23 Նոյեմբեր 2013 - 07:01 AMT
Ֆրանսիայի ու Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարները, հետևելով ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի օրինակին, հայտարարել են Ժնև ժամանելու մտադրության մասին՝ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ քննարկմանը մասնակցելու նպատակով, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:
Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Ուիլյամ Հեյգը հայտնել է իր մտադրության մասին Twitter-ում: Ֆրանսիայի արտագործնախարար Լորան Ֆաբիուսի Ժնև ժամանելու մտադրության մասին հայտնել են դիվանագիտական աղբյուրները: Միջազգայն միջնորդների «վեցնյակի» բանակցությունների հերաթական փուլն Իրանի հետ մեկնարկեց Ժնևում նոյեմբերի 20-ին: Իրանի և «վեցնյակի» բանակցությունների նախորդ փուլն ավարտվեց Ժնևում նոյեմբերի 10-ին առանց որևէ համաձայնության, սակայն կողմերը հասկացրեցին, որ որոշակի առաջընթացի են հասել:
Բանակցությունների ետնաբեմում շատ են խոսակցություններն այն մասին, թե ԱԽ 5 մշտական անդամների ու Գերմանիայի ԱԳ նախարարները «նստած են ճամպրուկների» վրա և ցանկացած պահի պատրաստ են մեկնել Ժնև: Դա վկայում է այն մասին, որ համաձայնագիրը շուտով կարող է կնքվել:

23 Ноябрь 2013 - 05:21 AMT
Главы МИД Франции и Великобритании вслед за госсекретарем США Джоном Керри объявили о намерении прибыть в Женеву для участия в обсуждении ядерной программы Ирана, сообщает Reuters.
Министр иностранных дел Великобритании Уильям Хейг сообщил о своем намерении в Twitter. О намерении главы французского МИД Лорана Фабиуса прибыть в Женеву сообщили дипломатические источники.
Раунд переговоров "шестерки" международных посредников с Ираном по урегулированию иранской ядерной программы начался в Женеве в среду, 20 ноября.
В кулуарах переговоров ходит много слухов, что по последней просочившейся информации министры иностранных дел 5 стран членов Совбеза и Германии “сидят на чемоданах” и готовы в любой момент вылететь в Женеву. Это говорит о том, что совсем скоро соглашение может быть заключено.