23 Նոյեմբեր 2013 - 10:35 AMT
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ու եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Քեթրին Էշթոնը Ժնևում քննարկել են Իրանի միջուկային խնդրի վերաբերյալ միջազգային միջնորդների «վեցնյակի» ու Թեհրանի փոխընդունելի պայմանավորվածության հասնելու ուղիները, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն: Հանդիպումը տեղի է ունեցել նախօրեին: «Ուշադրության կենտրոնում էր փոխընդունելի պայմանավորվածության ուղիների որոնումը Իրանի և «վեցնյակի» միջև»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ուրբաթ երեկոյան Լավրովը հանդիպել է նաև Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ: Իրանի և «վեցնյակի» բանակցությունների հերթական փուլը Ժնևում մեկնարկեց նոյեմբերի 20-ին: Այժմ Ժնևում են գտնվում ՌԴ, ԱՄՆ, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի ու Չինաստանի ԱԳ նախարարները: Ավելի վաղ Չինաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ նոյեմբերի 23-ին կարող է համաձայնագիր ստորագրվել:
Բանակցությունների նախորդ փուլն ավարտվել է նոյեմբերի 10-ին: Իսրայելը, ԱՄՆ-ն, մի շարք այլ արևմտյան երկրներ կասկածում են Իրանին միջուկային զենք մշակելու մեջ խաղաղ ատոմի ծրագրի քողի ներքո: Թեհրանը մերժում է բոլոր մեղադրանքները՝ հավաստիացնելով, որ իր միջուկային ծրագիրը բացառապես խաղաղ բնույթ ունի:

23 Ноябрь 2013 - 09:41 AMT
Глава МИД РФ Сергей Лавров и глава европейской дипломатии Кэтрин Эштон обсудили на встрече в Женеве пути достижения взаимоприемлемой договоренности "шестерки" и Тегерана по иранской ядерной программе, сообщает в субботу МИД России. Встреча состоялась накануне.
"В фокусе внимания находился поиск путей достижения взаимоприемлемой договоренности "шестерки" и Ирана", — говорится в сообщении.
В пятницу вечером Лавров встретился также с главой МИД Ирана Мохаммадом Джавадом Зарифом.
Очередной раунд переговоров по иранской ядерной проблеме начался в среду, 20 ноября. Сейчас в Женеве находятся главы МИД РФ, США, Франции, Великобритании, Германии и Китая. Ранее МИД Китая заявил, что возможно подписание соглашение в субботу 23 ноября.
Предыдущий раунд переговоров закончился 10 ноября без результатов.
Израиль, США и ряд других стран Запада обвиняют Иран в попытках разработать ядерное оружие под прикрытием программы мирного атома. Тегеран все обвинения отвергает, заявляя, что его ядерная программа направлена исключительно на удовлетворение потребностей страны в электроэнергии и не ставит под сомнение свое право на обогащение урана.