28 Նոյեմբեր 2013 - 13:19 AMT
Ռուսաստանի կառավարությունը համաձայնագիր կստորագրի ՀՀ կառավարության հետ միջուկային անվտանգության ոլորտում համագործակցության մասին: Ինչպես հայտնում է «Ռոսբալտը», «Ռոսատոմին» նման հանձնարարություն է տվել ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը: «Հանձնարարել ատոմային էներգետիկայի պետական «Ռոսատոմ» կորպորացիային ՌԴ ԱԳՆ ու «Ռոստեխնադզորի» հետ համատեղ բանակցել հայկական կողմի հետ և պայմանավորվածության հասնելու դեպքում ՌԴ կառավարության անունից ստորագրել այդ համաձայնագիրը»,-ասվում է վարչապետի կարգադրության մեջ, որը հրապարակվել է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական ինտերնետ-պորտալում:
Համաձայնագրի նախագծում ասվում է, որ կողմերը համագործակցում են «կատարելագործելու համար ՀՀ միջուկային անվտանգության ենթակառուցվածքները Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ու նոր էներգաբլոկերի կառուցման ոլորտում»:
Աշխատանքն այդ ուղղությամբ կտարվի ըստ ՄԱԳԱՏԷ-ի հանձնարարականների:
Ենթադրվում է, որ համագործակցությունը զարգանալու է մի քանի ուղղություններով, այդ թվում նորարարական միջուկային էներգետիկ սարքերի մշակման ոլորտում: Կողմերը մտադիր են նաև կատարելագործել միջուկային անվտանգությունն օգտագործված միջուկային վառելիքի ու ռադիոակտիվ թափոնների հարցում:
Հայաստանի կառավարությունը 2012 թ. ապրիլին 10 տարով երկարացրել է Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը: Կառավարական որոշման մեջ ասվում է, որ ըստ ՀՀ գործող օրենսդրության, ՀԱԷԿ երկրորդ բլոկի շահագործման լիցենզիան տրվել է 2011 թվականին 10 տարի ժամկետով, սակայն, ըստ շահագործման պայմանների, լիցենզիայի ժամկետը սպառվում է 2016 թվականի սեպտեմբերի 1-ին:
Սեպտեմբերի 13-ին կառավարության նիստից հետո Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը հանդես եկավ պաշտոնական հայտարարությամբ, որի համաձայն ԱԷԿ շահագործման ժամկետը կերկարացվի մինչև 2026 թվականը: Համապատասխան պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի սեպտեմբերի 3-ի հանդիպման ժամանակ: Կողմերը պայմանավորվել են, որ «Ռոսատոմը» հայաստանցի փորձագետների հետ միասին կաշխատի նախագծի իրականացման վրա:
ՀԱԷԿ-ը շահագործման է հանձնվել 1976 թվականին: 1989 թ. կայանը փակվեց անվտանգության նկատառումներով, իսկ 1995 թ. ԱԷԿ 404 ՄՎտ երկրորդ բլոկը վերագործարկվեց:

Правительство России подпишет с правительством Армении соглашение о сотрудничестве в сфере ядерной безопасности. Такое поручение "Росатому", как передает РОСБАЛТ, дал премьер-министр РФ Дмитрий Медведев. "Поручить государственной корпорации по атомной энергии "Росатом" провести совместно с МИД России и Ростехнадзором переговоры с армянской стороной и по достижении договоренности подписать от имени правительства РФ указанное соглашение", – говорится в распоряжении премьера, опубликованном на официальном интернет-портале правовой информации.
В проекте соглашения сказано, что стороны осуществляют сотрудничество в целях "совершенствования инфраструктуры ядерной безопасности Республики Армения в связи с эксплуатацией Армянской АЭС и строительством новых энергоблоков".
Работа в этом направлении будет вестись в соответствии с рекомендациями МАГАТЭ.
Предполагается, что сотрудничество будет развиваться по нескольким направлениям, в том числе в сфере разработки инновационных ядерных энергетических установок. Также страны планируют совершенствовать ядерную безопасность при обращении с отработавшим ядерным топливом и радиоактивными отходами, передает РОСБАЛТ.
Правительство Армении в апреле 2012 года продлило на 10 лет срок эксплуатации Армянской АЭС. В правительственном решении отмечается, что в соответствии с действующим законодательством Армении, лицензия на эксплуатацию второго блока ААЭС выдана в 2011 сроком на 10 лет, однако, по условиям эксплуатации, ее срок заканчивается 1-го сентября 2016 года.
13 сентября 2013 года после заседания правительства министр энергетики Армении Армен Мовсисян выступил с официальным заявлением, согласно которому эксплуатации армянской АЭС будет продлен до 2026 года.
Договоренность о реализации проекта по продлению срока эксплуатации действующего энергоблока Армянской АЭС на 10 лет была достигнута по итогам переговоров президент РФ Владимир Путин с президентом Армении Сержем Саргсяном 3 сентября текущего года. Стороны договорились, что Росатом совместно с экспертами из Армении будут работать над реализацией проекта.