18 Նոյեմբեր 2013 - 09:01 AMT
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հեռախոսով քննարկել են «Ժնև-2» միջազգային խորհրդաժողովի նախապատրաստմանն առնչվող հարցեր: «Քննարկվել են Սիրիայի հակամարտության կարգավորման գծով «Ժնև-2»-ի, ինչպես նաև Իրանի միջուկային ծրագրի բանակացությունների հերթական փուլին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել նաև երկկողմ օրակարգին»,-հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
Այսօր ՌԴ ԱԳՆ-ում տեղի կունենան ԱԳ փոխնախարարներ Գենադի Գատիլովի և Միխայիլ Բոգդանովի բանակցությունները Սիրիայի կառավարության պատվիրակության հետ, որի կազմում են նախագահի խորհրդական Բուսեյն Շահաբանը և Սիրիայի ԱԳ փոխնախարար Ֆեյսալ Միկդադը:
Ժնևի խորհրդաժողովը գումարվում է Ռուսաստանի ու ԱՄՆ նախաձեռնությամբ: Սիրիական կոալիցիան պատրաստ է մասնակցել «Ժնև-2», հայտարարել է Սիրիայի հեղափոխական և ազգային ուժերի ազգային կոալիցիայի մամլո քարտուղար Հալիդ ալ Սալիհը նոյեմբերի 9-ին:

18 November 2013 - 07:22 AMT
Russia’s foreign minister and the U.S. secretary of state on Sunday, November 17 discussed cooperation in the preparation for an international conference on Syria and a regular round of talks on Iran’s nuclear program, the Russian Foreign Ministry reported, according to RIA Novosti.
Sergei Lavrov and John Kerry spoke to each other by phone. The conversation was held on the U.S. side's initiative, the ministry said, without elaborating.
According to UN statistics, more than 100,000 people have died in the 2 1/2-year civil war in Syria. The number of refugees caused by the conflict hit 2 million in September.
Western countries suspect Iran of using its nuclear program to develop atomic weapons, a claim that Iran has consistently denied. Tehran claims it needs atomic technology for producing electricity, although it has some of the world’s largest reserves of oil and gas.