Սիրիայի գծով «Ժնև-2» խաղաղ խորհրդաժողովը կկայանա 2014 թ. հունվարի 22-ին, հայտնել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունի ներկայացուցիչ Մարտին Նեսիրկին Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
ՌԴ և ԱՄՆ դիվանագետների բանակցություններն են այսօր անցնում Ժնևում ՄԱԿ և ԱՊԼ հատուկ ներկայացուցչի հետ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը: Սա արդեն Ռուսաստանի, ԱՄՆ ու ՄԱԿ չորրորդ հանդիպումն է մեկ տարում: Ռուսական կողմը ներկայացնում է նախագահի Մերձավոր Արևելքի գծով հատուկ ներկայացուցիչ, ՌԴ ԱԳՆ փոխղեկավար Միխայիլ Բոգդանովն ու ԱԳ փոխնախարար Գենադի Գատիլովը, ամերիկյանը՝ քաղաքական հարցերով պետքարտուղարի տեղակալ Ուենդի Շերմանը, ՄԱԿ-ից՝ Սիրիայի գծով հատուկ ներկայացուցիչ Լահդար Բրահիմին:
Ժնևի խորհրդաժողովը գումարվում է Ռուսաստանի ու ԱՄՆ նախաձեռնությամբ: Սիրիական կոալիցիան պատրաստ է մասնակցել «Ժնև-2» խորհրդաժողովին, հայտարարել է Սիրիայի հեղափոխական ու ընդդիմադիր ուժերի ազգային կոալիցիայի մամլո քարտուղար Հալիդ ալ Սալիհը նոյեմբերի 9-ին:

25 Ноябрь 2013 - 12:43 AMT
Мирная конференция по Сирии "Женева-2" состоится 22 января 2014 года, сообщил в понедельник представитель генсека ООН Пан Ги Муна Мартин Несирки в своем микроблоге в сети Twitter.
Переговоры дипломатов РФ и США со спецпредставителем ООН и ЛАГ по Сирии о подготовке мирной конференции по сирийскому урегулированию проходят сегодня в Женеве, передает РИА Новости. Это уже четвертая встреча России, США и ООН за год. Российскую сторону представляют спецпредставитель президента по Ближнему Востоку, замглавы МИД РФ Михаил Богданов и замминистра иностранных дел Геннадий Гатилов, американскую — замгоссекретаря по политическим вопросам Уэнди Шерман, ООН — спецпредставитель по Сирии Лахдар Брахими.