28 Նոյեմբեր 2013 - 06:49 AMT
Իրանի և «վեցնյակի» համաձայնությունն ուժի մեջ կմտնի դեկտեմբերի 20-ին, հայտնել է Իրանի ատոմային էներգիայի գծով կազմակերպության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին, հայտնում է Press TV-ն: Ըստ նրա, ժնևյան համաձայնությունը «շրջադարձային» է Իրանի համար:
Ամերիկացիների շուրջ 40 տոկոսը սատարում է Իրանի հետ միջուկային ծրագրի վերաբերյալ ժնևյան համաձայնություններին: Բացասաբար է վերաբերվում պայմանավորվածություններին ամերիկացիների միայն մեկ հինգերորդը, հայտնում է անգլիական RT կայքը:
Ըստ Ipsos հետազոտական ընկերության հարցման, ԱՄՆ բնակիչների 44 տոկոսը «կողմ է համաձայնությանը «վեցնյակի» ու Իրանի միջև»: Իրանի հետ պայմանավորվածությանը բացասաբար է վերաբերվում ԱՄՆ բնակիչների միայն 22 տոկոսը:
Ամերիկացիների մեծ մասը բացասաբար է վերաբերվում Իրան ներխուժման հեռանկարին: Իրանի դեմ ռազմական գործողության գաղափարին սատարում է հարցվածների միայն 20 տոկոսը: Ամերիկացիների 49 տոկոսը գտնում է, որ Սենատը պետք է պատասխանի գործարքի ձախողմանը նոր պատժամիջոցներով: Հարցման մասնակիցների մեկ երրորդը՝ 31 տոկոսն, առաջարկում է վերսկսել բանակցությունները Թեհրանի հետ:
Մինչդեռ ԱՄՆ Սենատում Իրանի հետ հարաբերությունների առումով «կոշտ գծի» կողմնակիցները մտադիր են նոր պատժամիջոցներ սահմանել Իրանի դեմ: Ներկայացուցիչների պալատը ավարտում է աշխատանքը մի օրինագծի վրա, որը ենթադրում է ճնշման ուժգնացում Իրանի հանդեպ: Օրինագիծը կարող է քննարկման դրվել խորհրդարանական արձակուրդներից հետո, որոնք ԱՄՆ-ում կապված են Երախտագիտության օրվա հետ:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը բարձր է գնահատել բանակցությունները Ժնևում: «Ռուսաստանը միշտ սկզբունքորեն կողմ է եղել Իրանի միջուկային խնդրի լուծմանը դիվանագիտական ճանապարհով: Եվ կարևոր է, որ Ժնևի գործողությունների ծրագիրը հիմնված է հենց նման գաղափարների ու մոտեցումների վրա»,-ասել է ՌԴ նախագահը:

28 Ноябрь 2013 - 05:29 AMT
Соглашение по ядерной программе между Ираном и международной "шестеркой" (Россия, США, Китай, Германия, Франция и Великобритания) вступит в силу 20 декабря 2013г., сообщил глава организации по атомной энергии Ирана Али Акбар Салехи, передает телеканал Press TV. По его словам, соглашение, достигнутое в Женеве, является "поворотным пунктом" для Ирана.
Более 40% американцев поддерживают заключение женевских соглашений по ядерной программе с Исламской республикой Иран. Негативно относится к договорённостям только пятая часть американцев, сообщает английский сайт RT.
Согласно опросу, который провела исследовательская компания Ipsos, 44% жителей США «поддерживают достижение соглашения между «шестёркой» и Ираном». Негативно к договорённости с Исламской республикой относятся только 22% жителей США.
Большинство американцев отрицательно относится к возможности интервенции в Иран, отмечают исследователи. Идею проведения военной операции против Ирана (в том случае, если заключение окончательного соглашения сорвётся) поддерживают только 20% респондентов. При этом 49% американцев считают, что Сенат должен будет ответить на срыв сделки введением новых санкций. Треть участников опроса (31%) предлагает в этом случае возобновить переговоры с Тегераном.
Между тем сторонники «жёсткой линии» в сенате США уже выразили намерение ввести против Ирана новые санкции. Палата представителей заканчивает работу над законопроектом, который предполагает увеличение давления на Иран. Законопроект могут рассмотреть после парламентских каникул, которые связаны в США с Днём благодарения. В этом году национальный праздник приходится на 28 ноября.
Президент России Владимир Путин высоко оценил результат переговоров в Женеве. «Женевская договорённость достигнута благодаря конструктивному подходу, проявленному руководством стран «шестёрки», Ирана и представителями структур Евросоюза, а также напряжённой работе переговорных команд», – заявил по этому поводу глава государства.
«Россия всегда принципиально выступала за решение иранской ядерной проблемы переговорно-дипломатическим путём. И важно, что женевский план действий основывается именно на такого рода идеях и подходах», – отметил российский президент.