Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) ղեկավարությունը գտնում է, որ 2014 թվականին Աֆղանստանից ՆԱՏՕ-ի զորքերը դուրս բերելուց հետո իրավիճակն այդ երկրում կվատթարանա՝ սպառնալով ՀԱՊԿ անդամ պետությունների, և մասնավորապես Ռուսաստանի, անվտանգությանը:
«Այն ամենն, ինչ մենք այսօր ձեռնարկում ենք Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում կապված է Աֆղանստանում իրավիճակի վատթարացման կանխատեսումների հետ»,-ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան, ելույթ ունենալով Ռուսաստանի Միջազգային համագործակցության և հանրային դիվանագիտության հանրային խորհրդի նիստում:
Նա մանրամասներ չներկայացրեց՝ նշելով, որ կազմակերպությունը պատրաստում է քաղաքական, նաև ռազմական միջոցներ Աֆղանստանից ՆԱՏՕ-ի զորքերի հեռանալուն ընդառաջ, դիտարկելով զարգացումների սցենարները:
Ըստ Բորդյուժայի, իրավիճակն Աֆղանստանում չի բարելավվում: «Մեզ համար ամենաահավորն այն զինյալ գրոհայիններն են, որոնք իրենց ժամին են սպասում Աֆղանստանի տարածքում»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ ՀԱՊԿ դիտարկում է իրավիճակը, զեկույցներ է նախապատրաստում պետությունների ղեկավարների համար, «առաջարկություններ է մշակում, որոնք հետո հիմք են հանդիսանում որոշումների կայացման համար»: Նա հավելել է, որ ՀԱՊԿ երկրներում, մասնավորապես Ռուսաստանում, նախապատրաստվում են Աֆղանստանի ուժային կառույցների աշխատակիցներ:
Ըստ նրա, ամրապնդվում է նաև ՀԱՊԿ ուժային պոտենցիալը՝ երկկողմ խմբավորումները, արագ արձագանքման հավաքական ուժերը, որոնք առաջիկայում կվերազինվեն: Ըստ Բորդյուժայի, ՀԱՊԿ դիտարկում է իրադարձությունների զարգացման կոնկրետ սցենարներ, որոնք սակայն նա չի մանրամասնել, գրում է ВВС-ին:
ԱՄՆ-ն հուսով է, որ համաձայնագիրը կստորագրվի արդեն ամսվա վերջում, սակայն բանակցությունները փակուղի մտան: Պատճառներից մեկն այն էր, որ ԱՄՆ իշխանությունները մտադիր էին ստանձնել հակաահաբեկչական գործողություններն Աֆղանստանի տարածքում, ինչը մտահոգում է պաշտոնական Քաբուլին:

Руководство Организации договора о коллективной безопасности считает, что в 2014 году после вывода войск НАТО из Афганистана обстановка в этой стране начнет стабильно ухудшаться, угрожая безопасности стран-членов ОДКБ, в частности России.
"Все что сегодня мы делаем в центральноазиатском регионе связано с нашими прогнозами о негативном развитии обстановки в Афганистане", – сказал генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа, выступая на заседании Российского общественного совета по международному сотрудничеству и публичной дипломатии.
Он не стал вдаваться в подробности, отметив, что организация готовит и политические и военные меры в преддверии вывода контингента НАТО из Афганистана, рассматривая определенный сценарий развития событий.
Ситуация в Афганистане, по словам Бордюжи, деградирует: "Для нас самым страшным являются те подготовленные, вооруженные боевики, которые ждут своего часа на территории Афганистана". Генсек рассказал, что организация активно готовится к уходу США и НАТО из Афганистана – "мониторит обстановку", готовит доклады руководителям государств и "вырабатывает предложения, которые потом ложатся в основу решений". Кроме того, сказал он, на территории стран ОДКБ, прежде всего России, проходят подготовку сотрудники афганских силовых ведомств.
По его словам, укрепляется и силовой потенциал ОДКБ – и двусторонние группировки, и коллективные силы оперативного реагирования, которые будут в ближайшее время переоснащены самым современным оружием. ОДКБ, заверил Бордюжа, рассматривает конкретный сценарий развития событий, который, впрочем, он не стал описывать, сославшись на секретность данных, пишет ВВС.
11 октября Керри и Карзай обсудили совместный договор о безопасности, который должен быть согласован до конца 2013г. В результате договоренности военные силы США могут получить право остаться на территории Афганистана и после окончания военной миссий под эгидой НАТО, сроки которой истекут в следующем году.
США рассчитывают заключить соглашение уже к концу текущего года, но переговоры зашли в тупик. В числе причин было и то, что американские власти рассчитывают взять на себя проведение всех контртеррористических операций на территории Афганистана, чем немало беспокоят официальный Кабул.