ԱՄՆ-ն սպառնացել է Քարզային ամբողջությամբ դուրս բերել զորքերն Աֆղանստանից 2014 թվականից հետո, եթե նախագահ Քարզայը մոտ ապագայում չստորագրի երկկողմ համաձայնագիրն երկրների միջև: Այդ մասին նոյեմբերի 25-ին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Սյուզան Ռայսը Քարզայի հետ զրույցում, ասվում է Սպիտակ տան կայքում: Հանդիպումն անցել է Քաբուլում:
Ռայսը նշել է, որ պայմանագրի ստորագրման ձգձգումը զրկում է իրավիճակը պարզությունից, որն անհրաժեշտ է ԱՄՆ-ին ու ՆԱՏՕ-ին Աֆղանստանում ռազմական ներկայության ծրագրման համար: Նա հիշեցրել է, որ համաձայնագիրը կոչված է օրենքով պաշտպանելու ամերիկյան զորքերը երկրից հիմնական զորակազմը դուրս բերելուց հետո:
Ռայսի հայտարարությունը հնչեց նոր պայմանների ֆոնի վրա, որոնք Քարզայն առաջ քաշեց բանակցություններում: Մասնավորապես, Աֆղանստանի նախագահը պահանջեց ԱՄՆ-ից դադարեցնել ռազմական գործողությունները հասարակ քաղաքացիների տներում ու վերադարձնել այն աֆղաններին, որոնք Գուանտանամոյի բանտում են պահվում, հայտնում է Reuters-ը: Բացի այդ, Քարզայը հայտարարեց, որ համաձայնագիրը կարելի է ստորագրել միայն նախագահական ընտրություններից հետո, որոնք կկայանան Աֆղանստանում 2014 թվականի ապրիլին:
Կողմերը հաստատել են երկկողմ համաձայնության տեքստը նոյեմբերի 20-ին: Փաստաթուղթը պետք է ստորագրվեր աֆղանական տոհմերի մեծերի խորհրդում հաստատվելուց հետո: Ավագանին ոչ միայն հավանություն տվեց պայմանագրին, այլ նաև պահանջեց, որպեսզի Քարզայը որքան հնարավոր է շուտ ստորագրի այն:
Երկկողմ համաձայնագիրն Աֆղանստանի ու ԱՄՆ միջև, եթե այն կնքվի, թույլ կտա ԱՄՆ զորակազմին մնալ Աֆղանստանում մինչև 2024 թվականը, իսկ հիմնական ուժերը դուրս կբերվեն մինչև 2014-ի ավարտը: Ամերիկյան զինվորականներին իմունիտետ կտրվի տեղական օրենքներից և արտակարգ իրավիճակներում մասնավոր տարածք մտնելու իրավունք: Բացի այդ, պայմանագիրը ենթադրում է բազմամիլիարդանոց օգնություն Աֆղանստանի կառավարությանը:

США пригрозили Афганистану полным выводом войск из страны после 2014 года, если президент Хамид Карзай в ближайшее время не подпишет двустороннее соглашение между странами. Об этом 25 ноября заявила советник президента США по национальной безопасности Сьюзан Райс в беседе с Карзаем, сообщается на сайте Белого дома. Встреча прошла в Кабуле.
Райс подчеркнула, что задержка с подписанием договора лишает ситуацию ясности, которая необходима США и НАТО для планирования военного присутствия в Афганистане после 2014 года. Она напомнила, что соглашение призвано дать американским войскам защиту закона во время пребывания в стране после вывода основного контингента.
Заявление Райс прозвучало на фоне новых условий, выдвинутых Карзаем в ходе переговоров. В частности, президент Афганистана потребовал от США прекратить военные операции в домах простых граждан и вернуть в страну афганцев, которые содержатся в тюрьме Гуантанамо, сообщает Reuters. Кроме того, Карзай заявил, что соглашение стоит подписать лишь после президентских выборов, которые состоятся в Афганистане в апреле 2014 года.
Стороны утвердили текст двустороннего соглашения 20 ноября. Подписание должно было состояться после утверждения на совете афганских племенных старейшин Лойя джирга. Старейшины не только одобрили договор, но и потребовали, чтобы Карзай подписал его как можно скорее.
Двустороннее соглашение между Афганистаном и США, в случае его заключения, позволит части американского контингента остаться в Афганистане до 2024 года (основные силы будут выведены к концу 2014 года). Американским военным будут даны иммунитет от местных законов и право входить на частные территории в чрезвычайных ситуациях. Кроме того, договор предполагает многомиллиардную помощь афганскому правительству.