Կիևի կենտրոնում շարունակվում է բողոքի ակցիան ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրմանն ուղղված գործընթացը կասեցնելու Ուկրաինայի կառավարության որոշման դեմ: Տեղում հերթապահում են ընդդիմադիր մի խումբ պատգամավորներ, մարդկանց զանգվածային հոսքը սպասվում է երեկոյան, հայտնում է ուկրաինական «Հինգերորդ ալիքը»:
Նախօրեին Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը կարգադրեց դադարեցնել Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը: Կառավարությունը հանձնարարել է նախարարություններին միջոցներ ձեռնարկել պետական նպատակային, ոլորտային ու տարածաշրջանային ծրագրերում փոփոխություններ կատարելու ուղղությամբ, որոնք միտված կլինեն ԱՊՀ անդամ երկրների հետ առևտրի, արտադրական կոոպերացիայի և տեխնոլոգիաների փոխանակման զարգացմանը:
Ուկրաինական ընդդիմությունն իր վրդովմունքը հայտնեց այս որոշման վերաբերյալ՝ պաշտոնանկությամբ սպառնալով կառավարությանը, իսկ նախագահին՝ իմպիչմենտով: Կառավարության որոշումից դժգոհ ուկրաինացիները հինգշաբթի երեկոյան դուրս են եկել բողոքի ակցիայի Կիևի կենտրոնում: Ըստ ԶԼՄ-ների, հավաքվել էր մոտ 2 հազար մարդ, ելույթներ էին ունենում ըմդդիմադիր ուժերի առաջնորդները:
Ըստ հեռուստաալիքի, ուրբաթ առավոտյան ակցիան շարունակվեց, թեև ոչ այնքան մարդաշատ, որքան գիշերը: Մարդկանց մի մասը գնաց, եկան նոր մասնակիցներ:
Տեղում բեմ է տեղադրված, կա տաքանալու փոքր կետ, որտեղ կարելի է սուրճ կամ թեյ խմել: Կիևում հիմա մոտ 5 աստիճան տաքություն է, ամպամած:
Մայդանում հերթապահում են ընդդիմադիր ուժերի խմբեր: Բողոքի ակցիայի մասնակիցները սպասում են, որ Կիևի, ինչպես նաև շրջանների բնակիչները կմիանան իրենց: Զանգվածային հավաք է սպասվում ուրբաթ երեկոյան և կիրակի օրը:

Hundreds of protesters gathered in downtown Kiev hours after the announcement that Ukraine had suspended a landmark trade deal with the EU and opted instead for stronger ties with Russia, local media said Friday, November 22, according to RIA Novosti.
Some 1,500 protesters came at midnight to the capital's Independence Square, the scene of Ukraine's 2004 Orange Revolution, to show their opposition to Kiev’s decision to block the EU deal that would have weakened the former Soviet state’s ties with neighboring Russia.
Opposition politicians, including Arseniy Yatsenyuk, the leader of the Fatherland parliamentary faction, and Vitaliy Klitschko, who heads the Udar party, attended the event. They called for further mass demonstrations on November 24.
Similar protests were held in other Ukrainian cities, including Donetsk, Kharkiv, Uzhhorod and Lviv.
Ukraine’s government announced Thursday it was halting plans to sign association agreements and free trade deals with the EU at a two-day summit in Vilnius starting November 28, citing a need to consolidate economic ties with Russia and members of the nascent Moscow-led Customs Union trade bloc.
Earlier in the day, Ukraine’s parliament rejected draft laws aimed at allowing jailed opposition leader Yulia Tymoshenko to seek medical treatment abroad, which EU officials had stipulated as a condition for the agreements with Kiev to go ahead.
The United States expressed disappointment with Ukraine’s decision. Kremlin spokesman Dmitry Peskov, however, welcomed the move by its “close partner Ukraine” to increase cooperation with Russia.