Իրանի դեմ անհաշտ պայքարում Սաուդյան Արաբիան, եթե դատելու լինենք ըստ արևմտյան մամուլի, գործակցում է Իսրայելի հետ, ավելի կոնկրետ՝ «Մոսսադի»: The Sunday Times շաբաթաթերթը գրում է, որ երկու երկրների հետախուզություններն Իրանի միջուկային օբյեկտների դեմ հարձակման պլաններ են մշակում այն դեպքի համար, եթե բանակցություններն Իրանի միջուկային ծրագրի սառեցման շուրջ հաջողությամբ չավարտվեն:
Հոդվածում ասվում է, որ Իսրայելն ու Սաուդյան Արաբիան ընդհանուր շահ ունեն՝ թույլ չտալ, որ Իրանը միջուկային զենք ստանա: Անցյալ տարի արդեն նույն պարբերականում նման մի հաղորդագրություն եղել է, որ Էռ Ռիադը համաձայնվել է՝ Իսրայելի օդուժն օգտագործի իր օդային տարածքն Իրանի դեմ հարձակման դեպքում: Սակայն մինչ այդ տեղեկատվություն հայտնվեց, որ Սաուդյան Արաբիան կհարվածի Իսրայելի ինքնաթիռներին, եթե վերջիններս փորձեն Իրանի միջուկային օբյեկտների ոչնչացման համար օգտագործել թագավորության օդային տարածքը:
Այս հակասական և բավականին սուղ տեղեկություններից շատ դժվար է ինչ-որ հետևություն անել Մերձավոր Արևելքում հերթական պատերազմի հեռանկարների մասին: Պատերազմ, հավանաբար, չի լինի, բայց միմյանց նյարդերը երկրները լավ կքայքայեն: Որքան էլ Սաուդյան Արաբիան ատի Իրանին, երբեք գործարքի չի գնա Իսրայելի հետ: Արաբական աշխարհում հրեական պետության հետ գործակցող ցանկացած պետություն մեկուսացման մեջ կհյատնվի: Երկրներից մեկը փորձեց գրեթե 30 տարի հարաբերություններ պահպանել Իսրայելի հետ: Եվ ինչո՞վ ավարտվեց ամեն ինչ Եգիպտոսում: Անկարգություններ, Մուբարաքի պաշտոնանկություն, Մուրսի, իսրայելյան դրոշների հրկիզում… Բնականաբար, Իսրայելը մեղք չունի եգիպտացիների դժգոհության համար, բայց արաբները սովորություն ունեն սեփական անհաջողությունների պատճառներn որոնել իրենցից դուրս՝ դրա պարզ օրինակն է Պաղեստինի պետության ստեղծման անհաջողությունը:
Դառնալով Սաուդյան Արաբիային՝ նշենք, որ նույնիսկ «իմ թշնամու թշնամին իմ բարեկամն» է ասացվածքը չի աշխատում Իսրայելի հետ հարաբերությունների դեպքում: Գնալով պարզ է դառնում, որ Իրանը ոչ ոք չի ռմբակոծելու, առավել ևս ածխաջրածինների վերջերս հաստատված պաշարների լույսի ներքո: Նման պետությունների հետ ավելի շահավետ է պայմանավորվել, ուշադրություն չդարձնելով Իրանի միջուկային օբյեկտները ռմբակոծելու Նեթանյահուի մշտական հորդորներին: Երկուսից մեկը՝ կամ The Sunday Times-ի հրապարակումը սովորական ապատեղեկատվություն է, կամ բնակչության տրամադրությունները շոշափելու ցանկություն: Եվ մի դեպքում, և մյուս նման հնարքների կարող են դիմել Իսրայելը, ԱՄՆ-ն և, գուցե, ԵՄ-ն, բայց ոչ Իրանը: Ժնևում նոյեմբերի 20-ին նախատեսվում է միջուկային խնդրի շուրջ բանակցությունների ևս մեկ փուլ, որը կարող է հանգեցնել որևէ համաձայնագրի ստորագրման, անկախ Նեթանյահուի «զգուշացումներից»:

18 Ноябрь 2013 - 10:35 AMT
Саудовская Аравия в непримиримой борьбе против Ирана, если судить по западной прессе, сотрудничает с Израилем, точнее с МОССАД. Еженедельник The Sunday Times пишет, что разведки двух стран разрабатывают планы атаки против иранских ядерных объектов на случай, если переговоры о замораживании иранской ядерной программы не увенчаются успехом.
В статье говорится о том, что у Израиля и Саудовской Аравии есть общий интерес: не допустить того, чтобы у Ирана появилось ядерное оружие. Помнится, в прошлом году уже была информация в том же издании, что Эр-Рияд дал согласие на использование израильскими ВВС воздушного пространства Саудовской Аравии для атаки на Иран. Но до этого прошла информация о том, что Саудовская Аравия будет сбивать израильские самолеты в случае попытки использовать воздушное пространство королевства в ходе операции по уничтожению ядерных объектов Исламской республики Иран.
Из этих противоречивых и подчас довольно скудных сведений очень трудно сделать какие-либо выводы относительно перспектив очередной войны на Ближнем Востоке. Войны, судя по всему не будет, но нервы страны потрепят друг другу основательно. Начнем с того, что как бы ненавидели саудовцы Иран, они никогда не пойдут на сделку с Израилем. В арабском мире любое государство, сотрудничающее с еврейским государством, обречено на роль изгоя. Одна страна уже попыталась сохранять отношения с Израилем на протяжении почти 30 лет. И чем все кончилось в Египте? Беспорядками, свержением сначала Мубарака, затем Мурси, не говоря уже о сожжении израильских флагов. Естественно, в недовольстве египтян Израиль невиновен, но у арабов привычка все свои беды сваливать на других и простой пример – неудача с созданием Палестинского государства.
Возвращаясь к саудитам, заметим, что даже пословица «враг моего врага – мой друг» не может работать в отношениях с Израилем. Чем дальше, тем яснее становится, что Иран бомбить никто не будет, тем более в свете недавно подтвержденных запасов углеводородов. С такого рода государствами лучше договариваться, не обращая внимания на постоянные призывы Биньямина Нетаниягу к бомбежке иранских ядерных объектов.
Одно из двух – или имеет место банальная деза от The Sunday Times, или это желание прощупать настроения. И в том и в другом случае купится на такие уловки Израиль, США и, наверное, ЕС, но никак не Иран. На 20 ноября в Женеве намечен еще один раунд переговоров по ядерной проблеме, который может привести к подписанию какого-нибудь соглашения, несмотря на «предупреждения» Нетаниягу.