Տարիներ շարունակ Բրյուսելը բանակցում էր Կիևի հետ Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ: Համաձայնեցված են փաստաթղթի հարյուրավոր էջեր, պակասում էին միայն ստորագրությունները: Բայց Կիևում հանկարծ խոսեցին ազգային շահերի մասին, որոնք պահանջում են բարելավել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ: Ուկրաինական կողմը նույնիսկ առաջարկեց, որ Մոսկվան ևս միանա Եվրամիության հետ բանակցություններին: Պարզ դարձավ, որ Ուկրաինան ենթարկվեց Մոսկվայի ճնշմանը: Այդ մասին հայտարարել է Deutsche Welle Արևելյան Եվրոպայի բաժնի ղեկավարի տեղակալ Բերնդ Յոհանը: Ըստ նրա, այդպիսի զարգացման միտում կար: «Ուկրաինայի ղեկավարությունը երկակի խաղ էր տանում: Բանավեճը Ռադայում միայն ուշադրությունը շեղող գործողություն էր ԵՄ համար: Մինչդեռ Կիևը բացատրում էր իր եվրոպացի գործընկերներին, որ Տիմոշենկոյի բուժման հարցը լուծելու համար հատուկ օրենքներ են անհրաժեշտ՝ միաժամանակ նշելով ասոցացման մասին համաձայնագրի հանդեպ հետաքրքրությունը: Իսկ Ուկրաինայի նախագահ Յանուկովիչը քաղաքական շրջադարձ էր կատարում: Նա բազմիցս է հանդիպել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին: Նրանց խոսակցությունների բովանդակությունից քիչ բան է հայտնի:
Կրեմլը վաղուց է ձևակերպել ԵՄ հետ Ուկրաինայի մերձեցման հարցում իր դիրքորոշումը: Կայսերական ոճով Մոսկվան վերջին ամիսներին իսկական առևտրային պատերազմ էր սկսել Կիևի դեմ: Մի դեպքում պատժամիջոցներ սահմանվեցին ուկրաինական ապրանքի ներկրման համար, մյուս՝ գազային սպառնալիքներ հնչեցին: Մոսկվան խոսեց, թե էներգետիկ ոլորտում հարաբերությունները կարող են վերանայվել, եթե Ուկրաինան ԵՄ հետ մերձեցման գնա: Մի քանի տարի առաջ ամենասաստիկ ցրտերի ժամանակ Կրեմլն արդեն մեկ անգամ ցույց տվեց, թե դա ինչ է նշանակում: Գազն ուղղակի փակեցին: Մարդիկ Ուկրաինայում սկսեցին սառչել: Կրեմլը Եվրամիության քաղաքականությանը հակադրեց Մաքսային միության նախագիծը, որում մտադիր է ներգրավել հարևաններին»,- ասել է նա: Մաքսային միությանը, որը պետք է գործի Կրեմլի սահմանած օրենքներով, դեռևս անդամակցում են միայն Բելառուսն ու Ղազախստանը: Առանց Ուկրաինայի, Մոսկվայի համոզմամբ, միությունն անլիարժեք կլինի: Նախկին Խորհրդային Միության տարածքում Ուկրաինան, Ռուսաստանի հետ մեկտեղ, ամենամեծ բնակչությունն ունեցող երկիրն է: Հենց այդ պատճառով էլ այն այդքան կարևոր է տնտեսական տեսակետից:
Իսկ ահա ԵՄ համար Կիևի շրջադարձը դեպի Մոսկվա ցավալի անհաջողություն է: Բրյուսելում տեղյակ են Ուկրաինայի բարդ տնտեսական վիճակից: ԵՄ երկրները պատրաստ են օգնել երկրի քաղաքական ու տնտեսական կայունացմանը, այդ թվում ԵՄ-ից էներգամատակարարումների շնորհիվ: Չէ որ միայն այդ դեպքում Ուկրաինան մի օր կկարողանա Մոսկվայից ինքնիշխան ու անկախ գործել: Հիմա նա անկախություն չունի: Ուստի Ուկրաինայի եվրոպական նախագիծն անհաջողության մատնվեց և հազիվ թե հաջովի մինչև վիլնյուսյան գագաթնաժողովի մեկնարկն այն կրկին կյանքի կոչել: Ըստ ամենայնի, տեսանելի ապագայում Ուկրաինայի ապագան կանխորոշելու էՌուսաստանը: Կիևը դառնում է Կրեմլի կրտսեր գործընկերը»,- ասել է փորձագետը, գրում է «Թուրանը»:

На протяжении ряда лет Брюссель вел с Киевом переговоры по соглашению об ассоциации. Согласованы сотни страниц документа, не хватало только подписей. Но в Киеве вдруг вновь заговорили о национальных интересах, которые требуют улучшения отношений с Россией. Украинская сторона даже предложила подключить Москву к переговорам с Евросоюзом. Стало ясно: Украина подчинилась непрекращающемуся давлению Москвы. Об этом заявил заместитель руководителя отдела Восточной Европы Deutsche Welle Бернд Йоханн. По его словам, тенденция к такому развитию событий прослеживалась не один день. «Руководство Украины вело двойную игру. Дебаты в Раде были лишь отвлекающим маневром для ЕС. В то время пока Киев объяснял своим европейским партнерам необходимость специальных законов для решения вопроса о лечении Тимошенко и одновременно подчеркивал интерес к соглашению об ассоциации, украинский президент Виктор Янукович совершал политический поворот. Он неоднократно встречался с российским коллегой Владимиром Путиным. О содержании этих разговоров мало что известно.
Кремль давно сформулировал свою позицию по вопросу сближения Украины с ЕС. В империалистической манере Москва все последние месяцы вела против Киева настоящие торговые войны. То это были санкции в отношении импорта украинских продуктов питания, то газовые угрозы. В Москве говорили о том, что отношения в энергетической сфере могут быть пересмотрены в случае, если Украина пойдет на сближение с Евросоюзом. Несколько лет назад Кремль в самые лютые морозы уже продемонстрировал, что это значит. Газовый кран просто перекрыли. Люди на Украине начали мерзнуть. Кремль противопоставил политике Евросоюза в отношении восточноевропейских стран проект Таможенного союза, в который старается затянуть соседей. Пока Таможенный союз, который должен функционировать по правилам, установленным Кремлем, состоит только из Беларуси и Казахстана. Без Украины, по убеждению Москвы, этот союз неполноценен. На территории бывшего Советского Союза Украина, наряду с Россией, является страной с самым большим населением. Именно поэтому она так важна с экономической точки зрения.
А вот для ЕС поворот Киева в сторону Москвы – болезненная неудача. В Брюсселе знают о сложной экономической ситуации на Украине. Страны Евросоюза готовы помочь политической и экономической стабилизации страны, в том числе и благодаря энергопоставкам из ЕС. Ведь только в этом случае Украина сможет когда-нибудь выступать суверенно и независимо от Москвы. Сейчас у нее этой независимости нет. Поэтому европейский проект Украины пока потерпел неудачу, и вряд ли удастся вновь запустить переговоры об ассоциации с ЕС до саммита "Восточного партнерства" в Вильнюсе. Судя по всему, в обозримом будущем судьбу Украины будет определять Россия. Киев становится младшим партнером Кремля», – подчеркнул эксперт, пишет Turan.