Արտարժութաային պարտատոմսերի (եվրաբոնդերի) հաջող տեղադրման շնորիվ՝ Հայաստանը տնտեսել է բյուջետային միջոցները ռուսական վարկի վաղաժամ մարման հաշվին: Այս մասին այսօրվա կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը՝ ներկայացնելով 2014թ պետբյուջեի լրացուցիչ նախագիծը: Վարկի վաղաժամ մարման պատճառով՝ 18,5 մլն դոլարի չափով տոկոսային վճարներ չեն իրականացվելու: Բացի այդ, արտարժութաային պարտատոմսերի հաջող տեղադրման շնորիվ՝ լրացուցիչ 28,2 մլն դոլարի ներգրավման կարիք չի լինի: Մոտ 900 մլն դրամով կնվազեցվի կրթական ծրագրերի վրա ծախսել նախատեսվող գումարի չափը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից թողարկված եվրոպարտատոմսերը տեղաբաշխվել են Deutsche Bank AG-ի, HSBC Bank-ի և J.P. Morgan Securities-ի կողմից` 700 միլիոն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով, 7 տարի մարման ժամկետով և 6% տարեկան տոկոսադրույքով: Ընդ որում, տեղաբաշխման արդյունքում ձևավորվել է առաջարկվածից ավելի ցածր գին` ներդրողների համար ապահովելով 6.25% եկամտաբերություն:
«Մուդիզ» վարկանշային կազմակերպությունը Հայաստանի վարկանիշը գնահատել է Ba2-կայուն, իսկ Fitch վարկանշային գործակալությունը՝ BB-կայուն:
Հայաստանի կողմից միջազգային շուկայում թողարկված եվրաբոնդերի տեղաբաշխումից առաջացած ամբողջ գումարն այս տարվա սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ արդեն փոխանցվել է կառավարության հաշվեհամարին: Եվրաբոնդերի թողարկումն իրականացվել է սեպտեմբերի 19-ին 700 մլն դոլար ծավալով, մարման ժամկետը 7 տարի է, եկամտաբերությունը՝ 6 տոկոս: Այդ գումարը կօգտագործվի մի շարք ուղղություններով: Առաջինը` ՀՀ կառավարությունը վաղաժամկետ կմարի Ռուսաստանի Դաշնությունից 2009 թ-ին ստացած 500 մլն դոլար վարկը, երկրորդ` 60 մլրդ դրամ կհատկացնի ՀՀ կենտրոնական բանկին` փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորման համար, երրորդ` 3,9 մլրդ դրամ կհատկացնի ՓՄՁ վարկային կազմակերպությանը` ցածր տոկոսադրույքներով վարկեր տրամադրելու համար, չորրորդ` 1 մլրդ 950 մլն դրամ կուղղվի արտահանման ֆինանսավորման ապահովագրական նոր կառույցին, որի նպատակն է ստեղծել մեխանիզմներ արտահանման խթանման համար:

За счет удачного размещения валютных облигаций (евробондов) правительство Армении сэкономит бюджетные средства для погашения российского кредита. Представляя 28 ноября на заседании правительства Армении дополненный проект госбюджета на 2014 год, министр финансов Армении Давид Саркисян сообщил, что благодаря досрочному погашению российского стабкредита процентные выплаты в размере 7,5 млрд. драмов производиться не будут.
С целью сокращения государственного долга Армения приняла решение выпустить евробонды. Выпуск дебютных евробондов был осуществлен 19 сентября. Объем эмиссии составил $700 млн., срок погашения – 7 лет, доходность – 6%. Основные андеррайтеры – Deutsche Bank AG, London Branch, HSBC Bank plc и J.P.Morgan Securities plc.
Рейтинговое агентство Fitch Ratings присвоило выпуску долларовых облигаций Республики Армения ожидаемый рейтинг “BB-”, а агентство Moody’s оценило рейтинг Армении на уровне Ba2.
Все средства, полученные от размещения армянских евробондов на международном рынке, по состоянию на 30 сентября текущего года уже перечислены на счет правительства Армении. Средства будут использованы в нескольких целях: большую часть этих средств правительство Армении направит на досрочное погашение российского кредита в $500 млн., полученного в 2009 году. Кроме того, 60 млрд. драмов будет предоставлено Центральному банку Армении с целью предоставления кредитов малому и среднему бизнесу. С той же целью около 3,9 млрд. драмов будет предоставлено кредитной организации «Инвестиции МСБ» по низкой процентной ставке. А 1 млрд. 950 млн. драмов будет предоставлено Агентству по финансовому страхованию экспорта для создания механизмов стимулирования экспорта. Оставшиеся же средства будут направлены на обслуживание государственного долга.