15 Նոյեմբեր 2013 - 13:29 AMT
Վիլնյուսում նոյեմբերի վերջում կայանալիք ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովին ընդառաջ ԱՄՆ Սենատում տեղի են ունեցել լսումներ Ամերիկայի և Եվրոպայի եվրասիական գործընկերության վերաբերյալ: ԱՄՆ օրենսդիրներն ու փորձագետները մտահոգված են Ադրբեջանի և Բելառուսի հետ ԱՄՆ և Եվրոպայի ապագա համագործակցության հարցերով Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի շեմին:
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի եվրոպական ենթակոմիտեի ղեկավար, սենատոր Քրիս Մերֆին հորդորել է ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին Ադրբեջանում: Այդ ուղերձը նա հղել է Ադրբեջանի իշխանություններին՝ հավելելով, որ «դա շատ դրական քայլ կլիներ Ադրբեջանում կայացած նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ առաջացած հարցերի ֆոնին»:
Հիմնականում քննարկումների ընթացքում քննարկվել է, թե ինչ պետք է անեն գործընկերները, իսկ ինչից ձեռնպահ մնան համաձայնության հասնելու համար գագաթաժողովում, քանի որ արևմտյան դիվանագետներն աշխատում են տարբեր համաձայնագրերի վրա, որոնք կարող են ստորագրվել կամ չստորագրվել:
Ատլանտյան խորհրդի փոխնախագահ Դեյմոն Վիլսոնը հայտարարել է, որ Վիլնյուսի գագաթաժողովը եվրոպական ինտեգրման գլուխներից մեկը կարելի է դիտարկել, և իրենք մտադիր չեն «այդ գլխում ընդգրկել Ադրբեջանին ու Բելառուսին»: «Մենք չենք ստիպում երկրներին անդամակցել Եվրաատլանտյան կազմակերպություններին, դա չի արտացոլում մեր սկզբունքները:
Որոշումներն ընդունում են հասարակությունները, երկրներն ու նրանց առաջնորդները»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ «պարզ է, որ Լուկաշենկոն այն առաջնորդը չէ, որը երկիրը դեպի Եվրոպա կտանի»:
Ադրբեջանում, հավելել է նա, «մեծ հետաքրքրություն կա Արևմուտքի հետ համագործակցության հարցում»: «Շատ կարևոր է պարզել, թե մենք ինչ կարող ենք անել ճիշտ ուղին գտնելու համար»,-ասել է Վիլսոնը: Միևնույն ժամանակ, ԵՄ-ն պետք է մտածի այն մասին, որ Բելառուսն ու Ադրբեջանը Վիլնյուսի շրջանակներից դուրս չմնան:
«Ժառանգություն հիմնադրամի» վերլուծաբան Արիել Քոենը իր հերթին նշել է, որ իրավիճակն Ադրբեջանում «շատ բարդ է», քանի որ Ադրբեջանը շիաների աշխարհիկ պետություն է և ջանում է հետևել արևմտյան քաղաքականությանը, ունենալով էներգետիկ ռեսուրսներ:
Ադրբեջանի և Եվրոպայի միջև ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրման խնդիրները կապված են նրա հետ, որ ԵՄ-ն չի ցանկանում ճանաչել «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը» և մտահոգությունը, կապված նախագահական ընտրությունների հետ, ասել է Քոենը: Նա հավելել է, որ եթե ադրբեջանցիներն ու եվրոպացիները համաձայն են համագործակցել հաշվի առնելով այդ տարաձայնությունները և առաջընթաց գրանցեն օրենքի գերակայության և ժողովրդավարության հարցում, դա կբխի ԵՄ, Ադրբեջանի ու ԱՄՆ շահերից: Դա անհրաժեշտ է առաջընթացի հասնելու համար ասոցացման համաձայնության շուրջ, ասել է փորձագետը, հայտնում է «Թուրան» գործակալությունը:
ԵՄ վերաբերմունքը Հայաստանի հանդեպ մի փոքր սառեց, երբ սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում:
Ուկրաինան և Եվրամիությունը 5 տարվա բանակցություններից հետո 2012 թվականի մարտին նախաստորագրեցին Ասոցացման մասին համաձայնագիրը, որը նախատեսում է առևտրի ազատ գոտու ստեղծում: Համաձայնագրի ստորագրման համար ԵՄ-ն մի շարք պայմաններ է առաջարդել Կիևին, որից ամենադժվարը Ուկրաինայի իշխանությունների համար «Տիմոշենկոյի հարցն է», որի դատական հետապնդումը Եվրոպայում քաղաքականապես պատճառաբանված են համարում:
Ուկրաինայի խորհրդարանում աշխատանքային խումբ է գործում դատապարտյալներին արտերկրում բուժման հնարավորություն տալու մասին օրինագիծ մշակելու նպատալով, սակայն իշխանամետ ու ընդդիմադիր պատգամավորները չեն կարողանում պայմանավորվել Տիմոշենկոյի բուժման պայմանների մասին:
ԵՄ հետ Ուկրաինայի ասոցացման մասին հարցը կարող է հետաձգվել անորոշ ժամկետով, եթե Վիլնյուսում համաձայնագիր չստորագրվի: Արևելյան գագաթաժողովը տեղի կունենա Վիլնյուսում նոյեմբերի 29-ին:

В Сенате США накануне предстоящего в конце ноября в Вильнюсе саммита «Восточного партнерства» ЕС состоялись слушания по поводу евразийского партнерства Америки и Европы.Американские законодатели и эксперты выразили озабоченность по поводу будущего сотрудничества Америки и Европы с такими странами, как Азербайджан и Белоруссия в преддверии саммита по «Восточному партнерству». Глава подкомитета по европейским делам Комитета Сената по внешним отношениям, сенатор Крис Мерфи призвал к освобождению политзаключенных в Азербайджане. Он направил этот мессидж властям Азербайджана, добавив, что «это было бы очень позитивным шагом в отношениях на фоне вопросов, возникших в связи с выборами в Азербайджане». В основном в ходе дискуссий обсуждался вопрос о том, что партнеры делать должны, а чего нет, для того, чтобы достичь соглашения на саммите, поскольку западные дипломаты работают над различными соглашениями, которые могут или не могут быть подписаны. Вице-президент Атлантического совета Деймон Вилсон заявил, что Вильнюсский саммит был бы одним из следующих глав европейской интеграции, и они не собираются «включать Беларусь и Азербайджан в эту главу». «Мы не заставляем страны вступать в Евроатлантические организации – это не отражает наши принципы. Решения принимают общества, страны и их лидеры», сказал он, добавив, что «ясно, что Лукашенко это не тот лидер, который приведет страну в Европу». В Азербайджане, добавил он, «есть большой интерес к сотрудничеству с Западом». « Очень важно выяснить, что мы можем сделать, чтобы найти правильный путь, чтобы не принести в жертву наши ценности и беспокойство по поводу развития демократии там», – сказал Вилсон. В то же время ЕС должен подумать о том, чтобы Беларусь и Азербайджан не оставались бы вне Вильнюса.
Аналитик «Фонда Наследие» Ариэль Коэн заметил в свою очередь, что ситуация в Азербайджане «сложная», поскольку Азербайджан является шиитским светским государством в регионе и старается следовать западной политике со своими энергетическими ресурсами. Проблема с парафированием ассоциативного соглашения между Азербайджаном и Европой связана с нежеланием ЕС признавать «территориальную целостность Азербайджана» и беспокойство, связанное с президентскими выборами, добавил Коэн. Он продолжил, что если азербайджанцы и европейцы согласны сотрудничать с учетом этих разногласий и достигнут прогресса в плане верховенства закона и демократии, то это будет в интересах ЕС, Азербайджана и США. Это необходимо для достижения прогресса по ассоциативному соглашению, сказал эксперт, передает Turan.
На запланированном в Вильнюсе саммите руководства ЕС и стран Восточного партнерства намечалось подписание Соглашения об ассоциации Армении и Евросоюза, однако 3 сентября на встрече с президентом России Владимиром Путиным президент Армении Серж Саргсян подтвердил желание Армении вступить в Таможенный союз и включиться в процесс формирования Евразийского экономического союза. Это решение Армении вызвало критику со стороны европейских структур и экспертных кругов, которые заявили, что Армения практически прервала переговоры с Европой, что сделало невозможным парафирование Соглашения об Ассоциации с ЕС.
Украина и Евросоюз после пяти лет переговоров в конце марта 2012 года парафировали соглашение об ассоциации, которое предусматривает создание зоны свободной торговли. Для подписания соглашения, намеченного на конец ноября, Евросоюз выдвинул Киеву ряд условий, из которых самым трудновыполнимым для украинских властей является решение "вопроса Тимошенко", приговор которой многие европейские лидеры считают политически мотивированным. Экс-премьер отбывает семилетний тюремный срок за превышение полномочий при подписании газового контракта с РФ, при этом уже около 1,5 года она находится на лечении в больнице Харькова. Парламентом Украины была создана рабочая группа для разработки проекта закона о лечении осужденных за границей, что позволило бы отправить Тимошенко в клинику за рубежом. Однако депутаты от власти и оппозиции никак не могут договориться об условиях лечения Тимошенко. Вопрос об ассоциации Украины с ЕС может быть отложен на неопределенный срок, если соглашение не будет подписано во время саммита "Восточного партнерства" в Вильнюсе в конце ноября. Ранее лидер парламентской фракции крупнейшей украинской оппозиционной партии "Батькивщина" Арсений Яценюк заявил, что неподписание соглашения об ассоциации между Украиной и ЕС грозит Киеву санкциями со стороны США.