Միջազգային միջնորդների «վեցնյակը»՝ ՄԱԿ ԱԽ 5 մշտական անդամներն ու Գերմանիան «ընդհուպ մոտեցել են Իրանի հետ պայմանավորվածության» վերջինիս միջուկային ծրագրի շուրջ: Այդ մասին ուրբաթ օրը ամերիկյան CNN ընկերության եթերում հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով տեղակալ Բեն Ռոդսը, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
«Հակասությունները Ժնևի բանակցություններում (նոյեմբերի 7-10) հարթելհաջողվեց, գտնում ենք` համաձայնության առաջին փուլի վերաբերյալ կարող ենք հաջորդ շաբաթ պայմանավորվածության հասնել: Դրան համապատասխան կդադարեցվի Իրանի միջուկային ծրագիրը, կապամոնտաժվեն ծրագրի որոշ տարրեր,- ասել է Ռոդսը: -Ի պատասխան, Իրանի հանդեպ սահմանված պատժամիջոցները մի փոքր կմեղմացվեն»:
Ինչպես արդեն հայտարարվել էր, բանակցությունների հերթական փուլը Ժնևում կմեկնարկինոյեմբերի 21-ին և կշարունակվի նոյեմբերի 22-ին:
Ըստ ազգային անվտանգության գծով խորհրդականի տեղակալի, ԱՄՆ-ն, մասնավորապես, փորձում է հասնել, որ Իրանը «միջոցներ ձեռնարկի ուրանի հարստացման հզորությունների, պլուտոնիումի արտադրության ծրագրի, Արակի ռեակտորի և այլ հարցերում»: Փոխարենը Թեհրանին «պատժամիջոցների մեղմացում» են առաջարկում:
«Հիմնական պատժամիջոցները, մասնավորապես, ուղղված նավթային ու բանկային հատվածի դեմ, կպահպանվեն նույնիսկ առաջին փուլի իրագործումից հետո»,- պարզաբանել է Ռոդսը: -Ցանկանում ենք հասնել այնպիսի պայմանավորվածությունների, որոնց կատարումը «հնարավոր կլինի ստուգել»,- նշել է նա:
Ժնևում կայանալիք բանակցություններում «վեցնյակը» ներկայացնում են ԱԳ փոխնախարարները: ԱՄՆ պատվիրակությունը գլխավորում է քաղաքական հարցերով պետքարտուղարի տեղակալ Ուենդի Շերմանը: Դեռ հայտնի չէ Ջոն Քերիի մասնակցության հարցը բանակցություններին:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Օբաման վստահ է, որ մոտ է Իրանի միջուկային հարցի լուծմանը և պատրաստ է Իսրայելին տնտեսական մեղմացում առաջարկել մոտ 10 մլրդ դոլարի: Իսրայելն ու ԱՄՆ կոնգրեսականները գտնում են, որ այդ գումարը հրապարակվածից շատ ավելին կլինի և վստահ են, որ տնտեսական պատժամիջոցներն Իրանի դեմ չպետք է հանվեն, քանի դեռ վերջինս չի կասեցրել իր միջուկային ծրագիրը, չի ապամոնտաժել ցենտրիֆուգերը կամ չի դադարեցրել ուրանի հարստացումը:

Международная "шестерка" (пять постоянных членов Совета Безопасности ООН и Германия) "приблизилась вплотную к достижению договоренности с Ираном" по поводу его ядерной программы. Об этом заявил в пятницу в эфире американской телекомпании CNN заместитель советника президента США по национальной безопасности Бен Родс, сообщает ИТАР-ТАСС.
"Нам удалось сгладить противоречия на переговорах в Женеве (состоялись 7-10 ноября), и мы считаем, что сможем на следующей неделе добиться договоренности по поводу первого этапа соглашения. В соответствии с ним будет приостановлена разработка ядерной программы Ирана, а также демонтированы некоторые из ее элементов, – подчеркнул Родс. – В ответ на это будут несколько смягчены санкции (в отношении Ирана)".
Как сообщалось ранее, очередной раунд переговоров "шестерки" с Тегераном стартует в Женеве 21 ноября и продлится до 22 ноября.
По словам заместителя советника по национальной безопасности, США, в частности, пытаются добиться от Ирана "принятия мер, касающихся его мощностей по обогащению урана, программы по производству плутония, реактора в Араке, а также разрешения на значительно более тщательные инспекции". В обмен на это Тегерану предлагаются "ограниченные по масштабу послабления санкций".
"Основные санкции, в частности, направленные против нефтяного и банковского сектора, будут сохранены даже после реализации первого этапа соглашения", – пояснил Родс. Мы хотим достичь таких договоренностей, выполнение которых "можно было бы проверить", подчеркнул он.
На предстоящих переговорах в Женеве "шестерка" будет представлена заместителями глав внешнеполитических ведомств. Делегацию США возглавит замгоссекретаря по политическим делам Уэнди Шерман. Поедет ли вновь в Женеву госсекретарь США Джон Керри, пока неизвестно.
Ранее сообщалось, что президент США Барак Обама уверен, что он близок к решению иранского ядерного вопроса, и готов предложить Ирану экономических поблажек на 10 миллиардов долларов. Израиль и американские конгрессмены считают, что сумма поблажек гораздо больше названной и уверены, что экономические санкции не должны быть сняты с Ирана до тех пор, пока он не свернет ядерную программу, не демонтирует центрифуги или хотя бы не прекратит обогащение урана.