25 Նոյեմբեր 2013 - 10:41 AMT
Եվրամիությունը կարող է օգնել Կիևին խուսափել իմպերիալիստական մղձավանջից, գրում է Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յուշչենկոն Financial Times-ում:
Ուկրաինացիները հստակ հայտարարեցին եվրաինտեգրմանն աջակցելու մասին: ԵՄ հետ ասոցացման մասին համաձայնագիրը ոչ թե ուղղակի քայլ է դեպի եվրաինտեգրում, այլ միջոց է երկարաժամկետ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների հասնելու, ժողովրդավարության ընդլայնման ու Ուկրաինայում պատմական արդարության վերականգնման համար, հայտարարել է Յուշչենկոն:
Ռուսաստանը ձգտում է վերականգնել խորհրդային մոդելը մաքսային միության ու միասնական տնտեսական տարածքի միջոցով, սակայն բոլոր այդ կառույցները միայն մեկ նպատակ ունեն՝ ինքնիշխանությունը հանձնել Ռուսաստանին և փլուզել հարևանների մրցունակ արտադրությունները, վստահ է նախկին նախագահը:
Ըստ Յուշչենկոյի, Ուկրաինան համարժեք տնտեսական պատասխան չստացավ ԵՄ-ից Ռուսաստանի կողմից ճնշման պայմաններում: ԵՄ-ն պետք է տնտեսական աջակցություն ցուցաբերի Ուկրաինային ու դատապարտի Ռուսաստանի գործողություններն որպես անթույլատրելի: Ուկրաինայի անդամակցությունը Մաքսային միությանը վատագույն սցենարը կլինի ուկրաինական պետության համար, նրա ժողովրդի ու ԵՄ համար վստահ է նախկին նախագահը, հայտնում է ԻնոՍՄԻ-ն:

25 Ноябрь 2013 - 10:11 AMT
Евросоюз имеет возможности помочь Киеву избежать империалистического кошмара, пишет бывший президент Украины Виктор Ющенко в статье в Financial Times.
Украинцы четко заявили о своей поддержке евроинтеграции. Соглашение об ассоциации с ЕС является не просто шагом к евроинтеграции, но и средством для достижения долгосрочных геополитических изменений, расширения демократии в Европе и восстановления исторической справедливости в Украине, как независимом европейском государстве, заявил Ющенко.
Россия стремится восстановить советскую модель через проекты таможенного союза и единого экономического пространства, однако эти структуры имеют только одну цель – передать суверенитет России и разрушить конкурентоспособные производства соседей, убежден бывший глава государства.
По мнению Ющенко, Украина не встретила адекватного экономического ответа от ЕС в связи с ростом давления со стороны России. ЕС должен оказать Украине экономическую помощь и осудить действия России как недопустимые. Вступление Украины в Таможенный союз будет худшим сценарием для украинского государства, ее народа и ЕС, как территории демократии и стабильности, уверен экс-президент, передает ИноСМИ.