советом ОЗХО, который 27 сентября определил, что все оборудование и мощности данной категории на территории САР должны быть выведены из строя к первому ноября. Инспекторы ОЗХО проверили 21 из 23 объектов в Сирии. Два оказались слишком опасными для инспекции, но оборудование оттуда было вывезено.