Թեհրանը կհեռանա միջազգային միջնորդների հետ բանակցությունների սեղանից, եթե ԱՄՆ Կոնգրեսը լրացուցիչ պատժամիջոցներ սահմանի Իրանի դեմ, հայտնում է Press TV հեռուստաալիքը Իրանի խորհրդարանի պատգամավորի վրա հղումով:
«ԱՄՆ Կոնգրեսը վեջին շրջանում ձգտում է ընդլայնել Իրանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցները»,-հայտարարել է իրանցի պատգամավորը: Որոշվել է, որ եթե Կոնգրեսը հաստատի այդ օրինագիծը, բանակցությունները կդադարեցվեն»,-հայտարարել է Մոհամմադ Հասան Ասաֆարին, որը խորհրդարանի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության կոմիտեի անդամ է:
Անցած շաբաթ մի շարք կոնգրեսականներ անվստահություն հայտնեցին Իրանի և «վեցնյակի» միջև միջուկային ծրագրի շուրջ հնարավոր պայմանավորվածությունների հավանականության մասին՝ կոչ անելով նոր պատժամիջոցներ սահմանել Իրանի դեմ: Սակայն պատժամիջոցների խստացմանը դեմ եղան նախագահ Օբաման և պետքարտուղար Քերին:
Իրանի և «վեցնյակի» ներկայացուցիչների նոր հանդիպումը միջուկային ծրագրի շուրջ տեղի կունենա նոյեմբերի 21-ին Ժնևում: Նախորդ հանդիպումն ավարտվեց նույնպես Ժնևում նոյեմբերի 10-ին առանց համաձայնության հասնելու, սակայն կողմերը հասկացրեցին, որ առաջընթացի են հասել և պայմանավորվածության հանսելու հույս ունեն:

Тегеран покинет стол переговоров с "шестеркой" международных посредников по вопросам своей ядерной программы, если конгресс США примет дополнительные санкции против Ирана, передает телеканал Press TV со ссылкой на депутата иранского парламента.
"Конгресс США в последнее время стремился расширить санкции против Ирана. Было принято решение, что если конгресс утвердит такой законопроект, переговоры (с "шестеркой") будут приостановлены", – заявил Мохаммад Хасан Асафари, входящий в состав парламентского комитета по национальной безопасности и внешней политике.
На прошлой неделе ряд конгрессменов выразил недоверие в отношении возможных договоренностей между Ираном и "шестеркой" международных посредников и призвал к новым санкциям против Тегерана. Однако против ужесточения санкций на фоне продолжающихся переговоров уже высказались госсекретарь Джон Керри и президент Барак Обама.
Новая встреча представителей Ирана и "шестерки" (Россия, США, Франция, Великобритания, Китай и Германия) по урегулированию иранской ядерной программы состоится 20-21 ноября в Женеве. Предыдущая встреча завершилась там же 10 ноября без ожидавшегося соглашения, однако стороны дали понять, что добились прогресса и надеются на скорое заключение договоренностей.