Եվրամիությունը ճնշում է գործադրում Արևելյան գործընկերության նախագծի մասնակից երկրների վրա՝ ընտրության առջև կանգնեցնելով նրանց եվրասիական և եվրոպական ինտեգրման միջև: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, իր բելառուս պաշտոնակից Վլադիմիր Մակեյի հետ հանդիպման ավարտին, հայտնում է «Գոլոս Ռոսիին»:
«Եթե համեմատելու լինենք մեր ազնիվ ու ընկերական դիրքորոշումը ԵՄ ներկայացուցիչների գործողությունների հետ, ապա, հավանաբար, նրանք հենց «անթաքույց ճնշում» են գործադրում ֆոկուսում ահյտնված պետության վրա և արվում են հայտարարություններ, թե պետք է ընտրել. կամ հետ դեպի մութ անցյալ, կամ մեզ հետ դեպի լուսավոր ապագա»,-ասել է Լավրովը:
Ըստ նրա, «ոչ ոք երբեք Եվրամիությունում չարտասանեց այն արտահայտությունը, որից մենք սկսում ենք մեր դիրքորոշման շարադրումն Արևելյան գործընկերության վերաբերյալ: «Դա կոնկրետ պետության ինքնիշխան իրավունքն է: Ոչ մի եվրոպաշտոնյա նման բան չասաց: Նրանք ասում են՝ դուք պետք է ընտրություն կատարեք, բայց հօգուտ Եվրամիության, թե չէ կորած եք»,-ասել է նա:
Լավրովը հավելել է, որ ԵՄ այդ վարքագիծն անարդյունավետ է:
«Սխալ և անարդյունավետ ենք համարում առաջ տանել այդ նախաձեռնությունը զրոյական գումարով աշխարհաքաղաքական խաղերի հին տրամաբանության ոգով»,-ասել է նա
Մակեյն իր հերթին նշել է, որ Արևելյան գործընկերությունը չպետք է հանգեցնի նոր բաժանարար գծերի առաջացմանը Եվրոպայում: «Ցավոք, այժմ հայտարարություններ են հնչում, որ որոշ երկրներ պետք է ընտրություն կատարեն Արևելքի ու Արևմուտքի միջև: Մեզ համար նման մոտեցումն անընդունելի է»,-ասել է նա:
«Մենք պետք է որոնենք այն, ինչ մեզ ոչ թե բաժանում է, այլ միավորում»,-հավելել է Մակեյը՝ նշելով, որ Բելառուսն այդ սկզբունքն է որդեգրել ինչպես եվրասիական ինտեգրման, այնպես էլ Եվրամիության շրջանակներում:
Նոյեմբերի վերջում Վիլնյուսում կայանալիք գագաթաժողովում Հայաստանը պետք է Ասոցացման համաձայնագիր նախաստորագրեր Եվրամիության հետ, սակայն սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում:

19 Ноябрь 2013 - 09:55 AMT
Евросоюз оказывает давление на страны в рамках проекта "Восточное партнерство", ставя их перед выбором между евразийской и европейской интеграцией. Об этом заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров по итогам встречи с белорусским коллегой Владимиром Макеем, сообщает «Голос России».
"Если уж сравнивать эту нашу честную и товарищескую позицию с тем, что делают некоторые представители Европейского союза, то, наверное, с той стороны оказывается как раз достаточно беспардонное давление на фокусное государство, и делается заявление типа – вы должны выбирать: либо назад в темное прошлое, либо с нами в светлое будущее", – сказал Лавров.
По его словам, "никто никогда из Евросоюза не произнес той фразы, с которой мы начинаем изложение своей позиции в отношении к "Восточному партнерству". "Это суверенный выбор каждого конкретного государства. Ни один еврочиновник такой фразы не произнес. Они говорят: вы должны сделать выбор, но выбор в пользу Евросоюза, иначе вы пропадете", – отметил он.
Лавров добавил, что такое поведение ЕС контрпродуктивно.
"Считаем неверными и контрпродуктивными попытки продвигать эту инициативу в духе старой логики геополитических игр с нулевой суммой", – сказал министр.
Макей, в свою очередь, отметил, что "Восточное партнерство" не должно привести к появлению новых разделительных линий в Европе. "К сожалению, сейчас звучат заявления о необходимости выбора некоторыми странами между Востоком и Западом. Для нас этот подход совершенно неприемлем", – подчеркнул он.
"Мы должны искать не то, что разъединяет, а то, что объединяет", – добавил Макей, отметив, что этого принципа Белоруссия придерживается при построении отношений как в рамках евразийской интеграции, так и с Евросоюзом.
Он также отметил, что инициатива "Восточное партнерство" не должна привести к возникновению новых разделительных линий в Европе.
саммите руководства ЕС и стран Восточного партнерства в Вильнюсе в конце ноября намечалось подписание Соглашения об ассоциации Армении и Евросоюза, однако 3 сентября на встрече с президентом России Владимиром Путиным президент Армении Серж Саргсян подтвердил желание Армении вступить в Таможенный союз и включиться в процесс формирования Евразийского экономического союза. Это решение Армении вызвало критику со стороны европейских структур и экспертных кругов, которые заявили, что Армения практически прервала переговоры с Европой, что сделало невозможным парафирование Соглашения об Ассоциации с ЕС.