Ուկրաինայի ընդդիմադիր «Բատկիվշչինա» խմբակցության առաջնորդ Արսենի Յացենյուկը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը «շորթեց» Ռուսաստանի իշխանություններից 20 մլրդ դոլար, որի մի մասը կօգտագործի 2015 թ. նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու համար, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Այդ փողերի դիմաց Յանուկովիչն, ըստ Յացենյուկի, հրաժարվեց ստորագրել Եվրամիության հետ համաձայնագիրը: «Յանուկովիչը սակարկեց իր համար 2015 թվականին նախագահի պաշտոնում երկրորդ անգամ ընտրվելու երաշխիքները ու ՌԴ կողմից ճանաչվելը»,-ասել է Յացենյուկը՝ հավելելով, որ բացի այդ «նախագահն իր ու մերձակա շրջապատի համար ապահվեց իբր գազի սակագնի իջեցում»: «Մենք կարող ենք հստակ արձանագրել, որ Ուկրաինայում ազնիվ ու թափանցիկ ընտրություններ չեն լինի: Եվ դա Վիկտոր Յանուկովիչի ՌԴ ղեկավարության հետ համաձայնության մի մասն է, ուստի խոսքը գնում է հակաուկրաինական ռեժիմի դեմ պայքարի մասին»,-ասել է Յացենյուկը:
Մինչդեռ, ըստ LB.ua-ի, Լիտվայի նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեի հետ զրույցում Յանուկովիչը բողոքել է, որ չի կարող ստորագրել ԵՄ հետ պայմանագիրը «Ռուսաստանի տնտեսական ճնշման և շանտաժի պատճառով»:
Նոյեմբերի 21-ին Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը կարգադրեց դադարեցնել Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը: Կառավարությունը հանձնարարել է նախարարություններին միջոցներ ձեռնարկել պետական նպատակային, ոլորտային ու տարածաշրջանային ծրագրերում փոփոխություններ կատարելու ուղղությամբ, որոնք միտված կլինեն ԱՊՀ անդամ երկրների հետ առևտրի, արտադրական կոոպերացիայի և տեխնոլոգիաների փոխանակման զարգացմանը՝ «պահպանելու համար աշխատատեղերն ու լուծելու համար այլ սոցիալական հարցեր պետության տնտեսական կայունության բարձրացման հիման վրա»: Ուկրաինա-ԵՄ նախաստորագրված ասոցացման մասին համաձայնագիրը նախատեսվում էր ստորագրել նոյեմբերի 28-29-ին Վիլնյուսում՝ Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովում:

Лидер украинской оппозиционной фракции «Батькивщина» Арсений Яценюк заявил, что президент Украины Виктор Янукович «выторговал» у российских властей 20 миллиардов долларов, часть из которых будет использована для его переизбрания на пост главы государства в 2015 году. Об этом сообщает «Интерфакс». В обмен на эти деньги Янукович, по словам Яценюка, отказался от подписания соглашения между Украиной и Евросоюзом. «Янукович выторговал для себя в России гарантии переизбрания на второй президентский срок в 2015 году и признание его Российской Федерацией», — сказал Яценюк, добавив, что помимо этого президент «выторговал для себя и для своего ближайшего окружения якобы снижение цен на газ». «Мы можем четко констатировать, что честности и прозрачности выборов на Украине не будет. И это является частью соглашения Виктора Януковича с руководством РФ, поэтому речь должна идти о борьбе с антиукраинским режимом», — заявил также Яценюк.
Между тем, по данным издания LB.ua, в разговоре с президентом Литвы Далей Грибаускайте Янукович пожаловался на невозможность подписания договора с ЕС «из-за экономического давления и шантажа России».
21 ноября правительство Украины сообщило о приостановлении подготовки к подписанию соглашения об ассоциации с Евросоюзом. В распоряжении кабинета министров говорится, что оно принято «в целях обеспечения национальной и экономической безопасности Украины». Это вызвало возмущение части украинских граждан — вечером в четверг и в ночь на пятницу в Киеве и Львове прошли уличные акции протеста, в которых поучаствовали несколько тысяч человек. Оппозиция планирует еще более массово выйти на Майдан вечером в пятницу, 22 ноября.