27 Նոյեմբեր 2013 - 09:58 AMT
Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնն առաջարկում է սահմանափակել ազատ տեղաշարժն Եվրամիության երկրներում, որը համարվում է ԵՄ հիմնարար սկզբունքներից մեկը: Financial Times-ի հոդվածում ասվում է, որ Քեմերոնն ապացուցում է, որ այդ սկզբունքը նպաստեց զանգվածային ներհոսքին եվրոպական երկրներ, և ասում է, որ ժամանակն է նոր համաձայնության վերաբերյալ բանակցությունների համար:
Ըստ Բրիտանիայի վարչապետի, Եվրամիությանը փոփոխություններ են հարկավոր՝ «եթե միությունը մտադիր է վերադարձնել մարդկանց վստահությունը»: Քեմերոնը նշում է բրիտանացիների խորը մտահոգությունը 2014 թ. հունվարից հետո, երբ կհանվեն սահմանափակումները, Ռումինիայի ու Բուլղարիայի քաղաքացիների հնարավոր մեծ ներհոսքի պատճառով:
Նա հայտարարել է, որ Բրիտանիան կսահմանափակի նպաստներ ու արտոնություններ ստանալու օտարերկրացի միգրանտների իրավունքը, նրանք, ովքեր գիշերում են բաց երկնքի տակ կամ մուրացկանությամբ են զբաղվում, կարտաքսվեն երկրից, հայտնում է BBC-ին:
Ըստ վերլուծաբանների, Մեծ Բրիտանիայի բնակչությունը 2037 թ. կհասնի 73 միլիոնի, գրում է The Financial Time-ը: Ըստ վերջին վիճակագրական տվյալների, աճը կկազմի 14 տոկոս կամ 9 մլն 2013 թ. համեմատ: Աճի մոտ 60 տոկոսը կապված է ներգաղթի կամ ներգաղթյալների երեխաների հետ:
Կաճի բնակչության միջին տարիքը՝ 2037 թվականի կեսին այն կհասնի 42,8 2013 թ. 39,7 դիմաց: Այսինքն տարեց մարդկանց քանակը կհասնի 16,1 միլիոնի: Հենց ներգաղթը թույլ կտա պահպանել ծնելիության կայուն մակարդակը, իսկ կրտսեր դպրոցական տարիքի երեխաների աճը կկազմի 13 տոկոս:

Британский премьер-министр Дэвид Кэмерон предлагает ввести ограничения на свободное перемещение внутри стран Евросоюза – один из основополагающих принципов ЕС. В статье, публикуемой газетой Financial Times, Кэмерон доказывает, что этот принцип подтолкнул население европейских стран к массовой миграции, и говорит, что настало время для переговоров по новому соглашению.
По словам британского премьера, Евросоюзу необходимы перемены – "если он хочет вернуть доверие людей". Кэмерон отмечает глубокую озабоченность британцев в связи с возможным наплывом в страну граждан Румынии и Болгарии – с января 2014 года, когда ограничения для них будут сняты.
Он заявляет, что Британия будет ограничивать право иностранных мигрантов на получение пособий и льгот; те же, кто ночует под открытым небом или занимаются попрошайничеством, будут выдворены из страны, пообещал премьер, сообщает ВВС.
По прогнозам аналитиков, численность населения Великобритании достигнет 73 млн человек к 2037 году, пишет The Financial Times. Согласно последним данным управления национальной статистики, прирост составит 14%, или 9 млн. относительно показателей 2013 года. Около 60% прогнозируемого прироста населения прямо или косвенно связано с эмиграцией и детьми мигрантов.
Управление также отмечает рост среднего возраста населения с 39,7 года в 2012 году до 40,6 года в середине 2022-го и 42,8 — к середине 2037 года. Это станет следствием роста числа пожилых людей до 16,1 млн. людей. Именно иммиграция позволит сохранять стабильный уровень рождаемости, а число детей младшего школьного возраста возрастет на 13%.