27 Նոյեմբեր 2013 - 09:45 AMT
Վրաստանում Եվրամիության ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Ֆիլիպ Դիմիտրովը հուսով է, որ Վրաստանը մոտ ապագայում կստորագրի ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագիրը: Ըստ նրա, դրա համար Վրաստանը պետք է շարունակի ճիշտ քայլեր անել, հայտնում է «Թբիլսյան շաբաթ» պարբերականը: «Մենք սպասում ենք Վիլնյուսի գագաթաժողովին, որտեղ Վրաստանն ու Մոլդովան փաստաթղթի ստորագրման երաշխիքներ կստանան, և ես հուսով եմ, որ շատ շուտով համաձայնագիրը կստորագրվի: Դրա համար Վրաստանը պետք է ճիշտ քայլեր կատարի»,-հայտարարել է Դիմիտրովը: Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովը տեղի կունենա Վիլնյուսում նոյեմբերի 28-29-ին: Այն կանցնի ԵՄ ղեկավար Հերման վան Ռոմպոյի և Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուի ղեկավարությամբ: Գագաթաժողովին կմասնակցեն Լիտվայի նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեն, Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը, Մոլդովայի վարչապետ Յուրի Լյանկեն և Բելառուսի ԱԳ նախարար Վլադիմիր Մակեյը: Գագաթաժողովում կստորագրվի շրջանակային համաձայնագիր, որով նախատեսվում է Վրաստանի մասնակցությունն Եվրամիության ճգնաժամերի կառավարման գործողություններին:
Ինչպես նախօրեին հայտնեց ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 28-ին երկօրյա աշխատանքային այցով կմեկնի Լիտվա՝ Վիլնյուսում մասնակցելու Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) և ԵԺԿ Արևելյան գործընկերության պետությունների ղեկավարների գագաթաժողովներին:
ԵՄ վերաբերմունքը Հայաստանի հանդեպ մի փոքր սառեց, երբ սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում:
Մինչդեռ, ՀՀ ղեկավարները հայտարարում են, որ ՄՄ-ին միանալու մտադրության մասին որոշումը չի անդրադառնա Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացի վրա և որ Երևանը կշարունակի խորացնել հարաբերությունները ԵՄ հետ, ոչ ի վնաս Մաքսային միության:

27 Ноябрь 2013 - 09:03 AMT
Глава представительства Евросоюза в Грузии, посол Филипп Димитров надеется, что соглашение об ассоциировании Грузия подпишет в ближайшем будущем. По его словам, для этого Грузия должна предпринимать правильные шаги, сообщает «Тбилисская неделя». «Мы ждем Вильнюсский саммит, на котором Грузия и Молдова получат гарантии подписания документа, и я очень надеюсь, что подписание соглашения произойдет очень скоро. Для этого Грузия должна продолжить делать правильные шаги», – заявил Димитров. Саммит Восточного партнерства состоится в Вильнюсе 28-29 ноября. Он пройдет под руководством президента ЕС Хермана ван Ромпея и президента Еврокомиссии Жозе Мануэля Баррозу. В саммите примут участие президент Литвы Даля Грибаускайте, президент Грузии Георгий Маргвелашвили, президент Армении Серж Саргсян, президент Азербайджана Ильхам Алиев, президент Украины Виктор Янукович, премьер-министр Молдовы Юрий Лянкэ и министр иностранных дел Беларуси Владимир Макей. На саммите будет подписано рамочное соглашение, которое предусматривает участие Грузии в операциях по управлению кризисами Евросоюза.
Как сообщили накануне в пресс-службе главы армянского государства, президент Армении Серж Саргсян 28 ноября с двухдневным рабочим визитом отправится в Литовскую Республику для участия в саммите Восточного партнерства. В Вильнюсе президент также примет участие во встрече лидеров Европейской народной партии и Восточного партнерства.
На саммите в Вильнюсе намечалось подписание Соглашения об ассоциации Армении и Евросоюза, однако 3 сентября на встрече с президентом России Владимиром Путиным президент Армении Серж Саргсян подтвердил желание Армении вступить в Таможенный союз и включиться в процесс формирования Евразийского экономического союза. Это решение Армении вызвало критику со стороны европейских структур и экспертных кругов, которые заявили, что Армения практически прервала переговоры с Европой, что сделало невозможным парафирование Соглашения об Ассоциации с ЕС.