22 Նոյեմբեր 2013 - 07:16 AMT
«Կաթոլիկ եկեղեցին չի պատկերացնում Մերձավոր Արևելքն առանց քրիստոնյաների»,-հայտարարել է Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոս Առաջինը Սիրիայից, Իրաքից և Եգիպտոսից ժամանած պատրիարքների հետ հանդիպմանը: Ըստ նրա, նա խորապես մտահոգված է այն հանգամանքով, որ Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաները ստիպված են հեռանալ տարածաշրջանից չդադարող զինված հակամարտությունների պատճառով, հայտնում է AFP-ն:
«Արաբական գարունն ու հաջորդած իրադարձությունները կտրուկ փոխեցին իրավիճակը տարածաշրջանում, կտրուկ վատթարացան հարաբերությունները քրիստոնյաների ու մահմեդականների միջև: Ըստ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոս Առաջինի, անհնար է հաշտվել այն փաստի հետ, որ աշխարհում, մասնավորապես Մերձավոր Արևելքում, նախկինի պես մարդիկ հետապնդվում են դավանանքի համար, որ միլիոնավոր մարդիկ գոյության միջոցներից զուրկ են, իսկ հարյուր հազարավորները ստիպված են փախստականներ դառնալ պատերազմների հետևանքով:
Մինչդեռ, Կրեմլի մամլո ծառայությունը հայտնում է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կհանդիպի Հռոմի պապի հետ նոյեմբերի վերջում: Հանդիպումը կկայանա նոյեմբերի 25-26-ը Պուտինի Իտալիա կատարելիք աշխատանքային այցի շրջանակներում:
Քրիստոնյաների քանակն արաբական երկրներում մինչև արաբական գարունը հասնում էր մոտ 15 մլն: Նրանք պատկանում են 28 քրիստոնեական դավանանքների: Արևելյան քրիստոնյա եկեղեցիների հետևորդները հիմնականում բնակվում են Եգիպտոսում, Սիրիայում և Լիբանանում:
Սիրիայում քրիստոնյաները մինչ քաղաքացիական պատերազմը կազմում էին բնակչության 10 տոկոսը: 2011 թվականից ի վեր երկրում սպանվել է մոտ 1000 քրիստոնյա, քանդվել է 40 եկեղեցի ու քրիստոնեական այլ հաստատություններ: Մոտ կես միլիոն քրիստոնյաներ փախել են երկրից:

22 Ноябрь 2013 - 05:20 AMT
«Католическая церковь не представляет себе Ближний Восток без христиан», — заявил Папа Римский Франциск на встрече с патриархами из Сирии, Ирака и Египта. По его словам, он глубоко озабочен тем, что многие христиане вынуждены покидать страны Ближнего Востока в связи с непрекращающимися там вооружёнными конфликтами, сообщает AFP.
«Арабская весна и последовавшие за ней события, сильно изменили состояние в регионе, в результате чего резко ухудшились отношения между христианами и мусульманами», — заявил понтифик. По словам Папы Франциска, невозможно примириться с тем фактом, что в мире и в частности, в ближневосточном регионе, по-прежнему преследуются и гибнут люди различных конфессий, что миллионы не имеют средств к существованию и сотни тысяч вынуждены стать беженцами в результате войн.
Между тем, пресс-служба Кремля сообщает, что президент России Владимир Путин встретится с Франциском в конце ноября. Встреча Владимира Путина с главой Римско-католической церкви состоится в ходе его рабочего визита в Италию, который намечен на 25-26 ноября.
Численность христиан в арабских странах до событий, связанных с «арабской весной», составляла примерно 15 млн. человек. Они принадлежат к 28 христианским конфессиям, которые специалисты условно объединяют в три группы – восточно-христианские, униатские (восточно-католические) и западно-христианские. Восточно-христианские церкви представляют собой организации местного происхождения, сохраняющие свою самостоятельность – Коптская церковь, Антиохийская православная церковь, Иерусалимская православная церковь, Сирийская православная церковь, Армянская апостольская церковь, несториане. Приверженцы восточных церквей проживают в основном в Египте, Сирии и Ливане.
В Сирии христиане до гражданской войны составляли 10% населения. С 2011 г. в стране были убиты более 1 тыс. христиан, разрушены более 40 церквей и др. христианских учреждений. Около полумиллиона христиан бежали из страны.