Բելառուսի նախագահն այցով գտնվում է Բաքվում և հուսով է, որ Ալիևը կրկին օգնության կգա նրան՝ որոշ գումար հանձնելով: Նման կարծիք է հայտնել քաղաքագետ Անդրեյ Սուզդալցևը՝ մեկնաբանելով Լուկաշենկոյի այցը Բաքու: «Բելառուսի իշխանավորները մշտապես այցելում են Ադրբեջանի մայրաքաղաք: Դա առաջինը, երկրորդը՝ սովորաբար Ալեքսանդր Լուկաշենկոն դիմում է Ալիևին, երբ մեծ խնդիրներ է ունենում ֆինանսների հետ: Մենք հիշում ենք, որ մի դեպք եղավ, երբ Ալիևը օգնեց նրան որոշակի գումարով: Անշուշտ, թվում է, թե գումարը մեծ չէ, բայց, ինչպես ասում են, ամենքից մի փուշ…Արժեզրկումը հսկայական հարված կհասցնի Լուկաշենկոյի հեղինակությանն, այսինքն, նա նորից գնում է մուրացկանության»,-ասել է փորձագետը:
Քաղաքագետը նաև նշել է, որ Բելառուսի նախագահն ի դեմս Բաքվի միշտ տեսնում է նավթային հարցերի լուծման տարբերակ: «Մոսկվայի հետ իրավիճակի սրման դեպքում նա հուսով է, որ Օդեսա-Բրոդի նավթամուղով նավթ կստանա Ադրբեջանից: Սակայն այստեղ էլ խնդիրներ կան, քանի որ բելառուսական նավթավերամշակող գործարաններն ամեն դեպքում չեն կարողանա վերամշակել Ռուսաստանից ստացվող 23 մլն տոննա նավթին համարժեք ծավալը: Ուստի, հավանաբար, Լուկաշենկոն ակտիվորեն որոնում է հում նավթի վերավաճառքով զբաղվելու հնարավորություններ և ռեսուրսներ: Այդ նավթային թեման միշտ առկա է Լուկաշենկոյի ու Ալիևի հանդիպումների օրակարգում»,-ասել է Սուզդալցևը, գրում է «Խարտիա 97»-ը:
Մի քանի տարի առաջ Իլհամ Ալիևը Լուկաշենկոյին 200 մլն դոլար տրամադրեց ռուսական գազի դիմաց վճարելու համար:

21 Ноябрь 2013 - 08:37 AMT
Президент Белоруссии находится с визитом в Баку и рассчитывает, что Алиев снова выручит его на небольшую сумму. Такое мнение высказал политолог Андрей Суздальцев, комментируя визит Лукашенко в Баку. «Столицу Азербайджана постоянно посещают представители белорусского «истеблишмента». Туда постоянно приезжают представители силовых ведомств, белорусского МИДа и так далее. Это, во-первых. Во-вторых, обычно Александр Лукашенко обращается к Алиеву, когда у него большие проблемы с финансами. Мы помним, что был случай, когда Алиев выручил его на небольшую сумму. Конечно, кажется, что сумма не большая, но, как говорят, с миру по нитке… Ведь девальвация будет огромным ударом по имиджу Лукашенко. То есть он снова едет туда попрошайничать», – полагает эксперт.
Политолог также отметил, что белорусский правитель всегда видит Баку вариант решения нефтяных вопросов. «В случае обострения ситуации с Москвой он рассчитывает через нефтепровод Одесса-Броды получить от Азербайджана соответствующие объемы нефти. Но здесь тоже все очень интересно, потому что белорусские НПЗ в любом случае не смогут переработать 23 миллиона тонн нефти, запрашиваемой у России. Поэтому, по-видимому, Лукашенко активно ищет возможность и ресурсы заниматься перепродажей сырой нефти, и эта нефтяная тема постоянно присутствует на повестке дня во время встреч Лукашенко и Алиева», – подчеркнул Андрей Суздальцев, пишет Хартия97.
Несколько лет тому назад Ильхам Алиев ссудил Лукашенко 200 миллионов долларов, чтобы рассчитаться за российский газ.