22 Նոյեմբեր 2013 - 06:55 AMT
Ուկրաինացիների մեծ մասը շահագրգռված է Եվրոպայի հետ ինտեգրվելու հարցում: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեն Փսակին: «ԱՄՆ-ն կիսում է Եվրամիության հիասթափությունը ԵՄ հետ ասոցացման մասին պայմանագրի ստորագրումը հետաձգելու մասին Ուկրաինայի որոշման առնչությամբ»,-ասել է նա՝ նշելով, որ Եվրամիությունը պատմական հնարավորություն տվեց Ուկրաինային եվրոպական ապագա ստեղծել իր ժողովրդի համար, ցույց տալ միջազգային ֆինանսական կառույցներին ու ներդրողներին հստակ հետևողականությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների հարցում:
Փսակին նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ն վստահ է, որ Ուկրաինայի ինտեգրումը Եվրոպայի հետ տնտեսական բարգավաճման ու ժողովրդավարության հասնելու հուսալի միջոց է:
Ուկրաինայի Գերագույն ռադան հավանություն չտվեց կալանավորների բուժման մասին վեց օրինագծերից և ոչ մեկին: Ընդունման դեպքում դա թույլ կտար Յուլիա Տիմոշենկոյին բուժման նպատակով մեկնել Գերմանիա: Յուրաքանչյուր օրինագծի օգտին քվեարկեց 159 պատգամավորից ոչ ավելի, այն դեպքում երբ անհրաժեշտ էր 226 քվե:
Կառավարամետ Ռեգիոնների կուսակցությունն ու կոմունիստները ձեռնպահ մնացին քվեարկությունից: Մինչ այդ Ռեգիոնների կուսակցության ներկայացուցիչները հայտարարում էին, որ քվեարկելու են միայն հատուկ աշխատանքային խմբի մշակած օրինագծի օգտին, գրում է ВВС-ին: Կալանավորների մասին օրենքի ընդունումը անհրաժեշտ պայման էր ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման համար Վիլնյուսում:
Ուկրաինան գտնվում է Ռուսաստանի հզոր ճնշման տակ. Կրեմլը ցանկանում է, որ երկիրը միանա Մաքսային միությանը, ի դեմս որի Մոսկվան հակակշիռ է տեսնում ԵՄ-ին: ԵՄ ներկայացուցիչները զգուշացնում էին Կիևին, որ երկրորդ շանս ԵՄ-ին մերձենալու համար կարող է այլևս չլինել: Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը «ոչ» ասաց Եվրամիության հետ համաձայնագրին, սակայն ԵՄ-ում այդ որոշումն ընկալեցին որպես Տիմոշենկոյի շուրջ վեճերում ԵՄ-ից առաջ անցնելու փորձ:

22 Ноябрь 2013 - 06:00 AMT
Большинство украинцев заинтересованы в интеграции с Европой. Об этом заявила официальный представитель Госдепартамента Джен Псаки. "США разделяют разочарование Евросоюза в связи с решением Украины отложить подготовку подписания Соглашения об ассоциации с ЕС", – отметила она, подчеркнув, что Евросоюз предоставил Украине историческую возможность создать европейское будущее для своего народа и показать международным финансовым организациям и инвесторам твердую приверженность демократическим реформам.
Псаки также заметила, что США уверены в том, что интеграция Украины с Европой является надежным способом достичь экономического процветания и демократии.
Верховная Рада не поддержала ни один из шести законопроектов о лечении заключенных, которые могли бы позволить Юлии Тимошенко выехать на лечение в Германию. За каждый из законопроектов проголосовало не более 195 депутатов при необходимом минимуме в 226 голосов.
Фракции проправительственной Партии регионов и коммунисты воздержались от голосования. Ранее депутаты Партии регионов объявили о своем намерении голосовать лишь за законопроект, разработанный специально созданной рабочей группой, пишет ВВС. Принятие законов о лечении заключенных – необходимое условие для подписания соглашения об ассоциации с ЕС во время саммита в Вильнюсе 28-29 ноября.
Украина находится под сильным давлением со стороны России: Кремль хочет, чтобы страна присоединилась к Таможенному союзу России, Казахстана и Белоруссии, в котором Москва видит противовес Европейскому Союзу. Представители ЕС ранее предупреждали Киев, что второго шанса на сближение Украины с Евросоюзом в будущем может и не представиться. Президент Украины Виктор Янукович сказал «нет» соглашению с Европейским Союзом, однако в ЕС это заявление было расценено лишь как попытка переиграть ЕС в спорах вокруг находящегося в тюрьме лидера оппозиции Юлии Тимошенко.