Սիրիայի ազատ բանակի հրամանատարներից մեկը՝ գնդապետ Ռիադ ալ Ասաադը, անհետացել է Թուրքիայում: Ինչպես հայտնում է Alalam-ը, Ասաադն անհետացել է 10 օր առաջ, նրա ընտանիքից ևս նորություններ չկան սոցցանցերում: Ասաադն անհետացել է, երբ ՍԱԲ հրամանատար Սալիմ Իդրիսն ու լիբանանցի փաստաբան Օկաբ Սադկը հրավիրել են նրան հանդիպման անհայտ վայրում: Որոշ կայքեր մեղադրում են Թուրքիայի կառավարությանը: Ասաադը, որը նախկինում ավիացիայի ինժեներ էր, հեռացել է Սիրիայից 2011 թվականի հուլիսին:
Սիրիայի ազատ բանակը, որի կազմում հիմնականում Սիրիայի կառավարական զորքերի դասալիքներն են հավաքվել, կազմավորվել է 2011 թվականի հունիսին գնդապետ Ռիադ ալ Ասաադի գլխավորությամբ: ՍԱԲ-ը համարվում է սիրիական ընդդիմության ամենախոշոր զինված խմբավորումներից մեկը: Անդամների թիվը հասնում է 30-50 հազարի:

25 Ноябрь 2013 - 10:29 AMT
Один из командиров Сирийской свободной армии (ССА), полковник Риад аль-Асаад, исчез из Турции. Как сообщает Alalam, Асаад исчез 10 дней тому назад, нет никаких новостей от его семьи в социальных сетях.
Асаад исчез после того, как командующий ССА Салим Идрис и ливанский адвокат Окаб Садк пригласили его на встречу в неустановленное место в Турции. Некоторые сайты обвиняют в исчезновении командира Турецкое правительство. Асаад, бывший летный инженер, покинул Сирию в июле 2011 года.
"Сирийская свободная армия", состоящая в основном из солдат и офицеров, дезертировавших из частей правительственных войск Сирии, была сформирована в июле 2011 года под руководством полковника Рияда аль-Асада. ССА считается одной из крупнейших вооруженных группировок сирийской оппозиции и насчитывает от 30 до 50 тысяч человек.