15 Նոյեմբեր 2013 - 11:35 AMT
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը տուգանել է մանկապարտեզների և ծերանոցերի մի շարք անբարեխիղճ մատակարարների: «Երեքնուկ», «Ամարաս Յուս» և «Սեար Գրուպ» ընկերությունները տուգանվել են յուրաքանչյուրը 15 մլն դրամի չափով: «Երեքնուկ», «Ամարաս Յուս» և «Սեար Գրուպ» ընկերությունները մեկ տարով կզրնվեն պետգնումներին մասնակցելու իրավունքից:
Ընկերությունները վարել են փոխհամաձայնեցված գնային քաղաքականություն՝ շուկան բաժանելով միմյանց միջեւ եւ հաջորդաբար հաղթելով տարբեր մրցույթներում: Օրինակ, «Ամարաս-Յուսը» խտացրած կաթի մի մրցույթում հաղթել է՝ 1 տուփը 450 դրամ գնային առաջարկով, իսկ մյուսում պարտվել՝ նույն ապրանքն առաջարկելով անհամեմատ բարձր՝ 1100 դրամ գնով, ինչի արդյունքում հաղթող է ճանաչվել «Երեքնուկ» ընկերությունը եւ խտացրած կաթ մատակարարել շուկայականից ակնհայտ բարձր՝ 1 տուփը 895 դրամ գնով, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Որոշ դեպքերում էլ ընկերություններից մեկը, հաղթող ճանաչվելով մրցույթում, հրաժարվել է ներկայացնել համապատասխան փաստաթղթերը եւ մատակարարել ապրանքները: Արդյունքում տեղը զիջել է իր հետ փոխկապակցված եւ ավելի բարձր գնային առաջարկ ներկայացրած մյուս ընկերությանը:
Հետքարքրական է այն փաստը, որ անցած տարի այդ երեք ընկերությունները տուգանվել էին ՏՄՊՊՀ կողմից մանկապարտեզներին սերուցքային կարագի փոխարեն սփրեդ մատակարարելու համար:
ՏՄՊՊՀ-ն վերջին 2-3 տարվա ընթացքում ուսումնասիրել է 88 հաստատությունների (ծերանոց, մանկատուն, գիշերօթիկ հաստատություն, մանկապարտեզ) շուրջ 200 ապրանքի մատակարարման մրցույթներ:

15 Ноябрь 2013 - 10:40 AMT
В Армении за антиконкуретную политику в сфере госзакупок для детдомов и домов престарелых оштрафованы 3 компании
Процесс организации госзакупок в Армении отличается особым нарушением положений его организации, когда компании вступают в сговор для получения сверхприбыли.
Компании «Ерекнук», «Амарас Юс» и «Сеар Групп» будут лишены права участвовать в процессе госзакупок сроком на один год за нарушение законодательства в сфере конкуренции.
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении оштрафовала по 15 млн. драмов вышеуказанные компании, которые проводили согласованную антиконкуретную политики в сфере госзакупок для детдомов, домов престарелых, школ-интернатов.
Компании в разных тендерах в тот же период представляли совершенные разные цены на одни и те же товары, к примеру «Амарас Юс» выиграл один из тендеров, предложив цену за одну сгущенного молока в размере 450 драмов, а другой тендер – проиграл, предложив за банку того же продукта 1100 драмов, передает агентство АРКА.
Кроме того, эти компании, находясь в сговоре, намеренно повышали свои цены для победы в тендере одной из компании, которая предлагала цены намного выше рыночных. Были выявлены также случи, когда победившая в тендере компания отказывалась от поставок, и победителем признавалась другая компания с ценами, почти два раза превышавшими рыночные.
Интересен тот факт, что в прошлом году эти три компании были оштрафованы ГКЗЭК за поставки в детсады спреда (растительно-сливочная смесь) вместо сливочного масла.
Антимонопольная комиссия изучила процесс госзакупок в 88 соцучреждениях, а также исследовала деятельность 33 хозубъектов и рассмотрела около 200 тендерных пакетов.