2 Դեկտեմբեր 2013 - 08:18 AMT
Իրադարձություններն Ուկրաինայում գնալով ավելի ու ավելի են հիշեցնում ընդվզման մասին՝ «անիմաստ ու դաժան» հայտնի խոսքերը: Թվում էր, թե նարնջագույն հեղափոխությունը պետք է ինչ-որ բան սովորեցներ ուկրաինացիներին, որ Մայդանում հանրահավաքներն աղքատությունից ու գործազրկությունից ազատվելու միջոց չեն: Եվ անշուշտ, դա այն ճանապարհը չէ, որ Եվրոպա է տանում: Իսկ հիմա ամեն ինչ գնում է դեպի արտակարգ դրության սահմանում, «Մոլոտով-Ռիբենտրոպ» պակտից առաջ երկրի ունեցած կարգավիճակը, այսինքն երկիրը կարող է բաժանվել Արևմտյան և Արևելյան մասերի: Կշահեն դրանից, գուցե, շատերը, բայց ոչ ուկրաինացիները, որոնք նորից տեղի տվեցին այս անգամ «նոր հեղափոխականներին»: Բայց դե Կլիչկոն Յուշչենկոն չէ, Յանուկովիչն էլ Կուչմայից ավելի կոշտ է գործում:
Մինչդեռ, ինչպես հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, Կիևում տուժած ցուցարարների թիվը հասնում է 165-ի, նրանցից 109-ը տեղափոխվել է հիվանդանոց և սա դեռ սկիզբն է: Մինչև այդ հայտարարվել էր 112 տուժածի ու 42 հոսպիտալացվածի մասին: Կիևում և Ուկրաինայի այլ քաղաքներում եվրաինտեգրման կողմնակիցների զանգվածային ակցիաները սկսվեցին նոյեմբերի 21-ին, երբ կառավարությունը հայտարարեց ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնության ստորագրման նախապատրաստման կասեցման մասին: Շաբաթ օրը հատուկ նշանակության «Բերկուտ» ջոկատի անդամները ցրեցին Կիևի կենտրոնի «եվրամայդանը»: Կիրակի ցուցարարները կրկին հավաքվեցին հրապարակում, ցուցարարների և ոստիկանների միջև բախումներ էին:
Ուկրաինայի ոստիկանությունը 12 քրեական գործ հարուցեց: Կիևի դատարանն արգելեց դեկտեմբերի 1-ից մինչև հունվարի 7-ը զանգվածային ցույցերը քաղաքի կենտրոնում: Հասկանալի է, որ ոչ ոք այդ որոշումը չի կատարելու: Դեկտեմբերի 1-ին Կիևի միլիցիայի պետ Վալերի Կորյակը, որը նախօրեին հայտարարել է, որ անձամբ է որոշում կայացրել հատուկ ջոկատ «եվրամայդան» ուղարկելու մասին, հրաժարական է տվել: Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարար Վիտալի Զախարչենկոն ներողություն է խնդրել «եվրամայդանը» ցրելու ժամանակ ավելորդ ուժի կիրառման համար և հայտարարել, որ կտրականապես դեմ էր ուժի կիրառմանն ու այդ դիրքորոշումը հասցրել է իր ենթականերին: Նոյեմբերի 30-ին հայտնի դարձավ, որ հրաժարական է տվել Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Սերգեյ Լյովոչկինը: Ըստ ԶԼՄ-ների, պաշտոնանկության մասին որոշման պատճառ դարձավ Կիևի կենտրոնում ակցիան ցրելու հետ նրա անհամաձայնությունը:
Բոլոր այս պաշտոնանկություններն ու ներողությունները մեծ հաշվով ոչ ոքի հարկավոր չեն և հազիվ թե կարող են հաշտեցնել հանրահավաքի մասնակիցներին: Եվ ինչն է հետաքրքիր՝ դեռ ոչ մի երկիր հանրահավաքներով Եվրոպա չի հավակնել մտել, ուկրաինացիներն առաջինն են և հուսանք, որ վերջինը կլինեն: Եվրոպան պետք է մտածի՝ արդյոք նրան պետք է աղքատ ու չափից դուրս հավակնոտ երկիրը, նույնիսկ եթե կարելի է դրանով վատություն անել Ռուսաստանին: Եվրոպան ինքը լավագույն վիճակում չէ:
Եվ բոլորովին անհեթեթ է Սպիտակ տան կայքում հայտնված խնդրագիրը, որտեղ «Ուկրաինան ռազմական աջակցություն է խնդրում բռնապետության դեմ»: Այս նյութի հրապարակման պահին խնդրագրի օգտին քվեարկել էր 9 հազար մարդ: Եթե այն 100 հազար ձայն հավաքի, Սպիտակ տունը պարտավոր կլինի այն պաշտոնապես քննարկել: Հավանաբար, Ուկրաինան ուզում է ԵՄ մտնել, կամ, հակառակ դեպքում, Յանուկովիչից ազատվել ԱՄՆ հատուկջոկատայինների օգնությամբ… Մեկնաբանություններն ավելորդ են: Եվ վերջինը. սոցցանցերով տարածվել է մարդկանց հսկայական քանակով Մայդանի լուսանկարը: Մակագրությունում ասվում է, որ այդտեղ մոտ մեկ միլիոն մարդ է հավաքվել:
Մինչդեռ, ինչպես պարզել է Vetsi.ua-ն, լուսանկարն արվել է Կիևում Queen–ի համերգին: «Սա մեր հանրահավաքը չէ: Սա լուսանկար է Queen համերգից»,- ասել է Կիևռադայի պատգամավոր Ալեքսեյ Դավիդովը:

События в Украине все больше и больше напоминают тот самый бунт –«бессмысленный и беспощадный». Казалось, «оранжевая революция» должна была научить украинцев, что митинги на Майдане – не путь решения бедности и безработицы. И уж точно это не тот путь, который ведет в Европу. Пока что все идет к тому, чтобы а) ввести режим чрезвычайного положения и б)вернуться к статусу до подписания пакта «Молотов-Риббентроп», то есть разделить страну на Западную и Восточную. Выиграют от этого, может, и многие, но только не сами украинцы, которые опять повелись на поводу у «новых революционеров». Однако заметим, что Кличко далеко до Ющенко, а Янукович оказался более жестким, чем Кучма.
Между тем, как сообщает РИА Новости, число пострадавших участников акций протеста в Киеве выросло до 165 человек, госпитализированы 109 из них и это еще начало. Ранее сообщалось о 112 пострадавших и 42 госпитализированных.
Массовые акции сторонников евроинтеграции в Киеве и других регионах Украины начались 21 ноября после объявления правительством о приостановке подготовки соглашения об ассоциации с ЕС, которое планировалось оформить на саммите "Восточного партнерства" в Вильнюсе. В субботу спецназ "Беркут" разогнал "евромайдан" в центре Киева. В воскресенье митингующие снова заняли площадь. В воскресенье в столице происходили столкновения между протестующими и милицией. В связи с событиями в центре Киева украинская милиция завела 12 уголовных дел. Суд Киева запретил проведение массовых акций в центре города с 1 декабря по 7 января. Но, понятное дело, что никто это постановление исполнять не будет.
1 декабря начальник киевской милиции Валерий Коряк, который накануне заявил, что лично принимал решение о направлении "Беркута" на "евромайдан" в Киеве в ночь на субботу, подал рапорт об отставке. Министр внутренних дел Украины Виталий Захарченко извинился за чрезмерное применение силы во время разгона "евромайдана", и заявил, что был категорическим противником применения силы и эту свою позицию доводил до подчиненных. 30 ноября стало известно, что в отставку подал глава администрации президента Украины Сергей Левочкин. По данным СМИ, причиной решения об отставке стало несогласие Левочкина с разгоном акции в центре Киева.
Все эти отставки и извинения по большому счету никому не нужны и вряд ли смогут примирить митингующих. И ведь что интересно – еще ни одна страна митингами в Европу не пробивалась, украинцы первые и будем надеяться последние. Самой Европе следует задуматься – насколько нужна бедная и чересчур амбициозная страна, даже если можно насолить России. Причем сама Европа переживает не лучшие времена.
Ну и совсем ни в какие ворота не лезет петиция на сайте Белого дома, в которой «Украина просит военной поддержки против диктатуры». На момент публикации данной новости за петицию проголосовало около 9 тыс. человек. В случае, если обращение наберет 100 тыс. голосов, Белый дом обязан будет его официально рассмотреть. Надо полагать, Украина хочет въехать в ЕС или на худой уконец скинуть Януковича силами спецназа США… Комментарии излишни. Ну и последнее: по соцсетям распространяется фото с Майдана с якобы огромным числом людей, вышедших на акции протеста. В подписи к изображению обычно указывается, что на Майдан вышел миллион человек.
Между тем, как узнали "Вести.ua", этот снимок был сделан во время концерта Queen в украинской столице. "Это не наш митинг. Это фото с концерта Queen", – сообщил депутат Киеврады Алексей Давиденко.