29 Նոյեմբեր 2013 - 09:53 AMT
2013-ի հունվար-հոկտեմբերին Հայաստանում արտադրվել է 15 492,2 հազար լիտր կոնյակ, ինչը 10,1% տոկոսով ավելի է 2012-ի նույն շրջանի ցուցանիշից (14 069,1հազար լիտր):
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, նույն շրջանում երկրում արտադրվել է 7 885,3 հազար լիտր օղի, ինչը քիչ է 2012-ի ցուցանիշից (7 913 լիտր) 0,4 տոկոսով:
Բացի այդ, 2013-ի հունվար- հոկտեմբերին արտադրվել է 4 620,3 հազար լիտր գինի 2012-ի 3 600,5 հազար լիտրի փոխարեն (28,3 տոկոս աճ): Շամպայն-գինիների արտադրությունն աճել է 46,5 տոկոսով` կազմելով 268,9 հազար լիտր: Հաշվետու շրջանում երկրում արտադրվել է 16 973,8 հազար լիտր գարեջուր, ինչը 38,7 տոկոսով ավելի է 2012 հունվար- հոկտեմբերին՝ 12 239,1 հազար լիտր:
Ոչ ալկոհոլային խմիչքների արտադրությունը 2013-ի հունվար-հոկտեմբերին կազմել է 47 181,7 հազար լիտր, ինչը 39,5 տոկոսով ավելի է 2012-ի նույն շրջանի ցուցանիշից (33 819,4):
2013 թ. սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ խաղողի բերքը Հայաստանում կազմել է մոտ 152 հազար տոննա: Ելույթ ունենալով Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում՝ գյուղնախարարի տեղակալ Սամվել Գալստյանը վստահություն է հայտնել, որ 2013 թ. բերքի ծավալը կգերազանցի նախորդ տարվա մակարդակը՝ 241,4 հազար տոննա: Խաղողի մթերման գինն ընթացիկ տարում կազմել է 145 դրամ 1 կգ դիմաց՝ 2012 թ. 142,1 դրամի փոխարեն: Մթերման ծավալները 2012 թ. կազմել են 156,600 տոննա, իսկ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 27-ի դրությամբ՝ 92,193 տոննա:

В январе-октябре 2013 года в Армении было произведено 15 492,2 тыс. литров коньяка, что на 10,1% больше показателя аналогичного периода 2012 года (14 069,1 тыс. литров).
Как сообщает Национальная статистическая служба республики, в тот же период в стране было произведено 7 885,3 тыс. литров водки, что меньше показателя 2012 года (7 913 тыс. литров) на 0,4%.
Кроме того, в январе-октябре 2013 года было произведено 4 620,3 тыс. литров вина против 3 600,5 тыс. литров в 2012 году (рост на 28,3%). В то же время за отчетный период в стране было произведено 16 973,8 тыс. литров пива, что на 38,7% больше, чем в январе-октябре 2012 года – 12 239,1 тыс. литров. Производство шампанских вин зафиксировало рост в отчетном периоде на 46,5% – до 268,9 тыс. литров.
Производство безалкогольных напитков в январе-октябре 2013 года составило 47 181,7 тыс. литров, что на 39,5% больше, чем в аналогичном периоде 2012 года – 33 819,4 тыс. литров.
Надо отметить, что урожай винограда в Армении по состоянию на 30 сентября 2013 года составил около 152 тысяч тонн. Выступая накануне на пресс-конференции в Ереване, заместитель министра сельского хозяйства Самвел Галстян высказал уверенность, что в 2013 году объем урожая превысит прошлогодний уровень в 241,4 тысяч тонн.
Закупочная цена на виноград в текущем году составляет 145 драмов за килограмм против 142,1 драмов в 2012 году. Объем закупок винограда в 2012 году составил 156,600 тонн, а по состоянию на 27 сентября нынешнего года – 92,193 тонны.