Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը հայտարարել է, որ Անկարան հուսով է, որ կկարողանա հարաբերությունները կարգավորել Եգիպտոսի հետ: Եգիպտոսի իշխանությունները շաբաթ օրը նվազեցրել են Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների մակարդակը և պահանջել են այդ երկրի դեսպանից հեռանալ Եգիպտոսից:
«Չեմ ցանկանում խոսել այդ մասին: Հիմա այնտեղ արտակարգ իրավիճակ է: Ցանկանում ենք, որ Եգիպտոսում շուտով ժողովրդավարություն հաստատվի: Եգիպտոսն ու Թուրքիան երկու մեծ պետություններ են, որոնք սահմանակից են Միջերկրական ծովի վրայով: Պատմության ուղիներում մեզ շատ բան է կապել, մենք լավ հարաբերություններ ունեինք, լավ տնտեսական ու գործարար կապեր: Մենք կիսում ենք մտահոգությունը Եգիպտոսում կատարվող իրադարձությունների հարցում…Հուսով եմ, մեր հարաբերությունները կրկին կկարգավորվեն»,-ասել է Գյուլը:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն առաջիկայում հանդես կգա հայտարարությամբ և կհայտնի այն քայլերի մասին, որ մտադիր է ձեռնարկել Անկարան այս հարցում, հայտնում է Anadolu-ն:
Թուրք-եգիպտական հարաբերությունները վատթարացան Եգիպտոսի նախագահ Մուհամմեդ Մուրսիի պաշտոնանկությունից և դրան հաջորդած բախումներից հետո: Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը կտրուկ դատապարտեց եգիպտացի զինվորականների գործողությունները պաշտոնանկ նախագահի դեմ: Թուրքիան ու Եգիպտոսը օգոստոսի 15-ին ետ կանչեցին դեսպաններին խորհրդակցությունների համար: Սակայն ավելի ուշ թուրք դեսպան Բոթսալին վերադարձավ Կահիրե: Եգիպտոսի ԱԳ նախարարը հայտարարել էր, որ Կահիրեն ակնկալում է, որ թուրքական իշխանությունները կհրաժարվեն Եգիպտոսի հասցեին քննադատությունից:

23 Ноябрь 2013 - 10:49 AMT
Президент Турции Абдулла Гюль заявил что Анкара надеется наладить отношения с Египтом. Египетские власти в субботу понизили уровень дипотношений с Турцией и потребовали от посла этой страны в Каире покинуть Египет.
"Не хочу об этом особо говорить. Там сейчас период чрезвычайной ситуации. Желаем, чтобы в Египте быстрее наступила демократия. Египет и Турция – два больших государства, которые граничат через Средиземное море. На протяжении всей истории нас многое связывает, у нас были хорошие отношения, хорошие экономические и деловые связи. Мы разделяли озабоченность происходящим в Египте… Надеюсь, что наши отношения снова наладятся", – сказал он.
МИД Турции в ближайшее время выступит с заявлением и сообщит о шагах, которые намерен предпринять в ответ на решение Египта, передает Anadolu.
Турецко-египетские отношения ухудшились после свержения президента Египта Мухаммеда Мурси и последовавших за этим кровопролитных столкновений. Премьер-министр Турции Тайип Эрдоган резко осудил действия египетских военных против сторонников свергнутого президента. Турция и Египет 15 августа отозвали своих послов для консультаций. Однако позже турецкий посол Хюсейн Авни Ботсалы вернулся в Каир. Ранее глава египетского МИД Набиль Фахми заявлял, что Каир ожидает, что турецкие власти откажутся от критических заявлений по ситуации в Египте.