25 Նոյեմբեր 2013 - 11:42 AMT
Նոյեմբերի 25-ին Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի փոխղեկավար, արտաքին կապերի բաժնի ղեկավար Նովրուզ Մամեդովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը մտադիր չէ դառնալ Եվրամիության ասոցացված անդամ: «Արդեն իրազեկել ենք նրանց, որ չենք կարող ընդունել ԵՄ հետ առաջարկվող ասոցացման համաձայնագիրը: Ցանկանում ենք մի փաստաթուղթ նախապատրաստել, որն ավելի համապատասխան կլինի Եվրամիության հետ մեր հարաբերությունների մակարդակին ու գործակցությանը»,- ասել է Մամեդովը:
Նա նաև հավելել է, որ Բաքուն առաջարկել է ԵՄ-ին, հաշվի առնելով գործակցության մակարդակը, ստորագրել գործընկերության մասին համաձայնագիր: «Այդպիսի համաձայնագիրը կարտացոլի երկկողմ գործակցության մակարդակն և կապահովի կողմերի փոխադարձ հարգանքն ու հավասարությունը»,- ասել է Մամեդովը: Ըստ նրա, ասոցացման համաձայնագիրն ինքնին արդեն պայմաններ է դնում, որոնք կատարելով միայն կարելի է դառնալ այդ կազմակերպության իսկական անդամ, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Արևելյան գործընկերության գագաթանաժողովը տեղի կունեն նոյեմբերի 29-ին Վիլնյուսում, սակայն մինչ օրս պարզ չէ, թե ում հետ է ԵՄ-ն ասոցացման համաձայնագիր կնքելու: Բոլոր երկրները, բացառությամբ Մոլդովայի, հարցականի տակ են: Սեպտեմբերի 3-ին Հայաստանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու մտադրության մասին, իսկ Ուկրաինան հետաձգեց համաձայնագրի ստորագրումը: Վրաստանի հետ համաձայնագիրը նախատեսված է ստորագրել 2014-ին:

Baku has no intention to become an EU associated member, the deputy chief of Azeri presidential administration said.
According to Novruz Mammadov, “we’ve already let them know that we won’t be able to accept the EU-proposed association agreement. We aim to draft a partnership agreement – a document more adequately reflecting the level of our relations and cooperation with the European Union.”
As Mammadov noted, the association agreement only sets terms the implementation of which would allow membership in the organization, Interfax said.
Vilnius will host the Eastern Partnership summit November 3; however, the list of parties to sign the EU association agreement hasn’t yet been finalized, Moldova being the only country confirmed to ink the deal. On September 3, Armenia voiced a decision to join the Russia-led Customs Union. Ukrainian government earlier announced it was halting plans to sign long-discussed trade and association deals with the European Union. Georgia plans t ink the deal in 2014.