Ռուս ուղղափառ եկեղեցու Բաքվի թեմի ուղղափառ կրոնական կենտրոնն է այսօր բացվել Բաքվի ռուսական եկեղեցուն կից: Կենտրոնում, որը ստեղծվել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարությամբ, կգործի կիրակնօրյա դպրոց:
Բացման արարողությանը մասնակցել են Ադրբեջանի նախագահը, Ադրբեջանում ՌԴ դեսպան Վլադիմիր Դորոխինը և Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլին, ինչպես նաև Ռուս ուղղափառ եկեղեցու սինոդի բաժնի ղեկավար Վսեվոլոդ Չապլինը, Ադրբեջանի մահմեդական, կաթոլիկ և հրեական համայնքների ղեկավարները:
Այդ ամենն, իհարկե, լավ է և ուղղափառ կենտրոն Բաքվում, որտեղ դեռ ռուսների որոշակի քանակ մնում է, հարկավոր է, ինչ խոսք: Սակայն Բաքվում ուղղափառ եկեղեցու վերաբերյալ ադրբեջանական ԶԼՄ-ներն, ինչպես միշտ, ապատեղեկատվություն են տարածում: Պարզվում է, որ այն կառուցվել է հովանավոր Հաջի Զեյնալաբդին Տագիևի միջոցներով 1907 թվականին: Մի կողմ թողնենք այն հարցը, թե ինչու պետք է մահմեդական Տագիևը ուղղափառ եկեղեցի կառուցեր: Եվ հետո Բաքվի գրեթե բոլոր ներկայացուցչական շինությունները, եկեղեցիներն ու թատրոնները հայ բարերարներն են կառուցել՝ Մանթաշևը, Ղուկասովը, Լիանոզովը, Մաիլովը: Իրականում եկեղեցին կառուցվել է զորամասային եկեղեցիների համար սահմանված տիպային նախագծով, որը հաստատել է 1901 թվականին Կառուցապատման հանձնաժողովը ճարտարապետ Ֆյոդոր Վերժբիցկու գլխավորությամբ: Ընդհանուր առմամբ մինչև 1917 թվականը Ռուսական կայսրության տարածքում կառուցվել է առնվազն 64 նման եկեղեցի: Բաքվում տեղակայված 206-րդ հետևակային Սալյանի գնդի (որը մինչև 1910 թվականը կոչվում էր 262-րդ հետևակային գունդ) համար նախատեսված ռուսական եկեղեցու հիմնարկեքը տեղի է ունեցել 1908 թվականի մայիսի 6-ին: Կառուցվել է այն ամբողջությամբ Ռազմական նախարարության միջոցներով և հանդիսավոր կերպով օծվել է 1909 թվականի դեկտեմբերի 6-ին: Մինչ այդ գունդն օգտվում էր գնդի հին՝ Սբ Միխայիլ հրեշտակապետի եկեղեցուց քաղաքի կենտրոնում, որը նույնպես պահպանվել է մինչ օրս: 1890 թվականից սկսած այդ գնդի քահանան էր Հովհաննես Վիսարիոնի Լիաձեն (տեղեկությունները 1914 թվականի):
Խորհրդային տարիներին եկեղեցին փակվեց առաջիններից մեկը՝ 1920 թվականին: Սկզբում այնտեղ պահեստ էր, հետո՝ մարզադահլիճ: 1990 թվականի հունվարյան իրադարձությունների ժամանակ երկու արկ վնասեց եկեղեցու զանգակատունը. եկեղեցին մասնակիորեն տուժեց, պատերը ճագեցին, տանիքը փլուզվեց: 1991 թվականին եկեղեցու կիսավեր շենքը փոխանցվեց Ռուս ուղղափառ եկեղեցուն: Ահա ինչպես է եղել իրականում:
Շուտով Սալյանի գունդն էլ կվերանվանեն Բաքվի գունդ և հրամանատարներ ադրբեջանցիների կկարգեն՝ Բաքվի քարոզչամեքենայից ամեն ինչ է սպասելի: Զարմացնում է միայն Մոսկվայի պատրիարքարանի դիրքորոշումը, իսկ ավելի ճիշտ դիրքորոշման բացակայությունը, որը լուռ ընդունում է Ադրբեջանի նմանատիպ արարքները: Սակայն, կարելի է հասկանալ նաև Պատրիարքարանի դիրքորոշումը՝ չէ որ մեջտեղում մի քանի տասնյակ հազարավոր ռուսների կյանքն է, որոնք դեռ ապրում են Բաքվում: Իսկ կենտրոնի բացումը պետք է Ալիևին Կովկասի «ամենահանդուրժող պետության» մասին պնդումներին ևս մեկ «նշում» ավելացնելու համար:
Ռուսական եկեղեցիների բախտն Ադրբեջանում ավելի է բերել, քան հայկականներինը: Ամբողջությամբ վերափոխվել ու ոչնչացվել են բոլոր հայկական եկեղեցիները, իսկ դրանց թիվը հասնում էր 30-ի: Բաքվի հայկական եկեղեցին այդպես էլ մնում է լքված ու ավերված: Գանձակում եկեղեցիներից մեկը սրբապղծորեն վերածվել է ադրբեջանական արվեստի թանգարանի, որի բակում թեյարան է գործում: Հետաքրքիր է, իսկ որտե՞ղ են աղոթում ու ծիսակատարություններ անցկացնում այն 30 հազար հայերն, որոնք իբր, ըստ Ալիևի պնդումների, դեռ ապրում են Բաքվում: Եվ հայե՞ր են արդյոք, թե բռնի կերպով թրքացված կանայք: Այս հարցերի պատասխանները մենք հազիվ թե ստանանք:

15 Ноябрь 2013 - 10:02 AMT
Православный религиозный центр Бакинско-азербайджанской епархии РПЦ открылся в пятницу при соборе Святых жен мироносиц в Баку. В центре, который создали по поручению президента Азербайджана Ильхама Алиева, будет работать воскресная школа.
В церемонии открытия участвовали азербайджанский лидер, посол РФ в Азербайджане Владимир Дорохин и посол Азербайджана в России Полад Бюльбюльоглы, а также руководитель синодального отдела Русской православной церкви Всеволод Чаплин, руководители мусульманской, католической и иудейской общин Азербайджана.
Все это, конечно, хорошо и православный центр в Баку, где еще живет небольшое количество русских нужен, никто не спорит. Но вот относительно Собора жен мироносиц в азербайджанских СМИ как всегда прошла дезинформация. Оказывается, Собор жен Мироносиц построен на средства мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева в 1907 году. Оставим в стороне вопрос – зачем Тагиеву, мусульманину, строить православный храм. Да и потом: почти все храмы, театры, присутственные места строили армянские меценаты – Манташев, Гукасов, Лианозов, Маилов. На самом деле церковь была построена по типовому проекту военных храмов, утвержденному Строительной комиссией в 1901 году (арх. Федор Михайлович Вержбицкий). Всего в Российской Империи к 1917 году было выстроено не менее 64-х таких церквей. Данный храм для 206-го пехотного Сальянского полка (до 1910 года именовавшегося 262-м пехотным), расквартированного в Баку, был заложен 6 Мая 1908 года, выстроен целиком на средства Военного министерства, и торжественно освящен 6 декабря 1909 года. До этого полк использовал старую полковую Михаило-Архангельскую церковь в центре города, также сохранившуюся доныне. С 1890 года священником этого полка являлся Иоанн Виссарионович Лиадзе (сведения на 1914 год).
В советский период храм был закрыт одним из первых в 1920 году. Сначала в нем располагался склад, а затем спортивный зал. В дни январских событий 1990 года в колокольню храма попали два снаряда, по причине чего она частично была разрушена, пол просел, стены потрескались, а кровля обвалилась. В 1991 году полуразрушенное здание храма было передано Русской Православной Церкви. Вот так обстоят дела на самом деле.
Скоро и Сальянский полк переименуют в Бакинский и поставят командирами азербайджанцев, от бакинского агитпропа можно ждать чего угодно. Удивляет в данном случае позиция, вернее отсутствие таковой, Московской Патриархии, которая молча принимает подобного рода ляпы Азербайджана. Впрочем, Патриархию можно понять – на кону жизнь нескольких десятков тысяч русских, все еще проживающих в Баку. А открытие центра нужно Алиеву для очередной галочки для утверждения «самого толерантного» государства на Кавказе.
Русским храмам в Азербайджане повезло больше, чем армянским. Полностью переделаны или уничтожены армянские церкви во всем Азербайджане – а их было около 30-ти. Армянский храм в Баку так и стоит заброшенным и разваливающимся. В Гандзаке одна церковь переделана в музей азербайджанского искусства (!), во дворе второй устроена чайная. Интересно, где же молятся и проводят обряды те 30 тысяч армян, которые по утверждению Алиева, все еще живут в Баку? И армяне ли они, или насильно отуреченные женщины? Ответа на эти вопросы мы вряд ли получим.