22 Նոյեմբեր 2013 - 08:17 AMT
Իրանի հետ միջազգային միջնորդների «վեցնյակի» բանակցությունների արդյունքում պետք է փաստաթուղթ ընդունվի, որը ցույց կտա Իրանի միջուկային ծրագրի խաղաղ բնույթը, լրագրողներին է ասել արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության գծով ԵՄ բարձրագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի մամուլի քարտուղար Մայքլ Մաննը Ժնևում բանակցությունների երկրորդ օրվա ավարտին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
«Այդ բանակցային գործընթացը պետք է ավարտվի համաձայնությամբ, որը կհավաստիացնի միջազգային հանրությանը, որ Իրանի միջուկային ծրագիրը միանգամայն խաղաղ բնույթ է կրում: Դա բարդ գործընթաց է: Պետք է լինի մի համաձայնություն, որը միանշանակ կլինի բոլորի համար»,- ասել է Մաննը:
Հինգշաբթի Էշթոնը երկու երկկողմ հանդիպում է ունեցել Իրանի ԱԳ նախարար Ջավադ Զարիֆի հետ, որոնք ընդհանուր առմամբ տևել են գրեթե 5 ժամ: Մաննը հստակեցրել է, որ խոսք է գնացել «էական, առանցքային հարցերի մասին»:
Բանակցությունները կշարունակվեն այսօր՝ նոյեմբերի 22-ին և կմեկնարկեն Էշթոն-Զարիֆ հանդիպմամբ:
Իրանի և «վեցնյակի» բանակցությունների նախորդ փուլն ավարտվեց Ժնևում նոյեմբերի 10-ին առանց որևէ համաձայնության, սակայն կողմերը հասկացրեցին, որ որոշակի առաջընթացի են հասել:

22 Ноябрь 2013 - 07:49 AMT
По итогам переговоров "шестерки" международных посредников должен быть принят документ, который докажет мирный характер ядерной программы Ирана, сообщил журналистам пресс-секретарь высокого представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон Майкл Манн по итогам второго дня переговоров в Женеве, передает РИА Новости.
"Этот переговорный процесс должен закончиться соглашением, которое заверит международное сообщество в абсолютно мирном характере иранской ядерной программы. Это сложный процесс. Это должно быть соглашение, однозначное для всех", – заявил Манн.
В четверг Эштон провела две двусторонние встречи с главой МИД Ирана Джавадом Зарифом, которые, в общей сложности, длились почти пять часов. Манн уточнил, что речь шла о "существенных, ключевых вопросах".