Առնվազն 29 մարդ է զոհվել մի շարք ահաբեկչությունների հետևանքով, որոնք իրագործվել են նոյեմբերի 28-ին Բաղդադի արվարձանում, հայտնում է Associated Press-ը՝ պաշտոնական աղբյուրների վրա հղումով:
Ամենաարյունալի ահաբեկչությունը տեղի ունեցավ կեսօրին Հիլլահում, որտեղ պայթեցին երեք առանձին կայանած ականապատ մեքենաներ: Երկուսը կայանած էին բաց շուկաներում, և մեկը՝ խանութների հարևանությամբ: Պայթյունի հետևանքով 9 մարդ է զոհվել, 21-ը վիրավորվել են: Ըստ պաշտոնական տեղեկատվության, երեք պայթյունները տեղի են ունեցել 5 րոպեների ընթացքում: Ըստ տեղի ոստիկանության, Նաջաֆում ականապատ մեքենայի պայթյունից 7 մարդ է զոհվել, 12-ը՝ վիրավորվել:
Բաղդադից 40 կմ հեռավորության վրա՝ Սուվայրում ականապտ մեքենան պայթել է գործարար թաղամասում: Ըստ պաշտոնական տեղեկատվության, 5 քաղաքացիական անձ է զոհվել, 14-ը՝ վիրավորել են:
Սամարրայում մահապարտ ահաբեկիչը գրոհել է ոստիկանության հսկիչ կետը, արդյունքում զոհվել է ոստիկանության 3 աշխատակից, ևս չորս ոստիկան և հինք քաղաքացիական անձ վիրավորվել է:
Բաղդադում Պաղեստինի փողոցում ռումբ է պայթել զոհվել է երկու խաղաղ բնակիչ, ութը՝ վիրավորվել են: Ականապատ ճանապարհին պայթել է սունիների կառավարամետ պարեկախմբի մեքենան, որը պայքարում է «Ալ Քայիդայի» տեղի բաժանմունքների դեմ:
Իրաքում բռնության դեպքերի աճը վկայում է կրոնական առճակատման հնարավոր սրման մասին, նման իրավիճակ էր Իրաքում նաև 2006-2007 թթ., որը սպառնում էր վերաճել քաղաքացիական պատերազմի: Բռնության աճը նկատվում է 2013 թ. ապրիլից, երբ կառավարական ուժերը ցրեցին սունիների բողոքի ճամբարը: Այդ օրվանից ի վեր շուրջ 5 500 մարդ է զոհվել: Ընդամենը 2013 թ, նոյեմբերին զոհվել է 438 մարդ, հայտնում է ՌԲԿ-ն:

29 November 2013 - 06:44 AMT
Three car bombs exploded at outdoor markets and on a street full of shops near Iraq's capital, the deadliest of a series of attacks across the country that killed at least 29 people Thursday, November 28 officials said, according to the Associated Press.
The deadliest attack took place Thursday afternoon in the city of Hillah when three separate car bombing struck two outdoor markets and a line of shops, killing nine people and wounding 21, police said. Authorities said that all the blasts happened in a five-minute period.
Hillah is about 60 miles (95 kilometers) south of Baghdad.
That night, police said a car bombing killed seven people and wounded 12 in the southern city of Najaf, about 160 kilometers (100 miles) south of Baghdad.
In the town of Suwayrah, 40 kilometers (25 miles) south of Baghdad, a car bomb ripped through a commercial area, killing five civilians and wounding 14, a police officer said.
A suicide bomber attacked a police checkpoint in the town of Samarra, 95 kilometers (60 miles) north of the capital, killing three officers, authorities said. The blast wounded four officers and five civilians.
A roadside bomb struck a patrol of a pro-government, anti-al-Qaida Sunni militia, killing three and wounding seven in Tarmiyah, a Sunni town and former insurgent stronghold about 50 kilometers (30 miles) north of Baghdad, police said. Militants consider members of the group, known as the Awakening Council, as traitors since they were formed by U.S. forces during the height of Iraq's insurgency.
A bomb also went off in Baghdad's Palestine Street, killing two civilians and wounding eight, police said.
Four medical officials confirmed the casualty figures. All officials spoke on condition of anonymity as they were not authorized to release information.
A spike in attacks in Iraq has raised fears about a return of the sectarian bloodshed that pushed the country to the brink of civil war in 2006-2007. Violence has been on rise since April when the government launched a bloody crackdown on a Sunni protest camp. More than 5,500 people have been killed since. Thursday's attacks bring the total death toll so far this month to 438, according to an Associated Press count.