27 Նոյեմբեր 2013 - 08:56 AMT
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հիշեցրել է, որ ուկրաինացի պարտապանները պարտք են ռուսաստանյան բանկերին մոտ 30 մլրդ դոլար: Ըստ նրա, ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագրի կնքումն Ուկրաինայի և ԵՄ միջև կարող է մեծ վտանգ ներկայացնել Ռուսաստանի տնտեսության համար:
«Եթե Ուկրաինան ստորագրում է Եվրամիության հետ ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագիրը, ապա նա պարտավորվում է վավերացումից երկու ամիս անց զրոյացնել մաքսային դրույքները 85 տոկոսով, իսկ երեք տարուց զրոյացումը հասցնել 95-98 տոկոսի»,-հայտարարել է Պուտինը Իտալիա կատարած այցի ժամանակ:
«Դա նշանակում է, որ եթե մենք պահպանենք ազատ առևտրի գոտին Ուկրաինայի հետ, բոլոր հիմքերն ունենք կարծելու, որ եվրոպական ծագման ապրանքներն ուղղակի, Ուկրաինայի տարածքով կհայտնվեն մեր շուկայում: Ըստ Պուտինի, այդ հարցն Ուկրաինան, Ռուսաստանն ու Եվրամիությունը կարող են քննարկել եռակողմ բանակցությունների ընթացքում:
Ռուսաստանը, շարունակեց Վլադիմիր Պուտինը, զրկվեց 10 մլրդ դոլարից Ուկրաինայի համար գազի գինը զեղջելու պատճառով՝ Ղրիմում Սևծովյան ռուսական նավատորմի տեղակայման դիմաց: Ըստ Պուտինի, ԵՄ հետ ասոցացման պայմանագրից հրաժարվելու դիմաց գազային պայմանագրի հնարավոր վերանայման հարցն Ուկրաինայի նախագահի հետ չի քննարկվել, հայտնում է ВВС-ին:
Նախօրեին Ուկրաինայի վարչապետ Նիկոլայ Ազարովը պատմեց, որ ԵՄ հետ ասոցացման պայմանագրի ստորագրումը պահանջել է հետաձգել Ռուսաստանը: Նա հայտարարեց նաև Մոսկվայի հետ վարկերի կամ գազի գնի նվազեցման շուրջ որևէ պայմանավորվածության բացակայության մասին:
Ըստ Ազարովի, Ուկրաինայի կառավարության որոշման գլխավոր պատճառը Ռուսաստանի ճնշումն էր, ինչպես նաև այն, որ ԵՄ-ն ու ԱՄՀ-ն հրաժարվեցին ընդունելի պայմաններով ֆինանսական օգնություն տրամադրել Ուկրաինային:
Կիևում օտարերկրացի թղթակիցների հետ հանդիպմանը Նիկոլայ Ազարովը հավաստիացրեց, որ Ուկրաինան մշտապես դիմել է ԵՄ-ին՝ օգնելու և Ռուսաստանի տնտեսական ճնշման արդյունքում կորուստների հատուցման խնդրանքով:
«Ասոցացման մասին համաձայնագիրը համապատասխանում է ռազմավարական շահերին հեռանկարում, սակայն մարտավարական առումով մենզ շատ լուրջ հետևանքներ են սպասում, որոնք հեղինակազրկում են եվրաինտեգրման գաղափարները»,-ասել է վարչապետը՝ մեկնաբանելով համաձայնագրի ստորագրման հետաձգումը: Նա պատմել է, որ վերջին կաթիլը դարձան ԱՄՀ կոշտ պահանջները 4 մլրդ դոլար վարկ տրամադրելու դիմաց:

27 Ноябрь 2013 - 08:29 AMT
Президент России Владимир Путин напомнил, что украинские заемщики должны крупным российским банкам около 30 млрд. долларов. По его словам, договор о зоне свободной торговли между Украиной и ЕС может представлять "большую угрозу" российской экономике.
"Если Украина подписывает договор о зоне свободной торговли с Евросоюзом, то она берет на себя обязательство через два месяца после ратификации этого соглашения обнулить таможенные ставки на 85%, а еще через три года довести это обнуление до 95-98%", – заявил Путин в ходе визита в Италию.
"Это значит, что если мы сохраним зону свободной торговли с Украиной, у нас есть все основания полагать, что товары европейского происхождения напрямую, транзитом через территорию Украины будут поступать на наш рынок. Это представляет для нашей экономики большую угрозу", – полагает российский президент. По мнению Путина, этот вопрос Украина, Россия и Евросоюз могли бы обсудить в ходе трехсторонних переговоров.
Россия, продолжил Владимир Путин, недополучила свыше 10 млрд. долларов из-за скидки на газ для Украины, предоставленной в обмен на продление пребывания российского Черноморского флота в Крыму. По словам Путина, он не обсуждал с президентом Украины Виктором Януковичем вопрос о возможном пересмотре газового контракта с Украиной в ответ на отказ Киева заключить соглашение об ассоциации с Евросоюзом, передает ВВС.
Накануне украинский премьер-министр Николай Азаров рассказал, что отложить подписание соглашения Украины об ассоциации с Евросоюзом требовала Россия. При этом он заявил об отсутствии каких-либо договоренностей с Москвой по поводу кредитов или снижения цены на газ.
По словам Азарова, главными причинами решения украинского правительства было давление Москвы, а также отказ ЕС и МВФ финансово помочь Украине на приемлемых условиях.
На встрече с иностранными корреспондентами в Киеве Николай Азаров заверил, что Украина постоянно обращалась к ЕС с просьбой помочь и компенсировать потери от экономического давления России.
"Соглашение об ассоциации отвечает стратегическим интересам в перспективе, но в тактическом плане мы получаем очень серьезные последствия, которые дискредитируют идею евроинтеграции", – сказал премьер-министр, аргументируя решение отложить подписание. Он рассказал, что последней каплей стали жесткие требования МВФ для получения кредита на сумму более 4 миллиардов долларов.