Սիրիայի ազատ բանակի (ՍԱԲ) ղեկավար Սալիմ Իդրիսը հայտարարել է, որ նրա մարտիկները չեն դադարեցնի մարտական գործողությունները «Ժնև-2»-ի ժամանակ, իսկ ՍԱԲ ներկայացուցիչները չեն մասնակցի նրա աշխատանքին, հայտնում է Reuters գործակալությունը: «Ժնև-2»-ի անցկացման պայմանները նշված ժամկետում անընդունելի են, մենք չենք մասնակցի խորհրդաժողովին»,-ասել է նա:
Մինչ այդ ՍԱԲ-ը որպես խորհրդաժողովին մասնակցության պայման առաջ էր քաշել Սիրիայի սահմանադրության կասեցումն ու Ասադի պաշտոնանկությունը, քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը, Սիրիայից լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժման գրոհայինների հեռացումը, իրաքյան և իրանական զինված ձևավորումների գործողությունների կասեցումը, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Նոյեմբերի 25-ին ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը հայտնեց, որ Սիրիայի գծով խաղաղ խորհրդաժողովը Ժնևում կանցնի հունվարի 22-ին: Սիրիայի գծով ՄԱԿ և ԱՊԼ հատուկ ներկայացուցիչ Լահդար Բրահիմին կոչ արեց Սիրիայի կառավարությանն ու ընդդիմությանը դադարեցնել կրակը, չսպասելով խորհրդաժողովի մեկնարկին:
Սիրիայի ազատ բանակը, որի կազմում հիմնականում Սիրիայի կառավարական զորքերի դասալիքներն են հավաքվել, կազմավորվել է 2011 թվականի հունիսին գնդապետ Ռիադ ալ Ասաադի գլխավորությամբ: ՍԱԲ-ը համարվում է սիրիական ընդդիմության ամենախոշոր զինված խմբավորումներից մեկը: Անդամների թիվը հասնում է 30-50 հազարի:

Глава Сирийской свободной армии (ССА) Салим Идрис заявил, что его бойцы не прекратят боевые действия на время проведения мирной конференции по Сирии "Женева-2", а представители ССА не будут в ней участвовать, сообщает Reuters. "Условия проведения "Женевы-2" в указанную дату неприемлемы, и мы не будем принимать участие в конференции", — сказал он.
Среди условий участия в конференции, ранее выдвинутых ССА — приостановление действия конституции Сирии и уход президента Башара Асада из власти, освобождение всех политических заключенных, вывод из Сирии боевиков ливанского движения "Хезболлах", иракских и иранских вооруженных формирований, пишет РИА Новости.
"Сирийская свободная армия", состоящая в основном из солдат и офицеров, дезертировавших из частей правительственных войск Сирии, была сформирована в июле 2011 года под руководством полковника Риада аль-Асада. ССА считается одной из крупнейших вооруженных группировок сирийской оппозиции и насчитывает от 30 до 50 тысяч человек. Полковник Риад аль-Асад исчез из Турции 10 дней тому назад.