Նավթի համաշխարհային գների նվազումն անխուսափելիորեն կանդրադառնա Ադրբեջանի վրա: Ըստ ադրբեջանցի փորձագետ Իլհամ Շաբանի, 1 բարել նավթի գինը, որն ամրագրված է Ադրբեջանի 2014 թ. բյուջեում, հավասար է 100 դոլարի: Այժմ ադրբեջանական նավթը վաճառվում է 108-110 դոլարով և եթե համաշխարհային գները չփոխվեն, բյուջեի կանխատեսումը ռիսկեր չի առաջացնի…
«Սակայն, եթե Իրանի հետ Արևմուտքի հարաբերությունների բարելավման ֆոնին գինը 100 դոլարից պակաս լինի, ապա բյուջեի պակասուրդն անխուսափելի է: Բայց Ադրբեջանի նման երկրները, որոնց համար բնորոշ է այսպես կոչված բյուջետային ցածր պատասխանատվությունը, լսող խորհրդարանի շնորհիվ մեկ րոպեում նվազեցնում են նավթի նվազագույն գինը, որն ամրագրված է բյուջեում, հավանաբար այս անգամ էլ այդպես կլինի, փոխանցումներ կարվեն նավթային հիմնադրամից: Առաջիկա տարիներին մեծ նավթից գոյացած շահույթը թույլ կտա երկրին խուսափել բյուջեի ճգնաժամից, սպառելով Պետական նավթային ընկերության նվազող պաշարները, գրում է haqqin.az-ը:
Նյու Յորքի բորսայում 1 բարել նավթի գինը նվազել է մինչև 93,32 դոլար, ինչը նշանակում է 1,6 տոկոս գնանկում, իսկ Brent տեսակի նավթի գինը նվազել է մեկ բարելի դիմաց ավելի քան 2 դոլարով՝ կազմելով 108,82 դոլար: Գները նվազել են և պատճառը միայն Իրանի միջուկային ծրագրի մասին համաձայնությունը չէ, այլ նաև նոր գազային պատերազմի վտանգն Ուկրաինայի ու Ռուսաստանի միջև: Թեև, ըստ վերլուծաբանների, առաջնայինն, այնուամենայնիվ, ամերիկա-իրանական հաշտեցման ազդեցությունն է: Հենց որ Twitter-ում առաջին գրառումները հայտնվեցին այդ մասին, գները բորսաներում նվազեցին: Այժմ Իրանը կարող է համաշխարհային շուկա արտահանել օրական ընդամենը 1 մլն բարել նավթ:

Снижение мировых цен на нефть неминуемо скажется на Азербайджане. По словам азербайджанского эксперта Ильхама Шабана, цена 1 барреля нефти, заложенная в государственном бюджете Азербайджана на 2014 год, равна $100. В настоящее время азербайджанская нефть продается за $108-110 и если цены на мировых рынках не изменятся, прогноз бюджета не создаст каких-либо рисков….
«Однако, если на фоне стремительного улучшения отношений Запада с Ираном цены упадут ниже $100, то дефицит бюджета станет неизбежен. Тем более, что бюджет 2014 г. уже предусматривает дефицит в $1.7 млрд. Но такие страны как Азербайджан, в которых характерна низкая так называемая бюджетная ответственность, с помощью послушного парламента вмиг снижают минимальную цену на нефть, заложенную в бюджете, и в этот раз, скорее всего, прибегнут к трансфертам из нефтяного фонда. В ближайшие годы прибыль от большой нефти позволит стране избежать бюджетного кризиса за счет исчерпывающихся из года в год запасов Госнефтекомпании, пишет haqqin.az.
На Нью-Йоркской бирже цена 1 барреля нефти уже упала до отметки – $93.32, что означает ее снижение на 1.6%, а нефть марки “Brent” снизилась на 2% и была выставлена по цене $108.82. Цены упали и причиной тому послужил не только женевские соглашения, но и опасность новой газовой войны между Украиной и Россией, в свете громких политических баталий вокруг евроинтеграции. Хотя, по мнению ведущих мировых экспертов, влияние американо-иранского примирения носит первостепенное значение. Как только в Twitter появились первые твиты, сообщающие о позитивных итогах а переговорном процессе, цены на биржах пошли вниз.
В настоящее время Иран имеет возможность вывозить на мировые рынки всего 1 млн. баррелей нефти в день.