25 Նոյեմբեր 2013 - 12:50 AMT
Կյանքն Ադրբեջանում հիասքանչ է ու զարմանալի: Թվում է թե, էլ ինչ՝ խայտառակ եղան, չկարողացան նույնիսկ ընտրությունները պատշաճ ձևով ներկայացնել: Պատշաճ ձևով անցկացնելու մասին չէ խոսքը, ուղղակի աչքերին թոզ փչելու: Եվ ահա հերթական «թերացումը»՝ «անկախ» Լրագրողների իրավունքների պաշտպանության կոմիտեն՝ RUH, կիրակի օրն Ադրբեջանի նախագահին է հանձնել «Մամուլի բարեկամ» մրցանակը: Մրցանակը հանձնվել է 93 ԶԼՄ-ների հարցման արդյունքում, որոնց 89 տոկոսը իրենց բարեկամ են համարել նախագահին՝ հաշվի առնելով նրա «հոգածությունը մամուլի հանդեպ, ինչն արտահայտվում է լրագրողներին ֆինանսանյութական աջակցություն ցուցաբերելու մեջ»,-գրում է «Թուրան» գործակալությունը:
Իլհամ Ալիևը տներ է կառուցում լրագրողների համար, դրամաշնորհներ է հատկացնում, առավել մերձավորներին լավ աշխատավարձ վճարում: Այդ պայմաններում ում ասես կարելի է «մամուլի բարեկամ» հռչակել: Այդպես միշտ չի եղել: 90-ականներին այդ մրցանակին են արժանացել ընդդիմադիր և հասարակական գործիչներ իրենց իրական ավանդի համար այն ժամանակ դեռ գոյություն ունեցող ազատ լրագրության զարգացման ասպարեզում: Բայց այդ ավանդույթին վերջ դրվեց 2002 թվականին, երբ մամուլի բարեկամ հռչակվեց նախագահ Հեյդար Ալիևը, որը չեղյալ համարեց պետական հրատարակչության պարտքերն ու ավելացված արժեքի հարկը պարբերական մամուլի համար:
Իլհամ Ալիևին արդեն երկրորդ անգամ «մամուլի բարեկամ» հռչակելն օրինաչափ է: Ինչպես և մինչև 2010 թվականը, երբ նրա կառավարման տարիներին արձանագրվեցին լրագրողների սպանություններ, ֆիզիկական և հոգեբանական վնասվածքներ, մամուլի տնտեսական անկախության վերացում, հեռուստատեսության լիակատար հսկողություն, վերջին երեք տարիներին այդ ընդունված կարգը շարունակվել է: Սպանվեց հրապարակախոս Ռաֆիկ Թաղին, տասնյակ լրագրողներ ու բլոգերներ ձերբակալվեցին, անհնազանդ ԶԼՄ-ները դատական հետապնդումների ենթարկվեցին: Նախագահի ավանդն այն է, որ նա, վերջապես, կարողացավ ստեղծել վախի մթնոլորտ մամուլի ոլորտում: Ըստ մեդիաների իրավունքների ինստիտուտի, 2012 թվականին Ադրբեջանում լրագրողները, առնվազն 60 անգամ ենթարկվել են ֆիզիկական ու հոգեբանական ճնշման, սպառնալիքների, հետապնդումների, ապօրինի ձերբակալությունների, տեխնիկական խոչընդոտների: 10 լրագրող ձերբակալվել է, զրպարտության 35 հայց է ներկայացվել:
2012 թվականին խստացնող փոփոխություններ կատարվեցին տեղեկատվություն ստանալու, իրավաբանական անձանց գրանցման և կոմերցիոն գաղտնիքի մասին օրենքներում: Ըստ ուղղումների, արգելված են տեսա- և ձայնագրություններն առանց անձի թույլտվության, կոմերցիոն գաղտնիքին են դասվում իրավաբանական անձանց մասին տվյալները: Վերջինս էլ ավելի է դժվարացնում լրագրողական հետաքննությունը: 2013 թվականին իրավիճակն ավելի վատթարացավ: Միայն առաջին կիսամյակում լրագրողների դեմ 36 դատական հայց է ներկայացվել: Արձանագրվել է լրագրողների հանդեպ ֆիզիկական ճնշման 47 փաստ: Վատթարացել է տեղեկատվության մատչելիությունը՝ պետմարմիններին 50 հարցումից միայն 5 է ըստ էության պատասխան տրվել: Ըստ տարբեր միջազգային կառույցների զեկույցների, այդ թվում ՈԿԿ և ԵԱՀԿ, Իլհամ Ալիևի կառավարման օրոք Ադրբեջանը զգալի նահանջ է ապրել խոսքի ազատության ոլորտում: Երկիրն ընդգրկվել է անազատ երկրների ցանկում, Ալիևը բազմիցս ճանաչվել է «մամուլի գիշատիչ»:
Այդ ամենը հոռետեսորեն է տրամադրում, եթե հաշվի առնենք այն, որ Արևմուտքը համառորեն չի ցանկանում տեսնել, թե ինչ է կատարվում Ադրբեջանում ժողովրդավարության ու խոսքի ազատության ոլորտներում: Ճիշտ է, վերջերս ավելի շատ հոդվածներ են հայտնվում «խավիարային քաղաքականության», կուսակցության հետ անհամաձայնների կաշառման կամ ծեծի ենթարկելու մասին: Ըստ իս, դա կապված է Ադրբեջանում նավթի արդյունահանման կտրուկ նվազման և գազի հայտարարագրված պակաս պաշարներով: Փաստորեն, առաջիկայում Ադրբեջանն ոչ ոքի պետք չի լինի որպես ածխաջրածինների հումքային բազա: Իսկ եթե հաշվի առնենք, որ Իրանի հետ վերջապես համաձայնագիր է կնքվել, ապա Թեհրանը շատ արագ կգրավի Բաքվի տեղը տարածաշրջանային նավթա և գազատարների հարցում: Կարելի է ասել, որ Ժնևում տանուլ տվեցին Ադրբեջանն ու Պարսից ծոցի միապետությունները: Սակայն եթե Սաուդյան Արաբիայի ու Էմիրությունների համար հարվածը զուտ հոգեբանական էր, ապա Ադրբեջանի համար այն նաև զգալի կլինի տնտեսական առումով: Այնպես որ ադրբեջանցի լրագրողները շտապեցին. իսկ եթե վաղը մամուլի, ինչպես նաև երեխաների ու մարմնամարզիկների լավագույն բարեկամի փողերը վերջանա՞ն: Ինչը, բնական է, չի կորչի, բայց մամուլը ստիպված կլինի մտածել ու չմոռանալ, որ գործում է «անազատ երկրում»:

Жизнь в Азербайджане прекрасна и удивительна. Казалось бы, ну куда уж дальше – опозорились перед всем миром, не смогли даже выборы прилично обставить. О том, что провести – не говорится, просто пустить пыль в глаза. И вот опять очередной кикс: «независимый» Комитет защиты прав Журналистов RUH вручил в воскресенье президенту Ильхаму Алиеву премию "Друг прессы". Премия была вручена на основе опроса 93 СМИ, 89% из которых назвали своим другом президента, учитывая его заботу о прессе, что выражается в финансово-материальной поддержке журналистов, пишет Turan. Ильхам Алиев строит дома для журналистов, выделяет гранты, особо приближенным журналистам платят хорошую зарплату. В таких условиях можно кого угодно объявить «Другом прессы». А ведь так было не всегда. В 90-х годах этой премии удостаивались оппозиционные и общественные деятели за их реальный вклад в развитие тогда еще имевшей место свободной журналистики. Но этой традиции был положен конец в 2002 году, когда другом прессы, оказавшейся к этому времени в мощнейшем экономическом коллапсе, стал президент Гейдар Алиев, освободивший продажу периодики от НДС, а также списавший долги госиздательству. Повторное провозглашение Ильхама Алиева "Другом прессы" закономерно. Также как и до 2010 года, когда годы его правления были отмечены убийством, физическими и психологическими увечьями журналистов, уничтожениям экономической свободы прессы, полным контролем над телевидением, в последние три года эта практика продолжалась. Был убит публицист Рафик Таги, десятки журналистов и блогеров были арестованы, не слишком покорные СМИ подверглись судебным преследованиям. Заслуга президента заключается в том, что он, наконец, смог создать всеобъемлющею атмосферу страха в среде медиа. По данным Института прав медиа, в 2012 году в Азербайджане журналисты, по меньшей мере, 60 раз подвергались физическому и психологическому давлению, угрозам, слежке, незаконным задержаниям, техническим препятствиям, 10 журналистов были арестованы, подано 35 исков по диффамации. В 2012 году были внесены ужесточающие изменения в законы о получении информации, государственной регистрации юридических лиц и коммерческой тайне. Согласно поправкам, запрещено ведение аудио- и видеозаписи без разрешения лица, к коммерческой тайне отнесены реестровые сведения о владельцах юридических лиц. Последнее нововведение в особенности стало затруднять проведение журналистских расследований. В 2013 году ситуация ухудшалась. Только за первое полугодие против журналистов было подано 36 судебных исков. Были отмечены 47 фактов физического давления на журналистов. Ухудшился доступ к информации – из 50 информационных запросов в госорганы, только на 5 были даны ответы по существу. Согласно отчетам различных международных структур, куда входят неправительственные организации и ОБСЕ, за годы правления Ильхама Алиева Азербайджан заметно откатился назад в области свободы слова. Страна вошла в список несвободных стран, Алиев неоднократно назван «хищником прессы».
Все это настраивает на весьма пессимистичный лад, если учесть упорное нежелание Запада не видеть, что творится в Азербайджане с демократическими ценностями и свободой слова. Правда, в последнее время стало больше появляться статей про «икорную дипломатию», вульгарный подкуп и избиение несогласных с генеральной линией партии. Связано это, на наш взгляд, с резким снижением нефтедобычи в Азербайджане и намного меньшим количеством газа, нежели о нем говорили. Фактически, Азербайджан в ближайшее время как сырьевая база углеводородов будет никому не нужен. А если учесть то, что с Ираном наконец-то подписано соглашение, но Тегеран быстро займет место Баку в региональных нефте- и газопроводах. Можно сказать, что в Женеве проиграли Азербайджан и монархии Залива. Но если для Саудовской Аравии и Эмиратов удар был чисто психологическим, то для Азербайджана он будет чувствительным в экономическом плане. Так что азербайджанские журналисты поспешили: а вдруг завтра у лучшего друга прессы, а также детей и физкультурников закончатся деньги на поддержание режима? Сам-то он не пропадет, но прессе придется думать и не забывать, что живет она в «несвободной» стране.