22 Նոյեմբեր 2013 - 08:05 AMT
Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչն առաջին հայտարարությունն է Ուկրաինայի կառավարության՝ ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը կասեցնելու մասինհայտարարությունից հետո: «Ուզում են նշել, որ Ուկրաինայի համար բարեփոխումներն ու եվրոպական ինտեգրումն այլընտրանք չունեն: Հնարավոր է, կան ժամանակավոր դժվարություններ: Հնարավոր է, վերելքի որոշակի փուլում անբարենպաստ եղանակային պայմաններ են ստեղծվել: Սակայն գնում ենք այդ ճանապարհով և չենք փոխում երթուղին»,- հայտարարել է նա, գրում է «Ուկրաինայում Կոմսոմոլսկայա պրավդան»:
Սակայն, հավելում է թերթը, նախագահի գեղեցիկ խոսքերի իմաստն որոշակիորեն չեն կարողանում հասկանալ նույնիսկ փորձագետները:
Ուկրաինայի Գերագույն ռադան հավանություն չէր տվել կալանավորների բուժման մասին վեց օրինագծերից ոչ մեկին: Ընդունման դեպքում դա թույլ կտար Յուլիա Տիմոշենկոյին բուժման նպատակով մեկնել Գերմանիա: Յուրաքանչյուր օրինագծի օգտին քվեարկել էր 159 պատգամավորից ոչ ավելի, այն դեպքում երբ անհրաժեշտ էր 226 քվե:
Կառավարամետ Ռեգիոնների կուսակցությունն ու կոմունիստները ձեռնպահ էին մնացել քվեարկությունից: Մինչ այդ Ռեգիոնների կուսակցության ներկայացուցիչները հայտարարում էին, որ քվեարկելու են միայն հատուկ աշխատանքային խմբի մշակած օրինագծի օգտին, գրում է ВВС-ն: Կալանավորների մասին օրենքի ընդունումը անհրաժեշտ պայման էրՎիլնյուսումԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման համար:
Նոյեմբերի 21-ին Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը կարգադրել էր դադարեցնել Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը: Կառավարությունը հանձնարարել է նախարարություններին միջոցներ ձեռնարկել պետական նպատակային, ոլորտային ու տարածաշրջանային ծրագրերում փոփոխություններ կատարելու ուղղությամբ, որոնք միտված կլինեն ԱՊՀ անդամ երկրների հետ առևտրի, արտադրական կոոպերացիայի և տեխնոլոգիաների փոխանակման զարգացմանը՝ «պահպանելու համար աշխատատեղերն ու լուծելու համար այլ սոցիալական հարցեր պետության տնտեսական կայունության բարձրացման հիման վրա»: Ուկրաինա-ԵՄ նախաստորագրված Ասոցացման մասին համաձայնագիրը նախատեսվում էր ստորագրել նոյեմբերի 28-29-ին Վիլնյուսում՝ Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովում:

22 Ноябрь 2013 - 07:20 AMT
Президент Виктор Янукович сделал первое заявление после того, как правительство Украины распространило заявление о приостановлении процесса подписания Соглашения об Ассоциации с ЕС. «Хочу подчеркнуть, что альтернативы реформ и альтернативы европейской интеграции для Украины не существует. Возможно, есть временные трудности. Возможно, на каком-то этапе восхождения на вершину есть неблагоприятные погодные условия. Но мы идем этим путем и не меняем направления маршрута», – заявил он, пишет «Комсомольская правда в Украине».
Однако смысл «красивых слов» президента определенно не могут понять даже эксперты, добавляет газета.
Верховная Рада не поддержала ни один из шести законопроектов о лечении заключенных, которые могли бы позволить Юлии Тимошенко выехать на лечение в Германию. За каждый из законопроектов проголосовало не более 195 депутатов при необходимом минимуме в 226 голосов.
Фракции проправительственной Партии регионов и коммунисты воздержались от голосования. Ранее депутаты Партии регионов объявили о своем намерении голосовать лишь за законопроект, разработанный специально созданной рабочей группой, пишет ВВС. Принятие законов о лечении заключенных – необходимое условие для подписания соглашения об ассоциации с ЕС во время саммита в Вильнюсе 28-29 ноября.
21 ноября Кабинет министров Украины распорядился приостановить процесс подготовки к заключению Соглашения об ассоциации с Евросоюзом. Правительство поручило Министерству экономического развития и торговли, Министерству промышленной политики, Министерству аграрной политики и продовольствия, Министерству энергетики и угольной промышленности, Министерству инфраструктуры принять меры по внесению в государственные целевые, отраслевые и региональные программы изменений, направленных на развитие торговли, производственной кооперации и обмен технологиями с государствами-членами СНГ «в целях сохранения рабочих мест и решения других социальных вопросов на основе повышения экономической устойчивости государства». Подписание парафированного ранее Соглашения об ассоциации Украина-ЕС должно было состояться в ходе саммита «Восточного партнерства» в Вильнюсе 28-29 ноября.