23 Նոյեմբեր 2013 - 08:21 AMT
Բուն Արևելյան գործընկերությունը, որի նախաձեռնողներն ոչ թե եվրոպական ամենահարուստ ու զարգացած երկրներն են, այլ նորեկներ Բալթիայի երկրները, Լեհաստանն ու Ռումինիան, որոնց հեշտությամբ ղեկավարում է «հին» Եվրոպան, խաղալով Ռուսաստանի հանդեպ նրանց ատելության վրա, լուրջ կառույց համարել չի կարելի: Բայց Ուկրաինայի պարագայում այլ է: Գրավելով Ուկրաինային՝ Արևելյան գործընկերությունը կարող է որոշակի քաշ ստանալ ու ֆինանսավորում: Բայց դե ֆինանսավորման հարցը հիմա ամեն տեղ է սուղ՝ Եվրոպայում, ԱՄՆ-ում:Հիմնական խոչընդոտը շարունակում է մնալ նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոյի ճակատագիրը, որը Յանուկովիչի կատաղի հակառակորդն է: 2011 թվականին Տիմոշենկոն դատապարտվեց 7 տարվա ազատազրկման պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու համար: Արևմտյան երկրների կառավարությունները նրա դեմ դատավարությունը քաղաքականապես մոտիվացված համարեցին:
Իրականում ամեն ինչ այլ է: Առաջին անգամ Տիմոշենկոյին մեղադրեցին 2001 թվականին 90-ականների կեսին նրա կառավարած էներգետիկ ընկերությունում խարդախության համար: 2004 թ. նրան մեղադրեցին կաշառակերության մեջ և նույնիսկ հետախուզում հայտարարեցին Ինտերպոլի գծով: Ռուսաստանցիները մեղադրում էին նրան ռազմատեխնիկայի հետ կապված ինչ-որ մեքենայությունների համար, հետո սակայն տարօրինակ կերպով սիրեցին «սուրբ» Յուլիային: Ըստ ուկրաինացի մեղադրողների, Մոսկվայի համակրանքը Տիմոշենկոյի հանդեպ առաջացավ այն ժամանակ, երբ նա, լիազորություններ չունենալով, բազմամյա էներգետիկ պայմանագիր կնքեց ռուսների հետ, ի վնաս սեփական երկրի: Արդեն բանտում նա կասկածյալ դարձավ գործարար ու պատգամավոր Եվգենի Շչերբանի սպանության գործով: Տիմոշենկոյին անվանում էին ոչ ավել ոչ պակաս «գազի արքայադուստր»: Դժվար թե այս ամենն Եվրոպան չգիտի:
Իսկ այսպես բավականին գարվիչ է ստացվում. ԵՄ-ն փորձում է օգնել Ուկրաինային նվազեցնել կախվածությունը ռուսական գազից առաքման այլընտրանքային ուղիներ որոնելով: Մասնավորապես, քննարկվում է գազի առաքման հնարավորությունը Սլովակիայի տարածքով: Սլովակիայի գազաբաշխիչ Eustream ընկերությունը եկուշաբթի հայտարարել է, որ աշխատում է ուկրաինացի գործընկերների հետ Ուկրաինա գազի մատակարարման վերաբերյալ համաձայնագրի շուրջ, սակայն մանրամասներ չի ներկայացրել: Բայց դեռ պարզի չէ, թե ում գազն է առաքվելու Սլովակիայի տարածքով:
Նոյեմբեի 21-ին Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը կարգադրեց դադարեցնել Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը: Կառավարությունը հանձնարարել է նախարարություններին միջոցներ ձեռնարկել պետական նպատակային, ոլորտային ու տարածաշրջանային ծրագրերում փոփոխություններ կատարելու ուղղությամբ, որոնք միտված կլինեն ԱՊՀ անդամ երկրների հետ առևտրի, արտադրական կոոպերացիայի և տեխնոլոգիաների փոխանակման զարգացմանը՝ «պահպանելու համար աշխատատեղերն ու լուծելու համար այլ սոցիալական հարցեր պետության տնտեսական կայունության բարձրացման հիման վրա»: Դա առաջացրեց ուկրաինացիների մի մասի վրդովմունքը, որոնք հավաքվեցին Մայդանում: Ճիշտ է, նրանց թիվն այնքան էլ մեծ չէր՝ մի քանի հազար: Իսկ Ուկրաինայի ընդդիմադիր «Բատկիվշչինա» խմբակցության առաջնորդ Արսենի Յացենյուկը հայտարարեց, որ Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը ծախվեց Պուտինին 20 մլրդ դոլարով:
Նոյեմբերի 12-ին Յանուկովիչին էին դիմել ուկրաինացի արդյունաբերողները՝ խնդրելով հետաձգել ԵՄ հետ ասոցացման պայմանագրի ստորագրումը մեկ տարով: Նրանք հայտնեցին նախագահին, որ Մաքսային միության երկրների կողմից պաշտպանիչ միջոցների կիրառումը, եթե Ուկրաինան անդամակցի ԵՄ-ին, ուղղակի «կսպանի» ուկրաինական տնտեսությունը: Վատ կլինի բոլորի համար՝ և գործատուների, և վարձու աշխատողների: «Մենք այսօր մեծ խնդիրներ ունենք ՌԴ և Ղազախստանի հետ, ուր մենք արտահանում ենք մեր արտադրության 50 տոկոսը»,-հայտարարեց պատգամավոր Վալենտին Լանդիկը, որը նաև սառնարաններ արտադրող ընկերության սեփականատեր է:
«Խոսքը գնում է Եվրոպայի հետ ասոցացման ստորագրման մասին, բայց մեզ այնտեղ ոչ ոք չի սպասում: Այնտեղի մեքենաշինության ոլորտում գործազրկությունը մեզանից ավելի մեծ է»,-ասել էր նախագահին գործարար Գեորգի Սկուդարը: «Մենք սպառնալիք ենք տեսնում առաջին հերթին բարձր ավելացված հարկով գիտատար ու տեխնիկապես բարդ արդյունաբերության համար, առաջին հերթին, մեքենաշինության»,-ընդհանուր կարծիքն ամփոփեց ձեռնարկատեր Անատոլի Կինախը: Յանուկովիչը համապատասխան եզրահանգումներ արեց. «Այս հանձնարարականներն արդեն հիմա կփոխանցվեն կառավարությանը, ես զգուշացրել եմ Ազարովին, որպեսզի վաղն արդեն քննարկվեն: Վաղը, անհապաղ»,-հայտարարել էր նա: Մինչդեռ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ Եվրամիությունը ճնշում է գործադրում Արևելյան գործընկերության մասնակից երկրների վրա՝ ընտրության առջև կանգնեցնելով նրանց եվրասիական և եվրոպական ինտեգրման միջև: «Եթե համեմատելու լինենք մեր ազնիվ ու ընկերական դիրքորոշումը ԵՄ ներկայացուցիչների գործողությունների հետ, ապա, հավանաբար, նրանք հենց «անթաքույց ճնշում» են գործադրում ֆոկուսում հայտնված պետության վրա և արվում են հայտարարություններ, թե պետք է ընտրել. կամ հետ դեպի մութ անցյալ, կամ մեզ հետ դեպի լուսավոր ապագա»,-ասել է Լավրովը: Ըստ նրա, «ոչ ոք երբեք Եվրամիությունում չարտասանեց այն արտահայտությունը, որից մենք սկսում ենք մեր դիրքորոշման շարադրումն Արևելյան գործընկերության վերաբերյալ: «Դա կոնկրետ պետության ինքնիշխան իրավունքն է: Ոչ մի եվրոպաշտոնյա նման բան չասաց: Նրանք ասում են՝ դուք պետք է ընտրություն կատարեք, բայց հօգուտ Եվրամիության, թե չէ կորած եք»,-ասել է նա:
Դեռ պարզ չէ, թե ինչով կավարտվի սակարկությունն Ուկրաինայի հետ՝ Յուլիա Տիմոշենկոն դիմել է Յանուկովիչին ԵՄ հետ համաձայնագիրը ստորագրելու կոչով, նշելով, որ ոչ մի տեղ չի պատրաստվում մեկնել: Ինչևէ, Վիլնյուսի գագաթաժողովը ձախողման եզրին է և ԵՄ-ն կգոհանա միայն Մոլդովայով ու Վրաստանի հետ մշուշոտ հեռանկարով: Ուղղակի Յանուկովիչը ճիշտ համեմատեց ԵՄ խոստումներն անցյալ տարվա գազարի հետ: Հավելենք, որ գազարը նաև փտած է:

Само «Восточное партнерство», инициатором которого стали не самые богатые и развитые европейские страны, а новички, типа стран Балтии, Польши и Румынии, которыми умело манипулирует «старая» Европа, играя на их ненависти к России не является сколько-нибудь серьезной структурой. Но Украина – это особый случай. Заполучив Украину, «Восточное партнерство» может обрести некоторый вес, ну и финансирование. Вот только с финансированием сейчас трудно везде: в Европе, в США.
Главным камнем преткновения остается судьба экс-премьера Тимошенко, которая является ярым оппонентом Януковича. В 2011 году Тимошенко была приговорена к семи годам тюрьмы по обвинениям в злоупотреблении служебным положением. Правительства западных стран охарактеризовали процесс над ней как политически мотивированный.
На самом деле все обстоит по другому. Первый раз Тимошенко обвинили в 2001 году за мошенничество в находившейся под ее управлением в середине 90-х энергетической компании ЕЭСУ, позднее, в 2004, ее обвиняли во взяточничестве и даже объявили в розыск через Интерпол. Россияне тоже предъявляли ей обвинения в каких-то махинациях с торговлей военной техникой, но потом странным образом полюбили «святую» Юлию с нимбом из кос на голове. По мнению украинских обвинителей, московские симпатии к Тимошенко зародились после того, как она, не обладая соответствующими полномочиями, заключила с россиянами многолетний энергетический контракт, принесший ее стране убытки. Уже находясь в тюрьме, она стала подозреваемой в организации убийства предпринимателя и депутата Евгения Щербаня. Тимошенко называли не иначе как «газовая принцесса». Вряд ли об этом не знают в Европе.
На деле получается очень привлекательно: ЕС пытается помочь Украине сократить свою зависимость от российского газа через поиск альтернативных маршрутов поставок. В частности, рассматривается возможность поставок газа в Украину через Словакию. Словацкая газораспределительная компания Eustream в понедельник заявила, что работает с украинскими партнерами над достижением соглашения о поставках газа в Украину, но отказалась сообщить детали. Только вот чей газ будет поставлять Словакия– неясно.
21 ноября правительство Украины сообщило о приостановлении подготовки к подписанию соглашения об ассоциации с Евросоюзом. В распоряжении кабинета министров говорится, что оно принято «в целях обеспечения национальной и экономической безопасности Украины». Это вызвало возмущение части украинских граждан — вечером в четверг и в ночь на пятницу в Киеве и Львове прошли уличные акции протеста, в которых поучаствовали несколько тысяч человек. Оппозиция планирует еще более массово выйти на Майдан вечером в пятницу, 22 ноября. Правда, собралось не очень много – пара тысяч. А один из лидеров оппозиции Арсений Яценюк заявил, что Янукович продался Путину за 20 миллиардов долларов.
12 ноября к Виктору Януковичу обратились украинские промышленники. Они попросили его отложить подписание договора об ассоциации с ЕС на год. Представители Союза промышленников и предпринимателей (УСПП) и Федерации профсоюзов сообщили президенту, что введение защитных мер со стороны стран Таможенного союза – России, Казахстана и Белоруссии – в случае вступления страны в ЕС попросту убьет украинскую экономику. Плохо будет всем: и бизнесменам, и наемным работникам. «У нас сегодня огромные проблемы с Россией и Казахстаном, куда мы отгружаем более 50 % продукции», – заявил народный депутат Валентин Ландик, по совместительству являющийся владельцем предприятия, производящего холодильники.
«Сейчас речь идет о подписании ассоциации с Европой; так никто нас там не ждет. Как мы не могли поставить в Германию никогда прокатный стан, мы его и теперь не поставим. Более того, там в машиностроении безработицы побольше, чем у нас», – сообщил президенту глава ОАО «Новокраматорский машиностроительный завод» Георгий Скударь.
«Мы ощущаем угрозу в первую очередь по отношению к наукоемкой и технически сложной нашей промышленности с высокой добавленной стоимостью, в первую очередь, к машиностроению», – резюмировал общее мнение президент УСПП Анатолий Кинах. Янукович обращение услышал и соответствующие выводы сделал: «Эти поручения сейчас уже пойдут в Кабинет министров, и я предупредил Азарова, чтобы завтра уже на правительстве все это было рассмотрено. Завтра, немедленно», – заявил он.
Между тем, глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что Евросоюз оказывает давление на страны в рамках проекта "Восточное партнерство", ставя их перед выбором между евразийской и европейской интеграцией. "Если уж сравнивать эту нашу честную и товарищескую позицию с тем, что делают некоторые представители ЕС, то, наверное, с той стороны оказывается как раз достаточно беспардонное давление на фокусное государство, и делается заявление типа – вы должны выбирать: либо назад в темное прошлое, либо с нами в светлое будущее", – сказал Лавров «Голосу России». По его словам, "никто никогда из Евросоюза не произнес той фразы, с которой мы начинаем изложение своей позиции в отношении к "Восточному партнерству". "Это суверенный выбор каждого конкретного государства. Ни один еврочиновник такой фразы не произнес. Они говорят: вы должны сделать выбор, но выбор в пользу Евросоюза, иначе вы пропадете", – отметил он.
Чем закончится торг с Украиной, пока неясно – Юлия Тимошенко обратилась с письмом к Януковичу с призывом подписать соглашение с ЕС, подчеркнув при этом, что никуда не собирается уезжать. Как бы то ни было, саммит в Вильнюсе идет к провалу и ЕС удовлетворится только Молдовой и туманными перспективами Грузии. Просто правильно Янукович сравнил посулы ЕС с прошлогодней морковкой. Добавим, что она еще и гнилая