16 Նոյեմբեր 2013 - 12:01 AMT
Իրանի ԱԳ փոխնախարար, միջուկային հարցերով երկրի գլխավոր բանախոս Աբբաս Արակչին կանխատեսում է, որ միջուկային ծրագրի շուրջ P5 +1 ձևաչափով բանակցությունների հաջորդ փուլը բարդ է լինելու, հայտնում է Mehr News գործակալությունը: Բացի այդ, Իրանի ԱԳ փոխնախարարը նշել է, որ Արևմուտքի հետ համաձայնությունը չի իրագործվի, եթե չճանաչվի խաղաղ ատոմ ունենալու Իրանի ժողովրդի իրավունքը, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը:
Մինչդեռ, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը շաբաթ օրը ռուսաստանյան հեռուստաեթերում հայտարարել է, որ Իրանի միջուկային ծրագրի գծով միջազգային միջնորդների «վեցնյակն» ու Թեհրանը համաձայնության են հասել, այժմ այն հարկավոր է ձևակերպել՝ համատեղ փաստաթուղթ մշակելով, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Իրանի ԱԳ նախարարի հետ բանակցությունները հաստատեցին, որ առաջին անգամ վերջին տարիների ընթացքում «վեցնյակն» ու Թեհրանը պատրաստ են ոչ միայն ներկայացնել իրենց տեսակետները, այլ շփման կետեր որոնել: Այդ կետերն արդեն որոշված են և այժմ սկզբունքային տարաձայնություններ չկան այն հարցերում, որոնք գործնական լուծում են պահանջում»,-ասել է Լավրովը:
«Խոսքը գնում է ձեռք բերված պայմանավորվածությունը դիվանագիտական լեզվով ճիշտ ձևակերպելու մասին, որպեսզի դա իրոք համատեղ փաստաթուղթ լինի, ոչ թե ինչ-որ մեկին պարտադրված»,-ասել է նա:
Թեհրանի և «վեցնյակի» բանակցությունների հերթական փուլն անցավ Ժնևում նոյեմբերի 10-ին, առանց համաձայնության հասնելու, սակայն կողմերը հասկացրեցին, որ որոշակի առաջընթաց է գրանցվել:
Բանակցությունների հաջորդ փուլը տեղի կունենա Ժնևում նոյեմբերի 20-ին և 30-ին:
Իսրայելն, ԱՄՆ-ն ու Արևմուտքի այլ երկրներ կասկածում են Իրանին միջուկային զենք մշակելու մեջ: Թեհրանը հերքում է բոլոր մեղադրանքները՝ հայտարարելով, որ իր միջուկային ծրագիրը բացառապես խաղաղ բնույթ է կրում:

16 Ноябрь 2013 - 11:34 AMT
Иран ожидает тяжелых переговоров с “шестеркой”, хотя Москва заявляет, что никаких принципиальных разногласий нет
Заместитель министра иностранных дел Ирана, главный переговорщик по ядерным вопросам страны Аббас Арагчи прогнозирует, что следующий раунд переговоров Ирана с P5 +1 по ядерной программе будет трудным, сообщает информационное агентство Mehr News. Кроме того, замглавы МИД Ирана подчеркнул, что соглашение с Западом не будет реализовано без признания прав иранского народа на мирный атом, передает Тренд.
Между тем, министр иностранных дел Сергей Лавров в субботу в интервью программе "Постскриптум" на канале ТВЦ, заявил, что “шестерка" международных посредников по иранской ядерной программе и Тегеран достигли понимания, и теперь его нужно оформить, выработав совместный документ, сообщает РИА Новости.
"Переговоры с министром иностранных дел Ирана подтвердили, что впервые за многие годы и "шестерка", и Тегеран готовы не просто презентовать позиции, которые в большинстве случаев друг с другом не пересекаются, а искать точки соприкосновения. Такие точки определены, и сейчас нет никаких принципиальных разногласий по вопросам, которые требуется решать в практическом плане", – сказал Лавров.
"Речь идет о необходимости правильно оформить достигнутое понимание дипломатическим языком, чтобы это был действительно совместный документ, а не навязанный кому-то извне", – добавил он.
Очередной раунд переговоров "шестерки" и Тегерана завершился в Женеве 10 ноября без достижения каких-либо соглашений, однако стороны дали понять, что достигли определенного прогресса.