21 Նոյեմբեր 2013 - 07:38 AMT
Երկարատև բանավեճից հետո Վրաստանի խորհրդարանը հաստատել է նոր կառավարության կազմը: Ճիշտ է, այն կարելի է նոր համարել միայն վերապահումով՝ գրեթե բոլոր նախարարները պահպանել են իրենց պաշտոնները: Փոխվել է միայն կառավարության ղեկավարը՝ նոր վարչապետն է Բիձինա Իվանիշվիլիի առաջարկած թեկնածուն՝ ՆԳՆ նախկին ղեկավար Իրակլի Ղարիբաշվիլին: Խորհրդարանի հաստատումից երկու ժամ անց վարչապետի նշանակման մասին հրամանագիրը ստորագրել է նաև Վրաստանի նորընտիր նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին:
Վրաստանի խորհրդարանը, որի կազմում 150 պատգամավոր է, 93 քվեով հաստատել է վարչապետի թեկնածությունը: Դեմ է եղել 19 պատգամավոր, հիմնականում նախկին նախագահ Սահակաշվիլիի «Միասնական ազգային շարժումից»:
Ընդդիմադիր պատգամավորները ծրագիրը ներկայացնող Ղարիբաշվիլիինբազում հարցեր են ունեցել, ինչի պատճառով նրա ելույթը շուտով վերածվել է լեզվակռվի: «Ազգային շարժման» պատգամավորները մեղադրել են նոր կառավարությանը տնտեսական անկման և օտարերկրացի ներդրողներին վանելու մեջ: Ղարիբաշվիլին տնտեսական խնդիրների առկայությունն ընդունել է, սակայն հայտարարել, որ նախագահի երդմնակալությունից հետո նախարարների նոր կաբինետը հեշտությամբ կլուծի դրանք:
Այնուհետև վարչապետը հակադարձել է ընդդիմադիրներին, որոնք դեռ մեկ տարի առաջ կառավարում էին երկիրը, մեղադրելով նրանց գործարարների դեմ ճնշում գործադրելու և պետական պարտքը ուռճացնելու մեջ: Այժմ, ըստ նրա, Վրաստանն ինքը կլուծի իր խնդիրները՝ չդիմելով օտարերկրյա ռեսուրսներին: Ղարիբաշվիլին նշել է, որ ԵՄ և ՆԱՏՕ-ի հետ ինտեգրման քաղաքականությունը կշարունակվի, քանի որ, «այդպիսին է վրաց ժողովրդի ցանկությունը», հայտնում է ВВС-ին:
Իրակլի Ղարիբաշվիլին 31 տարեկան է: Խորհրդարանի հաստատումից հետո նա դարձավ Վրաստանի ամենաազդեցիկ քաղաքական գործիչը, քանի որ վարչապետին անցավ նախագահի պարտականությունների մի մասը: Մասնավորապես, ներքին և արտաքին քաղաքականության կուրսը մշակում են վարչապետն ու խորհրդարանը: Ղարիբաշվիլիի նախկին պաշտոնը որպես ՆԳՆ ղեկավար ստանձնեց 28-ամյա Ալեքսանդր Չիկաիձեն, նա դարձավ ՆԳՆ ամենաերիտասարդ նախարարը Վրաստանի պատմության մեջ և ամենաերիտասարդ նախարարը Ղարիբաշվիլիի կառավարությունում:
Նախագահական ընտրությունները Վրաստանում տեղի ունեցան հոկտեմբերի 27-ին: Հաղթեց Գեորգի Մարգվելաշվիլին, որն ըստ ԿԸՀ հավաքեց ընտրողների 62,11 տոկոսը: Երդմնակալությունը տեղի ունեցավ նոյեմբերի 17-ին:

21 Ноябрь 2013 - 07:13 AMT
После многочасовых дебатов грузинский парламент утвердил новый состав правительства страны. Правда, новым его назвать можно с большой натяжкой – практически все министры сохранили свои посты. Изменился лишь глава правительства – им стал, как и предполагалось, протеже Бидзины Иванишвили, экс-глава МВД Грузии Ираклий Гарибашвили. Спустя два часа после утверждения законодательным органом указ о назначении премьера подписал и новый президент Грузии Георгий Маргвелашвили.
Парламент Грузии, состоящий из 150 человек, утвердил его 93 голосами. Против выступили 19 депутатов. Воспротивились инициативе в основном представители оппозиционной партии экс-президента Саакашвили "Единое национальное движение".
У оппозиционных депутатов было много вопросов к представившему свою программу в парламенте Гарибашвили, и его выступление быстро переросло в перепалку. Депутаты "Национального движения" обвинили новое правительство в экономическом упадке и отпугивании иностранных инвесторов. Гарибашвили проблемы в экономике признал, но заявил, что после инаугурации президента Маргвелашвили новый министерский кабинет "легко с ними справится".
Далее премьер перешел в атаку на оппозиционеров, еще год назад управлявших страной, обвинив их в давлении на бизнес и раздутии государственного долга. Сейчас, по словам Гарибашвили, Грузия сама будет решать свои проблемы, не прибегая к иностранным финансовым ресурсам. При этом Гарибашвили успокоил своих политических оппонентов, отметив, что курс, выбранный правительством Саакашвили и ориентированный на интеграцию в ЕС и НАТО, будет продолжен новым правительством без изменений, так как "этого желает грузинский народ", передает ВВС.
Ираклию Гарибашвили 31 год. После утверждения парламентом он стал самым влиятельным политиком в Грузии. Согласно изменениям в конституции Грузии, вступившим в силу после 17 ноября этого года, часть президентских полномочий была передана именно премьеру. В частности, определение внешней и внутренней политики полностью находится в ведении премьер-министра и парламента. Гарибашвили был представлен на должность премьера главой правящей коалиции "Грузинская мечта" Бидзиной Иванишвили. Сам он от этой должности уже официально отказался, приняв окончательное решение уйти из политики. Бывшую должность Гарибашвили на посту главы МВД занял 28-летний Александр Чикаидзе – он стал самым молодым главой МВД за всю историю Грузии и самым молодым министром в правительстве Гарибашвили.
Президентские выборы прошли в Грузии 27 октября. Победу одержал Георгий Маргвелашвили, который, по предварительным данным Центризбиркома, набрал 62,11% голосов избирателей. Президент Грузии Георгий Маргвелашвили принес присягу на инаугурации в Тбилиси 17 ноября.