28 Նոյեմբեր 2013 - 08:11 AMT
Թունիսի Գաֆս քաղաքում ցուցարարները ջախջախել են իշխող իսլամիստական «Ան Նահդա» կուսակցության գրասենյակը: Ցուցարարները պահանջել են գործող ռեժիմի հրաժարականը և վանկարկել են իսլամիստներին դատապարտող կարգախոսներ, որոնք Թունիսում իշխանության եկան արաբական գարնան ալիքի վրա:
Նոր կառավարությունը չկարողացավ լուծել երկրի խնդիրները և աճող սոցիալական դժգոհությունը կրկին «դուրս է եկել» փողոց, հայտնում է euronews-ը:
2011 թվականի հունվարի 14-ին Թունիսի նախագահ Զին էլ Աբիդին Բեն Ալին ստիպված եղավ հեռանալ երկրից զանգվածային ցույցերի ճնշման ներքո: Նա քաղաքական ապաստան ստացավ Սաուդյան Արաբիայում, որտեղ էլ բնակվում է մինչ օրս: 2012 թվականի հունիսի 13-ին Բեն Ալին հեռակա կարգով Թունիսի Ռազմական տրիբունալի կողմից դատապարտվեց ցմահ բանտարկության՝ 2011 թ. ցույցերը ցրելու ժամանակ ցուցարարների սպանության համար:
Թունիսը Հյուսիսային Աֆրիկայի առաջին պետությունն էր, որտեղ սկսվեց «արաբական գարունը»: Նախագահի պաշտոնանկությունից հետո իշխանության եկան իսլամիստները, որոնց կառավարումը չբարելավեց սոցիալ-տնտեսական իրավիճակն երկրում:

28 Ноябрь 2013 - 07:30 AMT
В тунисском городе Гафсе манифестанты разгромили офис правящей партии исламистской партии “Ан- Нахда”. Протестующие требовали отставки действующего режима и скандировали лозунги, осуждающие исламистов, пришедших к власти Тунисе на волне арабской весны.
Новое правительство не смогло решить проблемы страны, и растущее социальное недовольство вновь выплескивается на улицы, передает euronews.
14 января 2011 года президент Туниса Зин эль-Абидин Бен Али был вынужден покинуть страну под давлением массовых демонстраций, вызванных авторитарным правлением и резким ухудшением экономической и социальной ситуации в стране. Получил политическое убежище в Саудовской Аравии, где и проживает в настоящий момент. 13 июня 2012 года Бен Али был заочно приговорен Военным трибуналом Туниса к пожизненному тюремному заключению по обвинению в убийстве демонстрантов во время разгона демонстраций начала 2011 года.
Тунис стал первым государством Северной Африки, где началась «арабская весна. После свержения президента к власти пришли исламисты, правление каоторых ничуть не улучшило социально-экономическую ситуацию в стране.