«Իրանը ցանկանում է ժամանակ շահել ակտիվացնելու համար իր միջուկային ծրագիրը. ԱՄՆ-ն թույլ չի տա, որ Թեհրանն օգտագործի այս բանակցությունները «վեցնյակի» հետ, հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին:
«Թույլ չենք տա, որ այս համաձայնությունը, եթե այն ձեռք բերվի, շահեկան ժամանակ դառնա, կամ թույլ չենք տա այնպիսի համաձայնագրի կնքում, որը չի բխի մեր շահերից»,- ասել է նա լրագրողներին՝ մեկնաբանելով հանդիպումը Ժնևում:
Ջոն Քերին նշել է, որ Իրանի հետ ժնևյան բանակցություններնամենաիրական շանսն են վերջին տասնամյակներում «առաջընթացի հասնելու ու Իրանի միջուկային ծրագիրը կասեցնելու համար», հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Նոյեմբերի 20-ին Ժնևում ավարտվեց միջազգային միջնորդների ընդլայնված հանդիպումն Իրանի հետ: Թեհրանը մտադիր է մինչև տարեվերջ համաձայնության հասնել իր միջուկային ծրագրի հարցում:
Հանդիպումն ընդմանեը մի քանի րոպե է տևել, այդ ընթացքում կողմերը քննարկել են բանակցությունների մանրամասները: Դրան հաջորդել են երկկողմ բանակցությունները՝ Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գծով գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը զրուցել է Իրանի ԱԳ նախարար Ջավադ Զարիֆի հետ:
Նոյեմբերի 10-ին Իրանի միուջակային ծրագրի շուրջ բանակցություններին մասնակցող վեց երկրների միջազգային միջնորդները չկարողացան ոչ մի համաձայնագիր ընդունել կամ ստորագրել: Ռուսաստանից բանակցություններին մասնակցել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը: Հանդիպումից հետո նա հայտարարել է լրագրողներին, որ ժամանակը զուր չի վատնվել:

21 Ноябрь 2013 - 05:16 AMT
«Иран хочет выиграть время, чтобы активизировать свою ядерную программу. США не допустят, чтобы Тегеран использовал для этого переговоры с «шестеркой», заявил госсекретарь США Джон Керри.
«Мы не позволим, чтобы это соглашение, если оно будет достигнуто, стало выигрышем времени, или же не допустим такого соглашения, которое не будет отвечать нашим интересам, связанным с главными нашими озабоченностями», – сказал он журналистам, комментируя встречу в Женеве.
При этом Джон Керри отметил, что женевские переговоры «шестерки» с Ираном – самый реальный шанс за последнее десятилетие «для достижения прогресса и приостановки иранской ядерной программы», передает Интерфакс.
20 ноября в Женеве завершилась первая пленарная встреча «шестерки» международных посредников с Ираном. Тегеран рассчитывает достичь соглашения по своей ядерной программе в течение года.
Встреча продлилась всего несколько минут, за это короткое время стороны обсудили детали расписания переговоров. После этого начались двусторонние переговоры: верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон провела беседу с главой МИД Ирана Джавадом Зарифом.
10 ноября международные посредники шести стран, участвующие в переговорах с Ираном по ядерной проблеме страны, не смогли принять и подписать ни одного соглашения. От России в переговорах участвовал глава МИД Сергей Лавров. Он заявил журналистам после встречи, что время было потрачено не зря.