Բաքվում Իրանի դեսպանատան 4 աշխատակիցներն անցանկալի աձ են հայտարարվել: Իսկ Բաքվում Իրանի մշակութային կենտրոնի աշխատակցին ձերբակալել են 3 ժամով, իսկ հետո ազատ արձակել երկու օրվա ընթացքում Ադրբեջանը լքելու պայմանով:
Իրանում այդ գործողությունները գնահատվում են որպես Ադրբեջանի կողմից Վիեննայի կոնվենցիայի խախտում: «2011 թվականից ի վեր Ադրբեջանը կամ արգելում է մուտքը երկիր, կամ արտաքսել է երկրից ծառայողական անձնագրերով 8 աշխատակիցների», գրում է Fars-ը:
Չնայած Իրանի բարյացակամ քաղաքականությանը՝ Ադրբեջանը բազմիցս է մերժել մուտքը Իրանի հոգևոր առաջնորդի առաքելությունների աշխատակիցներին, Իրանի հեռուստատեսության նկարահանող խմբին, Իրանի մշակութային կենտրոնի աշխատակցին: Նրանց մերժել են ինչպես օդանավակայանում, այնպես էլ ցամաքային սահմանին:
«Իրանի դեմ այդ քայլերն Ադրբեջանը ձեռնարկում է այն ժամանակ, երբ Թեհրանը ռազմավարական աջակցություն է ցուցաբերում Բաքվին՝ Նախիջևանի հետ ցամաքային կապ ստեղծելու համար: Միևնույն ժամանակ, Իրանը պատասխան միջոցներ չի ձեռնարկում, նույնիսկ դրական է արձագանքել Թեհրանում ադրբեջանական մշակութային կենտրոն բացելու Բաքվի խնդրանքին: Մենք ակնկալում ենք, որ Իրանի կառավարությունը համարժեք գնահատական կտա ադրբեջանական կողմի գործողություններին և կկասեցնի այդ երկրի շարունակական ոչ բարեկամական քայլերը»,-գրում է Fars-ը:
Իրանում մշակութային կենտրոնները ենթարկվում են Իրանի հոգևոր առաջնորդին: Որպես կանոն, Իրանն օգտագործում է այդ կենտրոններն ապահովելու համար SEPAH ներկայացուցիչների գործունեությունը:
Միջադեպը տեղի է ունեցել ադրբեջանա-իրանական լարվածության ֆոնին՝ Իրանը նոտա էր հղել Ադրբեջանին Իրանի մշակութային ժառանգությունը, այդ թվում նաև պարսիկ բանաստեղծ Նիզամիին իրեն վերագրելու համար:

4 сотрудника посольства Ирана в Баку были объявлены персонами нон-грата. А сотрудник иранского культурного центра в Баку был задержан правоохранительными органами Азербайджана на 3 часа и отпущен с условием, что он покинет пределы Азербайджана в течение двух дней.
В Иране эти действия расценивают, как нарушение Азербайджаном Венской конвенции о статусе дипломатических миссий. «Начиная с 2011 года, Азербайджан либо запретил въезд, либо выслал из страны 8 сотрудников миссий, обладающих служебными паспортами», пишет Fars .
Несмотря на политику дружбы, которую демонстрирует Иран, Азербайджан неоднократно отказывал во въезде сотрудникам миссий – представителю религиозного лидера Ирана, съемочной группе иранского телевидения, сотруднику Иранского культурного центра. Им было отказано или в аэропорту, или же на сухопутных границах.
«Подобные шаги в отношении представителей Ирана демонстрируются Азербайджаном в то время, как Тегеран оказывает стратегическую поддержку Баку в виде создания условий для сухопутной связи Нахичевана с Азербайджаном. Вместе с тем, Иран не предпринимает ответных шагов, даже дал утвердительный ответ на просьбу Баку об открытии Азербайджанского культурного центра в Тегеране. Мы ожидаем, что иранское правительство даст адекватную оценку действиям азербайджанской стороны и предотвратит продолжающиеся недружественные действия этой страны»,- пишет Fars.
Иранские культурные центры находятся в подчинении религиозного лидера Ирана. Как правило, Иран использует эти центры для обеспечения деятельности резидентов SEPAH.
Инцидент произошел на фоне напряженности азербайджано-иранских отношений и ноты Ирана по поводу присвоения Азербайджаном иранского культурного наследия, включая великого персидского поэта Низами Гянджеви.