27 Նոյեմբեր 2013 - 09:45 AMT
Վրաստանում Եվրամիության ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Ֆիլիպ Դիմիտրովը հուսով է, որ Վրաստանը մոտ ապագայում կստորագրի ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագիրը: Ըստ նրա, դրա համար Վրաստանը պետք է շարունակի ճիշտ քայլեր անել, հայտնում է «Թբիլսյան շաբաթ» պարբերականը: «Մենք սպասում ենք Վիլնյուսի գագաթաժողովին, որտեղ Վրաստանն ու Մոլդովան փաստաթղթի ստորագրման երաշխիքներ կստանան, և ես հուսով եմ, որ շատ շուտով համաձայնագիրը կստորագրվի: Դրա համար Վրաստանը պետք է ճիշտ քայլեր կատարի»,-հայտարարել է Դիմիտրովը: Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովը տեղի կունենա Վիլնյուսում նոյեմբերի 28-29-ին: Այն կանցնի ԵՄ ղեկավար Հերման վան Ռոմպոյի և Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուի ղեկավարությամբ: Գագաթաժողովին կմասնակցեն Լիտվայի նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեն, Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը, Մոլդովայի վարչապետ Յուրի Լյանկեն և Բելառուսի ԱԳ նախարար Վլադիմիր Մակեյը: Գագաթաժողովում կստորագրվի շրջանակային համաձայնագիր, որով նախատեսվում է Վրաստանի մասնակցությունն Եվրամիության ճգնաժամերի կառավարման գործողություններին:
Ինչպես նախօրեին հայտնեց ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 28-ին երկօրյա աշխատանքային այցով կմեկնի Լիտվա՝ Վիլնյուսում մասնակցելու Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) և ԵԺԿ Արևելյան գործընկերության պետությունների ղեկավարների գագաթաժողովներին:
ԵՄ վերաբերմունքը Հայաստանի հանդեպ մի փոքր սառեց, երբ սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում:
Մինչդեռ, ՀՀ ղեկավարները հայտարարում են, որ ՄՄ-ին միանալու մտադրության մասին որոշումը չի անդրադառնա Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացի վրա և որ Երևանը կշարունակի խորացնել հարաբերությունները ԵՄ հետ, ոչ ի վնաս Մաքսային միության:

The head of the European Union Delegation to Georgia hopes for Tbilisi to sign the association agreement in near future, georgianpress.ru reported.
“At the upcoming Vilnius summit, Georgia and Moldova will receive guarantees for signing the paper, which I hope will occur soon. To make it happen, however, Tbilisi has to make correct steps,” Philip Dimitrov said.
The summit due November 28-29 will host signing of an agreement envisaging Georgia’s involvement in the EU’s crisis management operations.
President Serzh Sargsyan will leave for a working visit to Lithuania November 28 to attend the Eastern Partnership summit. In Vilnius, President Sargsyan will take part in the meeting of the leaders of the European Peoples’ Party and Eastern partnership countries. Bilateral meetings will be on the Armenian leader's visit agenda.
Armenia completed technical talks on a ‘deep and comprehensive free-trade agreement' (DCFTA) with the EU in July and it was set to be signed at a summit with the EU in late November. In addition to a free-trade deal, Armenia has been working towards the signing of an association agreement with the EU, a framework agreement on co-operation that is seen as a first step towards political integration with the EU.
However, during a September 3 meeting with Russian President Vladimir Putin, Armenian leader Sargsyan said Armenia is ready to join Customs Union, with further plans to be involved in formation of the Eurasian Economic Union. Mr. Putin supported the initiative, vowing procedural assistance to Armenia.
Swedish Foreign Minister Carl Bildt described Armenia’s intention as a U-turn in relations with the European Union. “Seems as if Armenia will break talks on free trade agreement with EU and integrate with Russia instead,” he said.
Linas Linkevicius, the Foreign Minister of Lithuania, which holds the rotating EU presidency, said Armenia “has blocked its chances of signing a free trade deal with the European Union by choosing to join the Russia-led union.” “We respect any choice of countries but they cannot enter both organizations at the same time because of different tariff requirements,” he said.
However, Armenian leadership continues expressing intention to expand ties with the EU, which won't contradict Armenia's CU membership.