Տարեսկզբին Ադրբեջանում երկու խոշոր սոցիալական ընդվզում եղավ՝ երիտասարդների բողոքի ցույցերը զինվորների առեղծվածային մահերի կապակցությամբ և հայտնի Իսմաիլլիի իրադարձությունները: Հուզումներից մեկի պատճառը պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիևն էր, մյուսինը՝ աշխատանքի ու բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարար Ֆիզուլի Ալեքպերովը: Ուստի, ընտրություններից հետո այդ մարդիկ պորտֆելներ չստացան կառավարությունում: Ինչպես գրում է minval.az-ը, փոխել են սոցիալական լարվածություն ստեղծող ևս մեկ նախարարի, պաշտոնանկ է արվել կրթության նախարար Միսիր Մարդանովը: Մի խոսքով, նորացվեց բնակչության զանգվածային դժգոհությունն առաջացրած՝ բանակի, կրթության ոլորտի ու սոցապահովության նախարարության ղեկավարությունը:
Սոցիալական դժգոհություն առաջացնող պետկառույցները բավականին շատ են, առաջին տեղում Պետական մաքսային կոմիտեն է: Բոլոր տեղական և արտասահմանյան կազմակերպությունները բնութագրում են Ադրբեջանի մաքսային ծառայությունը որպես ամենակոռումպացված պետական մարմին: Դա ընդունում է նաև Մաքսային կոմիտեի նախագահ Այդին Ալիևը: Այդ հարցը նաև արտացոլվել է WikiLeaks-ի տարածած ԱՄՆ դիվանագետների գաղտնի հեռագրերում: WikiLeaks-ը հրապարակել էր ԱՄՆ դեսպան Էնն Դերսիի հեռագրերը, որ ուղարկվել են Վաշինգտոն 2006 թվականի նոյեմբերի 11-ին: Փաստաթղթում իր արտացոլումն են գտել դիվանագետի հանդիպման մանրամասները Մաքսային կոմիտիե նախագահ Այդին Ալիևի հետ: Այնտեղ նաև մեկնաբանություններ կային նրա և իշխանության այլ կառույցների դիմակայության մասին: ԱՄՆ դիվանագետը հայտնում էր, որ Ալիևը խոստովանել է, թե իր գլխավորած կառույցը երկրում ամենակոռումպացվածի համբավն ունի: Չնայած, որ Ա. Ալիևը հաճախ էր հայտնվում սև ցուցակում, և նրա խոստովանություններին, իրավիճակը մաքսային կետերում անփոփոխ էր մնում: Ա. Ալիևը գլխավորեց այդ կառույցը 7 տարի առաջ, սակայն այդ ընթացքում իրավիճակը ոչ միայն չի բարելավվել, այլ հակառակը՝ ավելի է խորացել:
Մենաշնորհատերերի ներմուծման ապօրինի սահմանափակումներն էլ ավելի խստացան, իսկ ոչ պաշտոնական վճարները միայն աճեցին, լուրջ խոչընդոտներ ստեղծելով հասարակ քաղաքացիների համար: Դրանից տուժում են նաև օտարերկրացիները: Բազում բողոքներ է ստանում Բաքվում Թուրքիայի դեսպանատունը թուրք քաղաքացիներից ու գործարարներից, որոնք դրամաշորթության են առնչվում մաքսատանը: Արդյունքում Թուրքիայի ԱԳՆ-ն դիմել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին՝ պահանջելով լուծել այդ հարցը: Հարցը քննարկվել է վերևներում, նրա լուծումը հանձնարարվել է Ազգային անվտանգությանը: Արդյունքում, զուտ արտաքնապես մաքսային կետերի աշխատանքը կարգավորվեց: Կոռուպցիոն գործողությունները տեղափոխվեցին Բաքվի Գլխավոր մաքսային վարչություն, այսինքն, մեծ հաշվով, ոչինչ չփոխվեց:
Կամ առողջապահության համակարգը: Հարկ չկա մեկնաբանելու Ադրբեջանի առողջապահության համակարգը: Վերջին ամսում բժիշկների անպատաասխանատվության պատճառով կյանքից հեռացան լրագրողների հարազատներից ոմանք: Ծննդկանների ու նորածինների մահվան դեպքերը վիճակագրություն են դարձել: Այնուամենայնիվ, նախարարը դեռ իր պաշտոնում է:
Անշուշտ, ղեկավարության մեխանիկական փոփոխությունը իրավիճակը չի փոխի: Բանակում, կրթության ու սոցիալական պաշտպանության ոլորտներում իրավիճակը կարգավորելու համար անհրաժեշտ է ժամանակ ու էներգիա: Նշված ոլորտներում կաշառակերության ու ինքնակամության մակարդակն այն աստիճանի է հասել, որ ղեկավարության փոփոխությունը կարող է միայն իրավիճակը շարժել մեռյալ կետից: Օրինակ, վերջերս աշխատանքի ու սոցիալական պաշտպանության նորանշանակ նախարար Սալիմ Մուսլիմովը չի կարող զգալիորեն փոխել իրավիճակը սեղմ ժամկետում: Դրա համար բավականին ժամանակ կպահանջվի: Ամեն դեպքում ղեկավարության փոփոխությունն անհրաժեշտ է լավ կազմակերպված կոռուպցիոն ցանցի ոչնչացման համար, գրում է պարբերականը:
Գլխավորն այն է, որ կան իրավիճակի կարգավորման ինչ-որ փորձեր: Ամենացավալին այն է, որ մաքսատանն ու առողջապահության համակարգում նման փորձեր չեն ձեռնարկվում: Հակառակն, այդ ոլորտներում կոռուպցիան գնալով խորանում է, կազմակերպվում է, գրեթե օրինականացվում: Եթե իրավիճակը մաքսատանն ու առողջապահության ոլորտներում ընդվզման պոտենցիալ օջախներ են, ապա, հավանաբար, սոցիալական բողոքները, որ եղան տարեսկզբին, կկրկնվեն ավելի կտրուկ ձևով, եզրակացնում է Minval.az-ը:

В начале этого года, было два сильных социальных волнения – акции протеста молодежи против загадочной гибели солдат и знаменитые Исмаиллинские события. Причиной одних волнений был министр обороны Сафар Абиев, а других – министр труда и социальной защиты населения Физули Алекперов. Поэтому, после выборов эти люди не получили портфелей в правительстве.
Как пишет minval.az, сменили еще одного министра создававшего социальное напряжение в период выборов –в отставку отправили министра образования Мисира Марданова. Короче говоря, руководство армии, системы образования и сектора социальной защиты, вызывавшее массовое недовольно населения, обновилось. Однако это не означает, что вопрос министерств создающих социальное напряжение исчерпан.
Государственных структур, вызывающих социальное недовольство все еще предостаточно. Одним, а может быть даже первым из них, является Государственный таможенный комитет. Все местные и зарубежные организации характеризуют таможенную службу Азербайджана как самый коррумпированный государственный орган. Это признает даже председатель Таможенного комитета Айдын Алиев. Этот вопрос нашел свое отражение и в секретных телеграммах американских дипломатов, распространенных WikiLeaks. WikiLeaks опубликовал конфиденциальные телеграммы посла США Энн Дерси, отправленные в Вашингтон 11 ноября 2006 года. В документе нашли свое отражение подробности встречи дипломата с председателем Государственного таможенного комитета Айдына Алиева. Также, в них содержались комментарии о его противостоянии с другими представителями структур власти. Американский дипломат сообщала о признании А.Алиевым того, что возглавляемая им структура обладает имиджем самого коррумпированного государственного органа в стране. Но не смотря на то, что он А.Алиев неоднократно попадал в черный список и его горькие признания, ситуация в таможенных пунктах осталась неизменной. А. Алиев возглавляет эту организацию уже 7 лет, но за это время ситуация в ней не только не улучшилась, а напротив, все более усугубляется. Незаконные ограничения монополистов на ввоз еще более ужесточились, а объем неофициальных платежей предпринимателей возрос, создаются серьезные препоны простым гражданам. От этого страдают даже граждане иностранных государств. Многочисленные жалобы турецких граждан и предпринимателей, сталкивающихся с вымогательством таможенников, в посольство Турции в Баку привели к тому, что МИД этой страны обратился в МИД Азербайджана с требованием решить этот вопрос , навести порядок в таможенных пунктах. Он обсуждался в верхах, и его решение было поручено МНБ. В результате, чисто внешне работа таможенных пунктов нормализовалась. Коррупционные операции были перемещены в Бакинское Главное Таможенное Управление. Т.е., по большому счету ничего не изменилось.
Или возьмем систему здравоохранения. Нет необходимости комментировать состояние системы здравоохранения Азербайджана. За последний месяц из-за безответственности врачей распрощались с жизнью родственники некоторых наших коллег. Гибель рожениц и младенцев при родах превратились в статистику. Тем не менее, министр здравоохранения все еще на своем посту. Конечно, простая смена руководства секторов, работа которых вызывает массовое недовольство, не изменит ситуации. Для нормализации ситуации в армии, сфере образования и социальной защиты, необходимо время и энергия. В указанных сферах уровень коррупция и самоуправства достигли такой степени, что сменой руководства можно только сдвинуть дело с мертвой точки. Например, недавно назначенный министр труда и социальной защиты населения ситуация Салим Муслимов не может существенно изменить ситуацию за короткий срок. Для этого требуется немало времени. Но в любом случае, смена руководства необходима для уничтожения хорошо налаженной коррупционной сети.
Самое главное то, что есть хоть какие-то попытки для нормализации ситуации в этих секторах. Самое большое сожаление вызывает то, что в таможне и системе здравоохранения таких попыток не предпринимают. Напротив, в этих сферах коррупция становится все глубже, организовывается и чуть ли не легализуется. Если ситуация в таможне и системе здравоохранения, которые являются потенциальными очагами бунта, то по всей вероятности, социальные протесты имевшие место в начале этого года, повторяться в более резкой форме.