Եգիպտոսի ոստիկանությունը նոյեմբերի լույս 20-ի գիշերը ցրել է բողոքի ցույցի մասնակիցներին, որոնք հավաքվել էին Կահիրեի Թահրիր հրապարակում, հայտնում է AFP-ն: Ցուցարարներին ցրելու համար, որոնք քարեր էին նետում ոստիկանների վրա, իրավապահ մարմինների աշխատակիցները կիրառել են արցունքաբեր գազ ու զրահամեքենաներ: Բախումների հետևանքով տուժել է առնվազն 16 մարդ: Ոմանք հոսպիտալացվել են վնասվածքներով: Բողոքներին չեն մասնակցել «Մահմեդական եղբայրների» շարժման անդամները, որոնք սատարում են Եգիպտոսի պաշտոնանկ նախագահ Մոհամեդ Մուրսիին: Հրապարակում հիմնականում հավաքվել էին ինչպես ժամանակավոր կառավարության, այնպես էլ Մուրսիի հակառակորդները:
Կահիրեի որոշ հրապարակներն ու փողոցները արգելափակված են զինվորականների կողմից ու զրահատեխնիկայով: Իշխանությունները մտավախություն ունեն, որ «Մահմեդական եղբայրները» ևս կմիանան բողոքի ակցիաներին, գրում է Լենտա.ռու-ն:
Բողոքները Կահիրեում նիրված էին 2011 թ. նոյեմբերյան ցույցերի երկրորդ տարելիցին, երբ ժամանակավոր կառավարության դեմ բողոքի ցույցերը ցրելու ժամանակ 40 մարդ զոհվեց:
«Մահմեդական եղբայրների» առաջնորդներցի մեկը՝ Մուհամմեդ Մուրսին ընտրվեց Եգիպտոսի նախագահ 2012թ., երբ պաշտոնից հեռացավ Հոսնի Մուբարաքը: Մեկ տարում նա հասցրեց փլուզել երկրի տնտեսությունը և փորձեց շարիաթի օրենքներ սահմանել: 2013թ. հունիս-հուլիսին երկրի բնակչությունը մոտ 15 մլն ստորագրություն հավաքեց՝ պահանջելով Մուրսիի հրաժարականը: Հուլիսի 3-ին զինվորականներն իրազեկեցին Մուրսիին, որ նա այլևս նախագահ չէ: Մուրսիի դատը կսկսվի 2014 թվականի հունվարի 8-ին:

Полиция Египта в ночь на 20 ноября разогнала протестующих, собравшихся на площади Тахрир в Каире. Об этом сообщает AFP. Для разгона демонстрантов, которые кидались в полицейских камнями, сотрудники правоохранительных органов применили слезоточивый газ и бронемашины, а также стреляли по протестующим дробью. В ходе столкновений демонстрантов с полицейскими пострадали не менее 16 человек. Некоторые из них госпитализированы с ранениями. В протестах не участвовали члены движения «Братья-мусульмане», поддерживающие свергнутого президента Египта Мохаммеда Мурси. В основном на площади собрались противники как временного правительства страны, так и Мохаммеда Мурси.
По всему Каиру усилены меры безопасности, некоторые площади и улицы заблокированы военными и бронетехникой. Власти опасаются, что акции протеста устроят также члены «Братьев-мусульман», пишет Lenta.ru.
Протесты в Каире были приурочены ко второй годовщине ноябрьских демонстраций 2011 года. Тогда в ходе демонстраций против временного военного правительства, вставшего у власти после свержения прежнего президента Египта Хосни Мубарака, погибли более 40 человек.
Мохаммед Мурси, пришедший к власти при помощи исламистского движения «Братья-мусульмане» в 2011 году, был свергнут военными в начале июля 2013 года. Этому предшествовали многомиллионные акции протеста, прошедшие по всей стране. Вскоре после смены власти Мурси, а также около 2 тысяч его сторонников, были арестованы. Суд над Мурси начнется 8 января 2014 года.