Թուրքիան ընդգրկվել է G20 երկրների «եռյակում»: Այդ մասին հայտարարել է փոխվարչապետ Ալի Բաբաջանը: «Դեկտեմբերի 1-ից Թուրքիան երեք տարով կընդգրկվի G20 «եռյակում», որը համարվում է կազմակերպության այսպես կոչված կառավարող մեխանիզմը: Նա պարզաբանել է, որ «եռյակը», որը կազմված է «քսանյակի» նախորդ, ներկա և ապագա նախագահներից, կարևոր դերակատարություն ունի նիստերի օրակարգի մշակման մեջ և ապահովում է կառույցի անընդմեջ գործունեությունը: 2015 թվականին G20 երկրների ղեկավարների գագաթաժողովը կանցնի Թուրքիայում»:
Նշելով, որ նախագահությունը G20-ում և անդամակցությունը «եռյակում» հնարավորություն է տալիս Թուրքիային որոշելու գլոբալ տնտեսության օրակարգը, Բաբաջանը հայտարարել է. «Նախագահությունը G20-ում հնարավորություն է տալիս առավել արդյունավետ ներկայացնել միջազգային ասպարեզում մեր երկրում տեղի ունեցած արմատական բարեփոխումները», հայտնում է trtrussian-ը:
G20-ը՝ Քսանի խումբ-ը 20 տնտեսություն (19 ազգային տնտեսություն և ԵՄ) ներկայացնող ֆինանսների նախարարների և կենտրոնական բանկերի նախագահների միջազգային խորհրդաժողովի ձևաչափ է։ G20-ի հանդիպումներին սովորաբար ներկա են գտնվում Միջազգային արժութային հիմանդրամի և Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչները։
Ընդհանուր առմամբ, G20-ը իրենից ներկայացնում է համաշխարհային համախառն ներքին արդյունքի 90 %-ը, համաշխարհային առևտրի 80 %-ը և Երկրի բնակչության երկու երրորդը։
Հանդիսանում է համագործակցության և խորհրդակցության ֆորում միջազգային ֆինանսական համակարգի հարցերի գծով։ Մինչ 2008 թ. խումբը չեր անցկացնում գագաթնաժողովներ ամենաբարձր մակարդակով, նրա գործունեության հիմնական ձևը ամենամյա հանդիպումներն էին ֆինանսների նախարարների և Կենտրոնական բանկերի նախագահների մակարդակով։

2 Декабрь 2013 - 08:32 AMT
Турция вошла в состав «тройки» стран G20. Об этом заявил вице-премьер Али Бабаджан. «С 1 декабря Турция сроком на три года, займет место в «тройке», являющейся, так называемым, управляющим механизмом G20. Он пояснил, что «тройка», состоящая из прошлого, текущего и будущего председателей "двадцатки" играет важную роль в определении повестки дня заседаний и обеспечении непрерывности её структуры. Саммит лидеров стран G20 в 2015 году пройдет в Турции.
Отметив, что председательство в G20 и членство в «тройке» дает возможность Турции задавать курс повестки дня глобальной экономики, Бабаджан заявил: «Председательство в G20 предоставит возможность более эффективной презентации на международной арене коренных преобразований в нашей стране», передает trtrussian.
G20- формат международных совещаний министров финансов и глав центральных банков, представляющих 20 экономик: 19 крупнейших национальных экономик и Европейский союз (ЕС), представленный Государством-председателем Совета Европейского союза (кроме тех случаев когда страна-председатель является членом Большой восьмерки и таким образом уже представлена в G20). Кроме того, обычно на встречах G20 присутствуют представители Международного Валютного Фонда и Всемирного Банка.
В совокупности, G20 представляет 90 % мирового валового национального продукта, 80 % мировой торговли (включая торговлю внутри ЕС) и две трети населения мира.
G20 является форумом для сотрудничества и консультаций по вопросам, относящимся к международной финансовой системе. До 2008 года группа не проводила саммитов на высшем уровне, ее основной формой деятельности были ежегодные встречи на уровне министров финансов и глав Центробанков.
Была создана в ответ на финансовые кризисы конца 1990-х и растущее сознание того, что страны с развивающейся рыночной экономикой не были адекватно представлены в мировых экономических обсуждениях и принятии решений.